Notowania

AB InBev kupi SABMiller za 106 mld dol. Spółka Kulczyka z akcjami o wartości 11,6 mld zł

Propozycja AB InBev to 44 funty w gotówce za jedną akcję notowanego na giełdzie w Londynie SABMiller. Po połączeniu obu koncernów powstanie gigant o wartości giełdowej 275 mld dol., który będzie kontrolował jedną trzecią całego rynku piwa na świecie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kompania Piwowarska/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
AB InBev sięga po koncern SABMiller, który jest m.in. właścicielem Kompanii Piwowarskiej.

Gigantyczna fuzja w branży browarniczej jednak dojdzie do skutku. Spółka SABMiller, numer 2 na świecie, po odrzuceniu kilku wcześniejszych ofert, w końcu zgodziła się na przejęcie przez największego producenta piwa na świecie - koncern Anheuser-Busch InBev. Wartość transakcji to 106 mld dol., czyli o połowę więcej niż wynosiła wycena rynkowa SAB Miller 14 września, w przeddzień ogłoszenia rozmów z AB InBev.

Aktualizacja 10:37

Taka kwota transakcji oznacza jednocześnie, że 3 proc. akcji SABMiller, które należą do firmy Kulczyk Investments, mają wartość 11,6 mld zł. Czy spółka zmarłego miliardera Jana Kulczyka zgodziła się je sprzedać, nie wiadomo. Biuro prasowe Kulczyk Investments odmawia komentarzy na ten temat.

"Nie udzielamy komentarzy. Będziemy w kontakcie, gdyby coś się zmieniło" - odpisała Marta Wysocka-Antonsen, rzecznik Kulczyk Investments na pytanie money.pl, czy spółka zgodziła się sprzedać AB InBev swój pakiet akcji SABMiller.

Propozycja AB InBev to 44 funty w gotówce za jedną akcję notowanego na giełdzie w Londynie SABMiller. Oznacza to wycenę na poziomie 69 mld funtów, czyli 106 mld dol. Po połączeniu obu koncernów powstanie gigant o wartości giełdowej 275 mld dol., który będzie kontrolował jedną trzecią całego rynku piwa na świecie.

Zgodnie z brytyjskim prawem, czas na złożenie formalnej oferty przejęcia SABMiller upływa jutro o 17.00, ale obie strony przesunęły ten termin o 2 tygodnie, do 28 października.

W swoim portfolio nowa firma będzie skupiać takie marki jak: Pilsner Urquell, Peroni, Miller, Grolsch oraz Budweiser, Stella Artois, Beck's, Brahma. Dołączą do nich także piwa produkowane przez Kompanię Piwowarską, m.in. Tyskie, Lech, Żubr.

Sebastian Kulczyk, prezes spółki Kluczyk Investments, po złożeniu przez AB inBev oferty zakupu SABMiller za 100 mld dol. stwierdził, że jest to kwota "istotnie zaniżona". Nie wiadomo, czy nowa, wyższa o 4 mld dol. oferta została przez spółkę zaakceptowana.

Po ogłoszeniu porozumienia w sprawie fuzji, wartość notowań akcji SABMiller podczas porannych notowań na londyńskiej giełdzie wzrosła o ok. 9,4 proc. do 39,62 funta. Z kolei notowany na giełdzie w Brukseli AB InBev zanotował zwyżkę kursu o 3,7 proc., do 102 euro za akcję.

Tagi: fuzja ab inbev sabmiller, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz