Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Abolicja podatkowa. Chce ją wprowadzić rząd w Turcji

0
Podziel się:

Turecki rząd chce znów wprowadzić abolicję podatkową. Ma ona zachęcić zamożnych Turków, którzy trzymają oszczędności za granicą, do wykazania ich w kraju bez płacenia wysokich podatków i kar finansowych.

Abolicja podatkowa. Chce ją wprowadzić rząd w Turcji
(Polaris/East News)

Turecki rząd chce znów wprowadzić abolicję podatkową. Ma ona zachęcić zamożnych Turków, którzy trzymają oszczędności za granicą, do wykazania ich w kraju bez płacenia wysokich podatków i kar finansowych. Projekt ustawy złożono dziś w parlamencie.

Biznesmeni i firmy mogliby zadeklarować do 31 lipca ulokowane za granicą aktywa i zapłacić od nich 2-procentowy podatek. Dzięki temu sprowadziliby je do Turcji, a dodatkowo uniknęli dochodzenia, czy oszczędności zostały wygenerowane w kraju i wywiezione za granicę zgodnie z prawem. Bez korzystania z abolicji musieliby oddać fiskusowi 30-40 proc. wartości aktywów.

Jak oceniają media, projekt ustawy nie spotka się z oporem w parlamencie i przejdzie pomyślnie głosowania w maju. Na zagranicznych kontach Turcy trzymają ok. 130 mld dol. zarejestrowanych środków, z czego 50 mld w amerykańskich obligacjach skarbowych - powiedział dziennikowi _ Hurriyet _ wicepremier Ali Babacan.

Poprzednia abolicja w Turcji, ogłoszona w 2008 r., obowiązywała do końca 2009 r. Miała na celu złagodzenia skutków globalnego kryzysu. Udało się wówczas sprowadzić do kraju w przeliczeniu ok. 28 mld dol. Babacan ma nadzieję, że tym razem abolicja będzie jeszcze bardziej efektywna.

W 2011 r. gospodarka Turcji rozwijała się najszybciej w Europie, osiągając wzrost 8,5 proc., ale w minionym roku wyraźnie zwolniła - wzrost spadł do 2,2 proc. Zależność od importu ropy i gazu stała się główną przyczyną deficytu budżetowego, który sprawił, że Turcja jest żywo zainteresowana utrzymaniem rodzimego kapitału w kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Brakuje 13 mld złotych. Rząd obetnie pieniądze na drogi, w nas uderzy mandatami Do kasy państwa wpływa mniej podatków i opłat. W błyskawicznym tempie rośnie deficyt budżetowy.
Z uporem podnoszą podatki. Na przekór... Francuski dziennik "Le Figaro" krytykuje rządzącą lewicę i samego ministra finansów Francji za nałożenie od tego roku nowych obciążeń fiskalnych.
Mają władzę od 10 lat. Dokonali rewolucji Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan określił dojście przed 10 laty swojej partii do władzy jako rewolucję w umysłach ludzi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)