Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

"500+ to program absolutnie przełomowy". Rafalska podsumowuje 3 lata swojego resortu

12
Podziel się:

- W ramach naszego najważniejszego programu Rodzina 500+ do rodzin trafiło już prawie 58 mld zł - powiedziała w czwartek szefowa resortu rodziny. Elżbieta Rafalska podkreślała, że na działaniach rządu zyskują też emeryci.

- Daliśmy rozwiązania systemowe, które ułatwiają zakładanie żłobków i miejsc opieki nad małymi dziećmi - powiedziała Elżbieta Rafalska.
- Daliśmy rozwiązania systemowe, które ułatwiają zakładanie żłobków i miejsc opieki nad małymi dziećmi - powiedziała Elżbieta Rafalska. (MRPiPS)

W czwartek kierownictwo Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zorganizowało konferencję podsumowującą trzy lata swojej działalności po wygranych przez PiS wyborów w 2015 roku.

Elżbieta Rafalska chwaliła się przede wszystkim sztandarowym programem swojego resortu, czyli 500+. Minister oceniła, że cel socjalny tego programu został osiągnięty, a wiele rodzin już nie wyobraża sobie funkcjonowania bez 500+.

- Istotnie zmniejszyliśmy ubóstwo wśród rodzin, zwłaszcza wielodzietnych oraz znacząco poprawiła się sytuacja rodziców samotnie wychowujących dzieci oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi - podkreśliła Rafalska.

- Polskie rodziny czekały na politykę społeczną, która będzie realnym wsparciem i tak też się stało - stwierdziła. Rafalska dodała, że 500+ to program "absolutnie przełomowy", a wydatki na ten cel są na nieosiągalnym wcześniej poziomie.

Elżbieta Rafalska odniosła się także do kwestii wpływu 500+ na liczbę urodzeń. Podkreśliła, że w 2017 roku urodziło się nieco ponad 400 tys. dzieci, co stanowiło pobicie wszystkich prognoz. Przyznała, że od tego czasu liczba urodzeń spadła.

- Dzisiaj rzeczywiście liczba nie jest tak imponująca, ale w 2018 liczba kobiet w wieku prokreacyjnym spadła - przekonywała. Dodała, że w kolejnych latach ubytek ten będzie się utrzymywał.

Elżbieta Rafalska stwierdziła, że musimy patrzeć na współczynnik dzietności, który wzrósł z 1,29 w 2015 r. do 1,45 w 2017 r. Przyznała, że to wciąż daleko od współczynnika gwarantującego zastępowalność pokoleń, ale podkreślała, że poprawa następuje pomimo spadku liczby kobiet w wieku rozrodczym.

Szefowa resortu rodziny mówiła, że istotny jest nie tylko transfer środków do polskich rodzin, ale także "całe otoczenie". Jako przykład podała trzykrotny wzrost nakładów na program Maluch+. - Dzięki programowi Maluch+ coraz więcej dzieci może być objętych opieką żłobkową - podkreśliła. Zgodnie z podanymi przez MRPiPS danymi wskaźnik "użłobkowienia" w latach 2015-2017 wzrósł z 12,4 do 16 proc.

Minister Rafalska chwaliła się też wprowadzonymi w tym roku wypłaty 300 zł na wyprawę szkolną. - Dobry Start to sprawnie przeprowadzony program, który w kolejnych latach będzie kontynuowany - zapewniła.

Szefowa resortu rodziny przeszła następnie do omówienia polityki dotyczącej osób starszych. - Proponujemy szereg programów dla seniorów: Senior+, Opieka 75+ ASOS. Przywróciliśmy wiek emerytalny i podnieśliśmy minimalną emeryturę - podkreśliła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
propaganda
4 lata temu
500+ to najbardziej niesprawiedliwy i zakłamany program jaki wprowadzono kiedykolwiek w Polsce, miało być dla każdego dziecka a tak naprawdę ze świadczeniem mają problemy rodziny zwiększą ilością dzieci którym niejako pieniądze "należały się z urzędu".
Ktoś.
4 lata temu
Ja mam głęboką nadzieję i chciałbym mieć głębokie przekonanie, że chociaż ta dobra zmiana w wykonaniu Połmyłki i Skandalu okaże tym, czym się nazywa , to będzie sukces na biegunach.
VDM
4 lata temu
polecam historie ojca który ma fabrykę pieniędzy w gaciach i jego szczekających dzieci wyjadających psu z michy. naprawdę sukces
Eryk
4 lata temu
Rafalska z Morawieckim ile jeszcze będziecie okradać biednych ludzi i karmić za ich ciężko zarobione pieniądze nierobów 500+ patolagia.
Ela
4 lata temu
Zarabiam najniższą krajową nadal. Do roku 2017 pobierałam zasiłek rodzinny na dwoje dzieci. Na dzień obecny byłoby 248 zł. Próg dochodowy do tego zasiłku niepodniesiony więc się nie należy. Ludzie powiecie masz 500+. Tak mam 500-248. Takie są realia. Zastanawiam się teraz, czy warto pracować,czy lepiej zająć się dziećmi i zbierać wszelkie datki. W moim mieście lepszej pracy nie znajdę:-) Samotna matka