Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

19 firm chce zaprojektować drogę ekspresową S12. GDDKiA wreszcie dostała pieniądze

7
Podziel się:

- Teraz dostaliśmy zielone światło i możemy przystąpić do rozstrzygnięcia przetargów - powiedziała rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA.

19 firm chce zaprojektować drogę ekspresową S12. GDDKiA wreszcie dostała pieniądze
(Reporter Poland)

19 wykonawców jest chętnych do zaprojektowania drogi S12 od granicy województwa łódzkiego z mazowieckim przez Radom do Puław. O rozpoczęcie inwestycji od lat zabiegają samorządy zrzeszone w stowarzyszeniu na rzecz budowy drogi S12.

Firmy złożyły swoje oferty jeszcze w ubiegłym roku, ale Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad kilkakrotnie przekładała terminy ich otwarcia, bowiem nie miała zapewnionego finansowania ze strony państwa.

- Teraz dostaliśmy zielone światło i możemy przystąpić do rozstrzygnięcia przetargów - powiedziała rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA Małgorzata Tarnowska. Dodała, że najniższe cenowo oferty są niższe niż zakładały kosztorysy.

- Termin podpisania umów planowany jest wstępnie na wrzesień, oczywiście przy braku odwołań konkurentów biorących udział w przetargu - zaznaczyła rzeczniczka.

Zadaniem projektantów będzie analiza wielokryterialna wariantów przebiegu przyszłej S12 oraz przygotowanie materiałów do uzyskania decyzji środowiskowej. Dokumentacja powinna być gotowa w ciągu 32 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Zobacz także: Wideo: powstaje najdłuższy tunel w Polsce

W przypadku odcinka od granicy województw do Radomia oferty złożyło 9 wykonawców. Najniższą cenę - 4,8 mln zł - zaoferowało konsorcjum firm: SAFEGE S.A.S., Schuessler-Plan Inżynierzy sp. z o.o i Schüßler-Plan Ingenieurgesellschaft mbH. Najwyższą cenę - 12,2 mln zł - ma oferta złożona przez konsorcjum firm: MP-Mosty Sp. z o.o. i MPRB sp. z o.o.

10 wykonawców chce zaprojektować odcinek od Radomia do Puław. Najniższą cenę - 5,7 mln zł - zaoferowało także konsorcjum firm: SAFEGE S.A.S., Schuessler-Plan Inżynierzy sp. z o.o i Schüßler-Plan Ingenieurgesellschaft mbH. Najwyższą cenę - 12,7 mln zł - ma oferta złożona przez konsorcjum MP-Mosty Sp. z o. o. i MPRB Sp. z o.o.

Opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z materiałami niezbędnymi do uzyskania decyzji środowiskowych dla dwóch odcinków trasy: pierwszego - od granicy woj. łódzkiego do Radomia i drugiego - od Radomia do Puław, powinno być gotowe wiosną 2020 r.

Droga nr 12 przebiega równoleżnikowo przez trzy województwa: łódzkie, mazowieckie oraz lubelskie. Odcinek trasy z Piotrkowa Trybunalskiego do Puław ma mieć ponad 100 km. S12 miałaby się rozpocząć w woj. łódzkim, w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie skrzyżowałaby się m.in. z autostradą A1 oraz S8. Przebiegając przez Radom dałaby możliwość połączenia komunikacyjnego z ekspresową S7 oraz drogą krajową nr 9. W okolicach Zwolenia skrzyżowałaby się z DK nr 79 i poprowadziłaby do Puław w woj. lubelskim.

gospodarka
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
wer
6 lat temu
woj. lubelskie?Nie wiedziałem, że takie jest
edek
6 lat temu
Fajnie tylko za PO pisało się o budowach dróg, a dziś pisze się o ich projektowaniu (i to wcale nie chodzi o projekt budowlany). Ta droga w przy takim tempie powstanie może za 10 lat
Waoak
6 lat temu
A co z K 16.
JD
6 lat temu
Bardzo ważna droga! Szkoda, że nie jest dalej na zachód wytyczona od Piotrkowa! Pod Piotrkowem miała się łączyć z S8 z Wrocławia co by rozwiązało sprawę przejazdu wschód zachód ! Politycy postanowili inaczej i pieniądze na S8 przeznaczyli na budowę S14 nazywana teraz S8 do Łodzi!
analfabeta
6 lat temu
droga S 12 zaczyna sie przy zachodnie granicy w z niemcami zaczyna sie w leknicy poprzez zary glogow leszno kalisz lask i dalej radom pulawy biegnie do wschodniej granicy w dorohusku liczy okolo 900 km