Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

120 mln zł zainwestują Słowacy w Szczyrku

2
Podziel się:

Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację i rozbudowę Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego. Firma Tatry Mountain Resorts, stała się właścicielem 97 procent jego akcji.

120 mln zł zainwestują Słowacy w Szczyrku
(Tatry mountain resorts)
bELkdTvp

120 mln zł zainwestuje w modernizację i rozbudowę Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego słowacka firma Tatry Mountain Resorts, która jest właścicielem 97 proc. jego akcji - poinformował prezes TMR Bohus Hlavaty (na zdjęciu).

Celem Słowaków jest m.in. budowa nowych kolei linowych i systemów naśnieżania. Zamierzają też znacząco rozbudować infrastrukturę, dostosowując ją do poziomu najbardziej rozwiniętych ośrodków narciarskich. _ Jesteśmy przygotowani na inwestycje rzędu 120 mln zł w pierwszych trzech, czterech latach. Po tym czasie będziemy mogli powiedzieć, że Szczyrk stał się ośrodkiem z prawdziwego zdarzenia _ - podkreślił Bohus Hlavaty.

Pierwsze miesiące obecności w Polsce słowacka spółka zamierza spożytkować przede wszystkim na gromadzenie wszelkich pozwoleń. W piątek daleko idącą pomoc deklarowali szczyrkowscy samorządowcy.

bELkdTvr

Jak podkreślił prezes TMR, już w najbliższym sezonie narciarze skorzystają z pierwszych inwestycji. Zwiększona zostanie wydajność systemu naśnieżania. Bohus wspólnie z dyrektorem miejscowego Centralnego Ośrodka Sportu, do którego należą trasy na Skrzycznem, Grzegorzem Kotowiczem zapewnili, że stworzą wspólny karnet umożliwiający korzystanie z wszystkich wyciągów.

Na nowe kolejki gondolowe, czy rozwiązania w systemie naśnieżania, wykorzystujące wodę dostarczaną ze specjalnie wybudowanego w tym celu zbiornika, entuzjaści nart muszą poczekać dłużej. Potrzebne są na to pozwolenia, których wydanie wymaga czasu. Bohus Hlavaty mówił o roku 2016 lub 2017. Taki system uniezależni kurort od kaprysów pogody. _ Dziś możliwe jest stworzenie systemu naśnieżania, by działał sprawnie. Skrzyczne jest wystarczająco wysokie, stoki w Szczyrku są północne, a zimą jest wystarczająco chłodno, by zaradzić takim problemom jak bezśnieżna zima _ - wyjaśnił.

Prezes słowackiej spółki zapewnił, że po zakończeniu pierwszego etapu nastąpią kolejne inwestycje. _ Zima trwa cztery miesiące. Trzeba szukać rozwiązań, aby w pozostałych ośmiu turyści również przyjeżdżali do ośrodka _ - powiedział prezes spółki, która na Słowacji jest m.in. właścicielem termalnego parku wodnego Tatralandia.

_ - Dziś w Polsce około 6 proc. Polaków spędza urlopy na nartach. To ok. 2,3 mln osób. Na Słowacji to 18 proc., czyli ok. 800 tys. W Niemczech - 14. Zakładamy, że w Polsce ta liczba będzie rosła _ - powiedział Hlavaty. Wskazywał, że w pobliżu Szczyrku mieszka blisko 4 mln osób.

bELkdTvx

Dotychczas akcjonariuszami Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego było ponad 50 właścicieli gruntów leżących pod częścią tras. Odkupili go późną wiosną 2011 r. od należącej do Skarbu Państwa Gliwickiej Agencji Turystycznej. Jako jedyni stanęli wówczas do przetargu, oferując 13,7 mln zł. W ubiegłym tygodniu Słowacy kupili 97 proc. akcji ośrodka. Wysokość transakcji nie została ujawniona. 3 proc. pozostało w rękach części dotychczasowych akcjonariuszy.

Szczyrk jest ośrodkiem o bogatej historii i tradycji jazdy na nartach. Już dzisiaj posiada 25 km dobrej jakości tras zjazdowych, a w całym regionie znajduje się 60 km tras narciarskich. Ośrodek ma idealnie położenie w polskich Beskidach, w pobliżu dalszych tradycyjnych miejsc spędzania zimowego urlopu. Szczyrk posiada bardzo dużą bazę noclegową mogącą pomieścić 10 000 narciarzy. W promieniu do 150 km żyje ponad 4 miliony ludzi, co jest olbrzymim potencjałem w dalszym rozwoju ośrodka. Szczyrk jest oddalony od słowackiego przejścia granicznego Skalité zaledwie o 50 kilometrów.

Spółka Tatry mountain resorts, a.s. jest największym podmiotem w dziedzinie turystyki w Europie Środkowej i Wschodniej, która samodzielnie lub za pośrednictwem spółek-córek posiada i prowadzi atrakcyjne ośrodki narciarskie oraz hotele w Tatrach Niskich i Wysokich.

Należą do niej ośrodki Jasna Tatry Niskie oraz hotele Wellness hotel Grand Jasna, Boutique Hotel Tri studnicky, Chalets Jasna De Luxe oraz Górski Hotel Srdiecko, z kolei w Tatrach Wysokich spółka TMR posiada i prowadzi ośrodki Tatranska Lomnica, Stary Smokovec oraz hotele Grandhotel Praha Tatranska Lomnica, Grandhotel Stara˝ Smokovec oraz Hotel FIS Ĺ trbské Pleso. TMR jest także współzarządcą ośrodka Ĺ trbské Pleso, a od sezonu zimowego 2012/2013 wynajmuje wraz ze spółką SMMR, a.s. także ośrodek górski Szpindlerov Mlyn w Czechach. TMR jest również właścicielem Tatralandii. Jest to największy słowacki termalny park wodny czynny przez cały rok, który oprócz wodnej zabawy oferuje także zabawę w Fun Parku, relaks w specjalnej tropikalnej hali z wodą morską, a także zakwaterowanie w bungalowach i apartamentach Holiday Village Tatralandia.

bELkdTvy

TMR posiada też i wynajmuje hotele Kosodrevina, Liptov oraz Ski&Fun Zahradky i Bungalovy. Do końca roku 2013 zostało zainwestowane w powyższe ośrodki prawie 190 mln euro, które pomagają w podniesieniu standardu i zwiększeniu ruchu turystycznego w Tatrach. Akcje spółki TMR można kupić od 2012 na trzech europejskich Giełdach Papierów Wartościowych - w Bratysławie, Pradze i w Warszawie.

Czytaj więcej w Money.pl

bELkdTvS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Przestroga
2 lata temu
I proszę. Można? Słowacy przeszli podobną drogę transformacji po upadku komunizmu jak i Polska i wzięli się za poważnie za robotę. My cały czas prowadzimy kłótnie i wojenki a szczególnie kiedy dziadyga i jego pisowskie przydupasy miał i ma stery rządu. Dokąd to będzie ciemny narodzie, kiedy zaczniesz myśleć, kiedy zrozumiesz że taką drogą tylko będziemy się cofać moralnie i gospodarczo.
an61
2 lata temu
Po cichu zrobią zimową stolicę Polski. Słowacy niepozorny a konkretny naród. Byli daleko za nami po obaleniu komuny ,a teraz ??? Dalej bujajmy się swoimi złotówkami, których nikt nie chce nawet wymieniać w europie. Pozdrawiam z Żywca.