Notowania

leiszmanioza
30.10.2011 08:56

700 ofiar epidemii w Sudanie Południowym

Leiszmanioza to głównie choroba zwierzęca, ale może występować u ludzi. Choroba atakuje wątrobę, układ limfatyczny, szpik kostny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radio Nederland Wereldomroep/CC/Flickr)

Co najmniej 700 osób zmarło w wyniku powikłań spowodowanych przez leiszmaniozę w Południowym Sudanie - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. Agenda ONZ zajmująca się zdrowiem twierdzi, że przenoszona przez komary i muszki choroba w szybkim tempie rozprzestrzenia się na terenach ustanowionego niedawno państwa.

Leiszmanioza to głównie choroba zwierzęca, ale niektóre typy owadów mogą przenosić ją na ludzi. Choroba atakuje wątrobę, układ limfatyczny, może też zaatakować szpik kostny i spowodować śmierć.

Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia Tarik Jasarević mówi, że w tym roku organizacja zanotowała znaczny wzrost przypadków zachorowań w Południowym Sudanie.

- _ Od czasu wybuchu epidemii we wrześniu 2009 roku zanotowaliśmy już 18 tysięcy przypadków, z czego 4 procent to przypadki, które zakończyły się śmiercią. To oznacza, że mamy około 720 przypadków śmiertelnych. Pierwsze przypadki zanotowaliśmy w prowincjach Górny Nil i Dżonglei, ale potem epidemia rozprzestrzeniła się na inne zbiorowiska ludzie i dotknęła głównie dzieci poniżej 17 roku życia _ - tłumaczy Tarik Jasarević.

Południowy Sudan to najmłodsze i jedno z najbiedniejszych państw świata. Powstało w wyniku odłączenia się terenów zamieszkałych głównie przez chrześcijan od muzułmańskich terenów dotychczasowego Sudanu. Na spornych terenach nadal jednak toczą się walki etniczne. Złą sytuację wielu mieszkańców dodatkowo pogorszyła największa od lat susza, która nawiedziła Afrykę.

O innych epidemiach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t157777.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/epidemia;dengi;w;pakistanie,209,0,924369.html) Epidemia: Co setny umiera, roznoszą komary Denga to rodzaj tropikalnej gorączki przenoszonej przez niektóre odmiany komarów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t83693.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/epidemia;w;usa;winne;melony,164,0,921508.html) Groźna choroba w 18 stanach. Nie żyje 13 osób Listerioza występuje przede wszystkim wśród zwierząt; u ludzi jest szczególnie niebezpieczna dla noworodków i kobiet w ciąży.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t154500.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/po;klesce;glodu;w;somalii;wybuchla;grozna;epidemia,2,0,890626.html) Po głodzie, kolejna klęska dotknęła Somalię W spustoszonym kraju wybuchła epidemia cholery. Tysiące zakażonych.
Tagi: leiszmanioza, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz