Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Stworzyli sieć firm pozorujących działalność. Państwo straciło miliony podatku

Stworzyli sieć firm pozorujących działalność. Państwo straciło miliony podatku

Fot. Pat Joyce/Flickr (CC BY-NC 2.0)

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie nadzoruje prowadzone przez rzeszowską delegaturę ABW śledztwo ws. narażenia na uszczuplenie podatku VAT wartości około 62 mln zł. Do przestępstw skarbowych miało dojść w Rzeszowie, Katowicach i innych nieustalonych miejscach.

Jak poinformował w piątek rzecznik Prokuratury Regionalnej Mariusz Chudzik, wykorzystywano do tego łańcuch podmiotów gospodarczych, w tym firm zagranicznych, "pozorujących transakcje gospodarcze i tworzących fikcyjną dokumentację dotyczącą obrotu towarowego".

Uczestniczący w tym procederze nie ujawniali właściwemu organowi podatkowemu źródła pochodzenia towaru, którym była masa bitumiczna o nieustalonej wartości. Firmy posługiwały się "nierzetelnymi fakturami VAT dokumentującymi nabycie mas bitumicznych przez szereg podmiotów gospodarczych w ramach dostaw krajowych i wewnątrzwspólnotowych, które to transakcje w rzeczywistości nie miały miejsca".

Według prokuratury, "wartość uszczuplenia należności publiczno-prawnej wstępnie oszacowano na ok. 62 mln zł, przy czym obecnie straty na rzecz Skarbu Państwa mogą sięgać nawet 120 mln zł".

Podstawa do wszczęcia śledztwa były analizy ABW dotyczące "działalność szeregu podmiotów gospodarczych w latach 2012-16".

"Analiza okoliczności objętych postępowaniem uzasadniała podejrzenie tworzenia łańcucha podmiotów gospodarczych deklarujących fikcyjne transakcje wewnątrzwspólnotowe i obrót krajowy towarem w postaci mas bitumicznych i innym, celem uzyskania nielegalnych korzyści poprzez uniknięcie zapłaty należnego podatku VAT i dokonywania odliczeń w deklaracjach VAT-7" - dowiadujemy się z komunikatu rzecznika rzeszowskiej PR.

Śledczy ustalili, że "osoby podejrzewane o zorganizowanie tego procederu, poprzez sieć utworzonych w tym celu firm, mających jedynie pozorować rzeczywistą działalność gospodarczą, symulowały realizacje dostaw wewnątrzwspólnotowych wskazanego wyżej towaru, nie uiszczając należnych podatków". W proceder były zaangażowane nie tylko firmy zarejestrowane w Polsce, ale także w kilku krajach europejskich.

W czwartek funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz pracownicy podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego urzędu celno-skarbowego, na polecenie prokuratury, przeprowadzili kilkadziesiąt przeszukań, w tym siedzib spółek zaangażowanych w przestępczy proceder oraz lokali mieszkalnych należących do prezesów i udziałowców tych spółek. Przeszukania zostały przeprowadzone na terenie woj. podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. W ich trakcie "oprócz dokumentacji finansowo - księgowej zabezpieczono szereg elektronicznych nośników danych, co zostanie poddane szczegółowym oględzinom".

Aktualnie śledztwo prowadzone jest w sprawie; ma charakter rozwojowy. Prokuratorzy nie wykluczają postawienia zarzutów wobec osób uczestniczących w rozpoznawanej karuzeli podatkowej.

prokuratura, abw, faktury vat, fikcyjne transakcje
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
.he ...
2017-05-25 14:45
Przez wszystkie ostatnie długie lata każdy jak mógł kradł i kombinował ile tylko można było. Każdy ciągnął do siebie ,nawet grube miliony zł. Teraz to się urwało i nic dziwnego,że co rusz armia ludzi idzie na ulicę i drze się na wszystkie strony świata w obronie "demokracji" ,bo już nic innego wymyślić nie mogą.
QX
2017-05-20 09:36
Kradlii od 2012 roku "pozorując transakcje gospodarcze i tworzących fikcyjną dokumentację".

Kradli 4 lata i wyłudzili 62 mln i Urząd Skarbowy zauważył to dopieiero teraz ?

Przysłowiowy Kowalski wystąpi o zwrot 1000 zł. i ma pewną kontrole a przynajmniej pismo ze skanem pliku faktur do wysłania.
raf
2017-05-19 16:35
Dozywotnie wiezienie . Przepadek mienia jego I wszystkim ktorzy skozystali z tego
Pokaż wszystkie komentarze (13)