Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"500+ to program absolutnie przełomowy". Rafalska podsumowuje 3 lata swojego resortu

12
Podziel się

- W ramach naszego najważniejszego programu Rodzina 500+ do rodzin trafiło już prawie 58 mld zł - powiedziała w czwartek szefowa resortu rodziny. Elżbieta Rafalska podkreślała, że na działaniach rządu zyskują też emeryci.

- Daliśmy rozwiązania systemowe, które ułatwiają zakładanie żłobków i miejsc opieki nad małymi dziećmi - powiedziała Elżbieta Rafalska.
- Daliśmy rozwiązania systemowe, które ułatwiają zakładanie żłobków i miejsc opieki nad małymi dziećmi - powiedziała Elżbieta Rafalska. (MRPiPS)
bDyyBVAl

W czwartek kierownictwo Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zorganizowało konferencję podsumowującą trzy lata swojej działalności po wygranych przez PiS wyborów w 2015 roku.

Elżbieta Rafalska chwaliła się przede wszystkim sztandarowym programem swojego resortu, czyli 500+. Minister oceniła, że cel socjalny tego programu został osiągnięty, a wiele rodzin już nie wyobraża sobie funkcjonowania bez 500+.

- Istotnie zmniejszyliśmy ubóstwo wśród rodzin, zwłaszcza wielodzietnych oraz znacząco poprawiła się sytuacja rodziców samotnie wychowujących dzieci oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi - podkreśliła Rafalska.

bDyyBVAn

- Polskie rodziny czekały na politykę społeczną, która będzie realnym wsparciem i tak też się stało - stwierdziła. Rafalska dodała, że 500+ to program "absolutnie przełomowy", a wydatki na ten cel są na nieosiągalnym wcześniej poziomie.

Elżbieta Rafalska odniosła się także do kwestii wpływu 500+ na liczbę urodzeń. Podkreśliła, że w 2017 roku urodziło się nieco ponad 400 tys. dzieci, co stanowiło pobicie wszystkich prognoz. Przyznała, że od tego czasu liczba urodzeń spadła.

- Dzisiaj rzeczywiście liczba nie jest tak imponująca, ale w 2018 liczba kobiet w wieku prokreacyjnym spadła - przekonywała. Dodała, że w kolejnych latach ubytek ten będzie się utrzymywał.

bDyyBVAt

Elżbieta Rafalska stwierdziła, że musimy patrzeć na współczynnik dzietności, który wzrósł z 1,29 w 2015 r. do 1,45 w 2017 r. Przyznała, że to wciąż daleko od współczynnika gwarantującego zastępowalność pokoleń, ale podkreślała, że poprawa następuje pomimo spadku liczby kobiet w wieku rozrodczym.

Szefowa resortu rodziny mówiła, że istotny jest nie tylko transfer środków do polskich rodzin, ale także "całe otoczenie". Jako przykład podała trzykrotny wzrost nakładów na program Maluch+. - Dzięki programowi Maluch+ coraz więcej dzieci może być objętych opieką żłobkową - podkreśliła. Zgodnie z podanymi przez MRPiPS danymi wskaźnik "użłobkowienia" w latach 2015-2017 wzrósł z 12,4 do 16 proc.

Minister Rafalska chwaliła się też wprowadzonymi w tym roku wypłaty 300 zł na wyprawę szkolną. - Dobry Start to sprawnie przeprowadzony program, który w kolejnych latach będzie kontynuowany - zapewniła.

bDyyBVAu

Szefowa resortu rodziny przeszła następnie do omówienia polityki dotyczącej osób starszych. - Proponujemy szereg programów dla seniorów: Senior+, Opieka 75+ ASOS. Przywróciliśmy wiek emerytalny i podnieśliśmy minimalną emeryturę - podkreśliła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyyBVAO
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(12)
j24
2 lata temu
Program demoralizacji nierobów i drobnych oszustów wprowadzony przez wielkich złodziei.
Ika
2 lata temu
Promujecie nieróbstwo i życie patologii kosztem dzieci, to rodzice powinni na nie zarabiać a nie odwrotnie.
TEA
2 lata temu
3 LATA PATOLOGI PATOLOGI ZA ZGODA PIS RODZICE NIE PRACUJA PIENIADZE NA ALKOHOL PRZEZNACZAJA A JAK IM NUDNO TO DZIECMI PONIEWIERAJA BRAWO RAFALSKA BRAWO
bDyyBVAP
Ela
2 lata temu
Zarabiam najniższą krajową nadal. Do roku 2017 pobierałam zasiłek rodzinny na dwoje dzieci. Na dzień obecny byłoby 248 zł. Próg dochodowy do tego zasiłku niepodniesiony więc się nie należy. Ludzie powiecie masz 500+. Tak mam 500-248. Takie są realia. Zastanawiam się teraz, czy warto pracować,czy lepiej zająć się dziećmi i zbierać wszelkie datki. W moim mieście lepszej pracy nie znajdę:-) Samotna matka
Oszukany
2 lata temu
Najbardziej niesprawiedliwy program w powojennej Polsce. 500+ dostają dzieci bogatych rodziców na 2 i 3 dziecko którzy mają dochód np.10 tyś i więcej na rodzinę. Natomiast rodzice czy samotne matki mające jedno dziecko których dochód przekracza 800 zł na osobę nie dostają nic. Przykład matka samotna z jednym dzieckiem zarabiająca 1650 zł nie dostaje ani grosza. Następny przykład dwoje rodziców z jednym dzieckiem gdzie zarabia np. tylko mąż 2450 zł nie dostają ani grosza z programu. I jeszcze, matki wychowały po np. troje dzieci gdzie dwoje już są pełnoletnie a trzecie ma np. 14 lat i dla niego nie ma 500+ bo dochód wraz z mężem wynosi 2450 zł. To jest największe oszustwo pisu jakie może być. Miało być na każde dziecko 500+. Nie zagłosuje już na nich i cała moja rodzina.