Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

6,97 mld zł brutto z prywatyzacji w 2009 r.

0
Podziel się:

Sukcesem okazały się oferty publiczne banku PKO i Polskiej Grupy Energetycznej.

6,97 mld zł brutto z prywatyzacji w 2009 r.
(kokkinaki/iStocphoto)
bECGOrmJ

Dla porównania w 2008 r. było to 2 mld 371 mln zł, rok wcześniej 1 mld 947 mln zł, a w 2006 r. 621 mln zł.

MSP podało, że w całym ubiegłym roku zawarto 105 umów prywatyzacyjnych. Spółki Skarbu Państwa uzyskały z ofert publicznych przychody w wysokości 11,53 mld zł. Z kolei przychody z dywidend spółek SP wyniosły 7,84 mld zł. Tym samym przepływy środków finansowych uruchomionych przez MSP osiągnęły w ubiegłym roku poziom 26,34 mld zł.

_ Pierwsze półrocze 2009 roku, w reakcji na światowy kryzys finansowy, zostało zdominowane przez znaczne ograniczenie decyzji inwestycyjnych. Doradcy prywatyzacyjni zgodnie sugerowali wstrzymanie najważniejszych projektów do czasu ożywienia rynku. Minister skarbu Aleksander Grad podkreślał, że jego resort będzie kontynuował politykę prywatyzacji, ale nie za wszelką cenę, a wyłącznie za cenę odpowiadającą faktycznej wartości spółek _ - podkreślił w komunikacie resort skarbu.

bECGOrmL

MSP poinformowało, że w 2009 r. sprzedało 61 resztówek (pakietów akcji poniżej 10 proc.) na sumę 2,3 mld zł.

Resort podkreślił, że sukcesem okazały się oferty publiczne banku PKO i Polskiej Grupy Energetycznej. Te dwie spółki Skarbu Państwa pozyskały z giełdy ponad 11 miliardów zł.

_ Mając pewność, że żadna ze spółek nie utraci płynności, planowane dochody z dywidend na kwotę 7,1 mld zł zostały zrealizowane w 2009 r. w wysokości 7,84 mld zł, co oznacza wykonanie w 110,4 proc. Możliwości dywidendowe spółek były znacznie wyższe, jednak w porozumieniu z Ministrem Finansów podjęto decyzję o utrzymaniu dywidend na tym poziomie _ - podało MSP.

Tegoroczny plan zakładał pozyskanie z prywatyzacji 12 mld zł. MSP nie udało się osiągnąć tego wyniku m.in. z powodu niezrealizowania sprzedaży akcji Enei. W połowie października niemiecki koncern energetyczny RWE AG nie złożył wiążącej oferty kupna większościowego pakietu akcji Enei, należących do Skarbu Państwa. Był jedynym oferentem.

bECGOrmR

ZOBACZ TAKŻE:

bECGOrnm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)