Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Abp Gądecki przekazał im 100 tysięcy euro

0
Podziel się:

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski, w imieniu wiernych i biskupów, przekazał pieniądze prześladowanym chrześcijanom w Iraku.

Abp Gądecki przekazał im 100 tysięcy euro
(STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS)
bEIRCumZ

Przebywający z wizytą w Iraku przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, w imieniu wiernych i biskupów Kościoła w Polsce, przekazał 100 tys. euro prześladowanym chrześcijanom w tym kraju - poinformował rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

Dodał, że środki te są przeznaczone na zakup wyżywienia, kontenerów i najpilniejsze wydatki związane z życiem w obozie dla prześladowanych chrześcijan, który odwiedził abp Gądecki, przebywający w Iraku od 3 lutego. Polski hierarcha współkonsekrował także w Bagdadzie jednego z dwóch biskupów pomocniczych w tym mieście.

_ - Wizyta w Iraku, ma na celu niesienie nadziei tym, którzy znajdują się w stanie wojny i właściwie zostali opuszczeni przez społeczność międzynarodową _ - mówił abp Gądecki przed wyjazdem do Iraku. Podczas pięciodniowej wizyty w tym kraju, wraz z dyrektorem Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemarem Cisło, odwiedził on kierowany przez chaldejskiego księdza Duglasa Dawood'a obóz dla prześladowanych chrześcijan.

bEIRCunb

"Ludziom często bardziej niż pomocy materialnej potrzeba obecności, tego, że ktoś się nimi interesuje, ktoś o nich pamięta - podkreślał abp Gądecki. Przypomniał też polskie doświadczenie stanu wojennego i tego, jak ważna była wówczas dla Polaków świadomość pomocy Europy.

Ks. Kloch powiedział, że Kościół w Polsce już niejednokrotnie wyrażał solidarność z prześladowanymi chrześcijanami. Jedną z niedawnych inicjatyw był zorganizowany 26 sierpnia 2014 roku Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie.

Przypomniał też, że w odpowiedzi na apel papieża Franciszka oraz katolickiego Patriarchy Babilonii obrządku chaldejskiego, Louisa Raphaela I Sako, Konferencja Episkopatu Polski zwróciła się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc Irakijczykom. Dzięki przeprowadzonej w wielu diecezjach zbiórce, jak i wpłatom indywidualnym, Polacy, za pośrednictwem stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazali do Iraku 600 tysięcy euro.

Środki te zostały przeznaczone na lekarstwa, żywność, namioty dla uchodźców w Erbilu i w innych miejscowościach Kurdystanu. Łącznie międzynarodowa Pomoc Kościołowi w Potrzebie w 2014 roku przekazała Irakijczykom 4 mln euro (w tym 600 tysięcy euro - z Polski).

bEIRCunh

Czytaj więcej w Money.pl

bEIRCunC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)