Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

4 miliardy euro na naukę

0
Podziel się:

Samorządy, uczelnie i instytucje badawcze mogą starać się o wsparcie z programów operacyjnych UE.

4 miliardy euro na naukę
(PAP/Jacek Bednarczyk)
bFdLYugl

*Nawet cztery miliardy euro z programów operacyjnych Unii Europejskiej może być w Polsce wykorzystane dla rozwoju nauki - przypomina Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. *

We wtorek w Warszawie odbyła się konferencja na ten temat dla przedstawicieli firm, samorządów, uczelni i instytucji badawczych.

Fundusze na naukę mogą pochodzić z trzech programów operacyjnych UE - "Innowacyjna gospodarka", Kapitał ludzki", Infrastruktura i środowisko" - oraz z programu "Rozwój Polski wschodniej". Łącznie z tych programów mamy szansę pozyskać ok. 4 mld euro.

bFdLYugn

"Ponadto zawsze zachęcamy, aby korzystać także z regionalnych programów operacyjnych. Mamy też program +Rozwój Polski wschodniej", który jest zawieszony pomiędzy programami centralnymi a programami regionalnymi. On dotyczy pięciu województw o najniższym PKB. Są to cztery województwa Polski wschodniej i województwo świętokrzyskie. W tym programie kwota ponad 230 mln euro jest przeznaczona na realizację projektów z zakresu szkolnictwa wyższego i nauki" - powiedział dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich MNiSW, Mariusz Wielec.

Pieniądze z funduszy unijnych będą przeznaczone przede wszystkim na rozwój infrastruktury badawczej na uczelniach i w instytucjach naukowych, na podnoszenie kwalifikacji kadry naukowej i dydaktycznej, na kształcenie i doskonalenie młodych naukowców oraz na kształcenie specjalistów poszukiwanych na rynku pracy (np. inżynierów).

Na wsparcie z funduszy unijnych mogą liczyć też autorzy tych badań naukowych, których wyniki będą miały zastosowanie praktyczne, np. dla przemysłu lub dla państwa.

Poszczególni naukowcy, instytucje naukowe i konsorcja złożone z instytucji badawczych i firm, a także same firmy będą mogły zgłaszać do MNiSW swoje projekty badawcze, na które będą chciały uzyskać dofinansowanie. Projekty rozwojowe, czyli dotyczące infrastruktury uczelni, szkoły wyższe będą mogły zgłaszać do nadzorowanego przez MNiSW Ośrodka Przetwarzania Informacji.

bFdLYugt

Projekty, które ostatecznie otrzymają wsparcie z funduszy unijnych, zostaną wybrane w drodze konkursu przez ekspertów MNiSW i zewnętrznych specjalistów, także przedsiębiorców. Jak poinformował Wielec, pierwsze konkursy mają zostać ogłoszone w styczniu.

ZOBACZ TAKŻE:

bFdLYugO
fundusze unijne
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)