Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

163 mln zł dla Skarbu Państwa za akcje

0
Podziel się:

Tyle państwo zyskało ze sprzedaży udziałów w swoich spółkach drogą aukcji w 2010 roku.

163 mln zł dla Skarbu Państwa za akcje
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bELdREut

Ponad 163 mln zł wyniosły przychody ze sprzedaży akcji lub udziałów Skarbu Państwa w drodze aukcji w całym 2010 roku - poinformował rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór. W 2009 roku było to około 54,6 mln zł.

Prywatyzację w drodze aukcji umożliwia nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji z grudnia 2008 r., dzięki której inwestorzy mogą kupować całe spółki, a nie jak wcześniej, do 10 proc. udziałów w niej.

Rzecznik MSP poinformował, że w ubiegłym roku resort ogłosił aukcje dla 165 spółek, z czego dla 26 udało się wybrać inwestora. Chodzi m.in. o udziały firm: Agroma Kielce, Kopalni i Prażalni Dolomitu _ Żelatowa _ w Chrzanowie, Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych w Wadowicach oraz Wojskowego Biura Projektów Budowlanych we Wrocławiu.

bELdREuv

Dla porównania w 2009 roku MSP ogłosiło aukcje dla 54 spółek, z czego udało się sprzedać 10, w tym m.in. Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Łodzi, Kopalnię i Zakład Wzbogacania Kwarcytu Bukowa Góra, Przedsiębiorstwo Elektryfikacji i Robót Instalacyjnych Eltor - Warszawa oraz Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego _ Mińsk Mazowiecki _.

Jak podkreślał wcześniej resort skarbu, najczęściej występującą przyczyną odwoływania aukcji jest brak zainteresowania ze strony inwestorów. Może on wynikać m.in. z niskiej atrakcyjności prywatyzowanych podmiotów lub złej koniunktury w branży.

Znowelizowana na początku grudnia przez Sejm ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji umożliwi ustanowienie ceny wywoławczej oferowanych na aukcji spółek Skarbu Państwa poniżej wartości księgowej. To - zdaniem MSP - _ nie będzie odstraszać potencjalnych inwestorów od udziału w postępowaniu _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t45443.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedzie;nowa;strategia;prywatyzacji;gpw,206,0,578766.html) Będzie nowa strategia prywatyzacji GPW Schmid: Chcemy sprzedać warszawski parkiet w czwartym kwartale.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t115549.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/jak;skorzystac;z;dotacji;na;pozyskanie;inwestora,65,0,747073.html) Jak skorzystać z dotacji na pozyskanie inwestora? Wsparcie można otrzymać między innymi na usługi doradcze, przygotowanie biznesplanów, analizy finansowe, audyty i wycenę spółek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t115844.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/10;gieldowych;spolek;ktore;daly;najwiecej;zarobic,159,0,744607.html) 10 giełdowych spółek, które dały najwięcej zarobić W ciągu roku na akcjach najbardziej zyskownej spółki można było zarobić prawie 650 procent.
bELdREuW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)