Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ABW zatrzymała członka grupy wyłudzającej podatek VAT

57
Podziel się

Łódzka delegatura ABW zatrzymała pod koniec lutego członka grupy wyłudzającej podatek VAT przy obrocie m.in. olejem rzepakowym - poinformował w sobotę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zatrzymany odpowiada za wyłudzenia szacowane na 8 mln zł.

ABW zatrzymała członka grupy wyłudzającej podatek VAT
(CEZARY PECOLD SE/ EAST NEWS)
bDXQOQKt

Jak podano w komunikacie, zatrzymany 28 lutego mężczyzna jest 46. podejrzanym w prowadzonej przez ABW sprawie. "Wobec podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego i dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami" - zaznaczono.

Jak wyjaśnił rzecznik, zatrzymanie jest częścią prowadzonego przez ABW od 2014 r. "skomplikowanego i wielowątkowego śledztwa dotyczącego oszustw podatkowych związanych z obrotem biokomponentami paliwa, olejem napędowym i stalą". Straty poniesione przez skarb państwa wskutek działań grupy w latach 2012-2015 wynieść mogły ponad 2 mld zł. We wszystkich wątkach śledztwa - dodał Żaryn - zabezpieczono dotąd "mienie podejrzanych oraz majątek prowadzonych przez nich podmiotów o wartości ponad 1,5 miliarda złotych".

Według ustaleń ABW działalność podejrzanych polegała na tzw. karuzelowym obrocie towarami, które następnie były fikcyjnie eksportowane do krajów UE. Oszuści uzyskiwali w ten sposób nienależne zwroty podatku VAT. Tymczasem towary - jak zaznaczono - częstokroć wracały na teren RP.

bDXQOQKv

Rzecznik ministra koordynatora poinformował ponadto o czynnościach podjętych przez zielonogórską ABW w ramach śledztwa w sprawie oszustw podatkowych i celnych popełnionych przy obrocie niskoprocentowym alkoholem prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Jak przekazał, ABW w dniach 20-24 lutego przeprowadziła w tej sprawie przeszukania w 50 miejscach na terenie siedmiu województw, zabezpieczyła dowody i dokumentację nielegalnych działań mających na celu wyłudzenie VAT. "Śledztwo ma charakter rozwojowy i prowadzone będą dalsze czynności, zmierzające do zgromadzenia kolejnego materiału dowodowego oraz ujawnienia osób odpowiedzialnych za przedmiotowy proceder" - podkreślił Żaryn.

Według dotąd zgromadzonych przez ABW i Służbę Celną danych, działania sprawców w tej sprawie doprowadziły do strat budżetu państwa "w wysokości nie mniejszej niż 20 milionów złotych na terenie RP oraz wielomilionowych strat należności publiczno-prawnych w innych krajach Unii Europejskiej".

bDXQOQKW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(57)
rollson
4 lata temu
Najtrudniej jest udowodnic firmie podmiotowi gospodarcyemu oszustwa podatkowe ,jak wyłudzil podatek na 2 mln. to ma tak ,a jak na 10 mln. to odpowiednio lepiej czyli kara jakas. Baksik kiedys tak wymyslil przekret podatkowy nazwany Akceleratorem ze zwroty nadplaconych wat-ow , jakies odliczenia od podatku i.tp.
ciemnogród bu...
4 lata temu
banksterzy rzadzą republiką bananową wystarczyło tylko zagęgać ,że nie kupią rządowych obligacji i rura ekonomicznym misiewiczom zmiekła. Nawet prezes podkulił ogon....
stefanek
4 lata temu
Ciekawe dlaczego w europie volkswagen mimo nacisków komisarz Bieńkowskiej nie wypłacił odszkodowania a w USA ogromna kasa poszła. Taka to unia cienka :D
bDXQOQKX
mk
4 lata temu
ja myślę że kredyty brali wykształcone buraki
Renata
4 lata temu
Dlaczego my mamy im dopłacać do kredytów, które zaciągnęli we frankach. Chcieli być lepsi od innych. Gdyby zaciągnęli w złotówkach, już dawno by dług spłacili. Proszę z moich pieniędzy im niczego nie dawać.
...
Następna strona