Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ACTA - jutro zagłosują europosłowie

0
Podziel się:

Europoseł Paweł Zalewski twierdzi, że liczba zwolenników i przeciwników umowy jest niemal identyczna, może więc zaważyć jeden głos.

ACTA - jutro zagłosują europosłowie
(photo-service.europarl.europa.eu)

To głosowanie w sprawie ACTA będzie kluczowe. O losie kontrowersyjnej umowy dotyczącej walki z piractwem w internecie zdecyduje jutro komisja Parlamentu Europejskiego zajmująca się sprawami handlu międzynarodowego. Deputowani albo zarekomendują odrzucenie umowy, albo odłożenie decyzji do czasu werdyktu unijnego trybunału, który bada ją pod kątem zgodności z europejskim prawem.

Wynik głosowania w komisji handlu międzynarodowego zostanie potwierdzony przez cały Europarlament na lipcowej sesji plenarnej. Wiceprzewodniczący komisji Paweł Zalewski powiedział dziennikarzom, że liczba zwolenników i przeciwników w komisji jest niemal identyczna, może więc zaważyć jeden głos. On sam zamierza głosować przeciwko.

- _ Dla mnie najważniejszą rzeczą jest to, że ACTA w sposób niewłaściwy tworzy równowagę między twórcami i producentami z jednej strony, a odbiorcami i użytkownikami z drugiej strony. Mówiąc krótko, twórcy i producenci mają wszystkie prawa, a użytkownicy mają ich bardzo mało. Chodzi o to, aby najpierw odrzucić ACTA, jako dokument, który silnie ogranicza wolność w internecie, a następnie doprowadzić do sytuacji, w której zwiększymy zakres dozwolonego użytku w internecie _ - tłumaczył europoseł Paweł Zalewski.

Przeciwni umowie ACTA są socjaliści, zieloni, liberałowie i komuniści. Za jej przyjęciem opowiadają się europejscy konserwatyści i reformatorzy. Jeszcze do niedawna takie stanowisko prezentowali też chadecy, największa grupa parlamentarna, ale teraz są oni coraz bardziej podzieleni.

Jeśli Parlament Europejski odrzuci umowę, wtedy dokument trafi ostatecznie do kosza.

Czytaj więcej w Money.pl
Agonia ACTA potwa dwa lata? Grają na czas Aż trzy komisje europarlamentu: przemysłu, prawna i wolności obywatelskich przyjęły w czwartek negatywne opinie o ACTA.
ACTA znów w centrum. Zachęcają Polaków do.. Fundacja Panoptykon apeluje do Polaków, by właśnie teraz mailowali do europarlamentarzystów w sprawie ACTA.
Na poczcie giną podpisy przeciw ACTA Studenci zbierający podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie ACTA twierdzą, że z paczek przesyłanych do ich siedziby wyjmowane są kartki z podpisami.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)