Notowania

a4
20.07.2016 09:56

A4 otwarta dla ruchu. To pierwsza taka autostrada w Polsce

Drogowcy oddali do ruchu ostatni odcinek A4 między Rzeszowem a Jarosławiem. Choć prace budowlane jeszcze trwają, to najdłuższa - licząca 672 km - polska autostrada już przejezdna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Premia/wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Można nią jechać od granicy z Niemcami do granicy z Ukrainą.

Jak poinformował money.pl rzecznik GDDKiA Jan Krynicki, pierwsze samochody przejechały autostradą kilka minut przed godz. 10. Liczący 41 km odcinek Rzeszów - Jarosław jeszcze nie jest ukończony: wykonawcy muszą jeszcze dokończyć m.in. drogi serwisowe czy odwodnienie. Jednak drogowcom zależało, by droga była przejezdna przed Światowymi Dniami Młodzieży.

Kierowcy korzystający z drogi muszą się zatem liczyć jeszcze z utrudnieniami. Na odcinku około 2 km ruch będzie się odbywał w obu kierunkach po jednej jezdni. Trwają jeszcze prace przy jednym z wiaduktów. - Konsorcjum musi naprawić błędy po poprzednim wykonawcy. Kontrakt przewiduje, że muszą skończyć do października, ale spodziewamy się, że do końca sierpnia kierowcy będą jeździć już bez utrudnień - wyjaśnia rzecznik.

Budowa A4 trwa od osiemdziesięciu lat. Jej pierwszy odcinek, między Krzyżową a Wrocławiem, został oddany jeszcze w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Kolejne oddawano od późnych lat osiemdziesiątych. Budowa na dobre rozpędziła się dopiero w pierwszej dekadzie XXI wieku. Sam odcinek między Rzeszowem a Jarosławiem miał być gotowy jeszcze na Euro 2012. Jednak w międzyczasie z budowy został wyrzucony wykonawca i trzeba było znaleźć innego. W połowie września 2014 r. drogowcy podpisali nową umowę, tym razem z Budimeksem i Strabagiem. W styczniu tego roku strony podpisały aneks, w wyniku którego drogowcy dopłacili do budowy ponad 200 mln zł. W efekcie wartość umowy zwiększyła się z 769,8 mln zł brutto do 985,7 mln zł.

Tagi: a4, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-07-2016

nikosPiS rzadzi i już mamy autostradę! Dało się dało. Dobra zmiana

20-07-2016

JacekTytuł powinien Brzmieć pierwsza autostrada na której od 80 lat trwają wykopki i końca nie widać . szczególnie polecam odcinek Kraków-Katowice

23-07-2016

BartekRaczej 572km. Co to za autostrada w zgorzlecu licząc od granicy niemiec do 100km są je**ne płyty . 70 km ograniczenie lecz nawet tyle nie idzie jechać … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)