Notowania

kraj
12.01.2017 15:39

Program 500+. Rafalska: w przyszłości może podlegać modyfikacjom

Minister pracy dopytywana, czy możliwe są zmiany w programie w przyszłości, powiedziała, że trzeba zobaczyć, jak będzie funkcjonował. - Niczego nie możemy wykluczyć - zaznaczyła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Obecnie nie ma mowy o zmianach w programie 500 plus. Ale w przyszłości może on podlegać modyfikacjom - to słowa szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej. Minister zastrzega, że program nie działa jeszcze nawet roku, dlatego istotne zmiany, np. zmieniające kryteria przyznawania świadczeń, nie wchodzą obecnie w grę.

Rafalska podkreśliła, że program jest stale oceniany i monitorowany. - Ja nie mówię, że ten program na dzisiaj to jest absolutnie constans, on może podlegać modyfikacjom, ale propozycje istotne, zmieniające kryteria, dzisiaj nie wchodzą w grę - powiedziała w czwartek dziennikarzom w Sejmie.

Czy możliwe są zmiany w programie w przyszłości? Rafalska nie mówi "nie". - Niczego nie możemy wykluczyć, jednak nie ma dziś mowy o tym, żebyśmy wprowadzali inne kryteria - zaznaczyła.

Zwróciła uwagę, że już po tych kilku miesiącach obowiązywania programu można stwierdzić, że ubóstwo spadło znacząco - miedzy 70 a 90 proc., w zależności od tego, czy mowa o ubóstwie względnym czy bezwzględnym, bardzo się poprawiła sytuacja rodzin wielodzietnych.

Jak pisaliśmy w WP money, program 500+ aż o 94 proc. zmniejsza skrajne ubóstwo wśród dzieci. Liczba ubogich wśród najmłodszych zmniejszy się o nawet pół miliona - wynika z raportu "Przewidywane skutki społeczne 500+: ubóstwo i rynek pracy".

- Czekamy też na to, czy dzietność nam wzrośnie, czy te wskaźniki poszybują, czy on będzie realizował pozostałe cele, czyli nie tylko zmniejszenie ubóstwa, ale też poprawa dzietności, inwestycja w kapitał ludzki i oczywiście skutki finansowe - tego nie można analizować w oderwaniu od bieżącej sytuacji - dodała Rafalska.

Minister nie boi się o zabezpieczenie finansowe dla wypłat. Pytana o zarzuty opozycji, że budżet nie wytrzyma tych obciążeń, odpowiedziała, że "budżet ma się znakomicie", a prognozy dla gospodarki są bardzo dobre. Jej zdaniem opozycja nie musi się o to martwić. - Póki co, my odpowiadamy za budżet - podkreśliła.

Program "Rodzina 500 plus" ruszył 1 kwietnia. Dzięki niemu świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przyznawane jest niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego) wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko.

Tagi: kraj, prawo, rząd, sejm, rodzina, pap, 500 plus, mrpips, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-01-2017

jaKatokretyni z PIS. To nie ubóstwo dzieci zmalało tylko statystyki się zmieniły. Za 500+ patologia się wozi nocami taksówką do monopolowego, kupuje … Czytaj całość

12-01-2017

pismakpisowcy populiści ,darmozjady budżetowe, nieuki ,dyletanci gospodarczy .CZAS POPULISTÓW PISOWSKICH JUŻ SIĘ KOŃCZY !!! PODATNICY !!!!!!!!

12-01-2017

m500+ powinny dostawać rodziny w których dwoje rodziców pracuje.

Rozwiń komentarze (105)