Notowania

acta
04.07.2012 14:51

ACTA odrzucona. Wydawcy: to zaszkodzi Europie

Zdaniem wydawców i producentów odrzucenie umowy będzie miało szkodliwe skutki dla własności intelektualnej, zatrudnienia i gospodarki Europy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fot. Beata Ratuszniak)

Odrzucenie ACTA przez Parlament Europejski będzie miało szkodliwe skutki dla własności intelektualnej, zatrudnienia i gospodarki Europy - podkreślają europejscy wydawcy i producenci. Ich zdaniem UE straciła szansę na ochronę innowacyjności na światowym rynku.

Parlament Europejski odrzucił międzynarodową umowę o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi. Przeciwko ACTA głosowała zdecydowana większość eurodeputowanych.

Pod oświadczeniem podpisali się przedstawiciele sektora kreatywnego i wytwórczego, m.in. The International Federation of Actors, International Trademark Association, Interactive Software Federation of Europe i Business Action to Stop Counterfeiting and Piracy. Weszli oni w skład koalicji ponad 130 organizacji europejskich na rzecz przyjęcia ACTA.

Szef UNI MEI Global Union Johannes Studinger w oświadczeniu zaapelował do instytucji UE, _ by współpracowały ze sobą, zamiast wzajemnie się zwalczać oraz by wspólne zaangażowanie przekuwały w skuteczne strategie _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/24/m86296.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/piractwo;komputerowe;w;polsce;jestesmy;w;swiatowej;czolowce,167,0,1085863.html) *Polska w czołówce. Jak zwykle w tej złej * Ponad połowa oprogramowania komputerowego używanego w Polsce jest nielegalna.

_ - Debata w sprawie ACTA została niestety zorganizowana wokół takich pojęć jak cenzura i zniszczenie internetu, zamiast koncentrować się na ochronie podstaw ekonomicznych dla zatrudnienia w Europie _ - stwierdził z kolei sekretarz The International Federation of Actors (FIA) Dominick Luquer.

_ - ACTA to ważne narzędzie promocji europejskich miejsc pracy i własności intelektualnej. Niestety porozumienie miało zły start w Parlamencie Europejskim i jego rzeczywiste i ważne zalety nie przetrwały _ - napisała w oświadczeniu dyrektor Federation of European Publishers (FEP) Anne Bergman-Tahon.

Jak twierdzą zwolennicy ACTA, wielu europosłów miało nadzieję, że z podejmowaniem ostatecznej decyzji będzie można zaczekać do czasu uzyskania opinii Trybunału Sprawiedliwości. Szefowa International Federation of the Phonographic Industry (IFPI) Frances Moore skomentowała głosowanie: _ Czekamy teraz na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE i apelujemy do Parlamentu Europejskiego, aby uczynił egzekwowanie praw własności intelektualnej priorytetem naszej polityki w obszarze handlu zagranicznego _.

_ - Europa miała okazję, aby poprzeć ważne porozumienie, które poprawia standardy ochrony praw własności intelektualnej na arenie międzynarodowej. Spodziewamy się, że ACTA wejdzie w życie bez Europy, co postrzegamy jako znaczącą stratę dla 27 państw członkowskich _ - stwierdził z kolei dyrektor International Trademark Association (INTA) Alan C. Drewsen.

Zdaniem dyrektora ds. stosunków z rządem Business Software Alliance Thomasa Boue _ ACTA mogła być ważnym krokiem w kierunku poprawy światowych standardów ochrony praw własności intelektualnej _. _ Źle się stało, że porozumienie zostało storpedowane przez różnice między instytucjami i obawy względem przejrzystości _ - podkreślił dyrektor.

_ - Cieszymy się, że Parlament Europejski stara się być postrzegany jako wrażliwy na niepokoje społeczne. Organizacje reprezentujące branże zatrudniające ponad 120 mln pracowników w Europie apelowały jednak o przyjęcie ACTA _ - zaznacza Jeffrey P. Hardy, Dyrektor ICC-BASCAP.

_ Patrząc w przyszłość uważamy, że politycy europejscy powinni kontynuować wysiłki na rzecz ochrony własności intelektualnej, która leży u podstaw innowacyjnych i wytwórczych sektorów gospodarki, zarówno lokalnie, jak i za granicą, w środowisku online i offline _ - czytamy w oświadczeniu.

_ - Deklaracja, jaka padła w Parlamencie Europejskim, że dzisiejsze głosowanie nie jest głosowaniem przeciwko egzekwowaniu praw własności intelektualnej, brzmi obiecująco. Europejskie innowacyjne branże wytwórcze i kreatywne mają nadzieję, że pozostali sygnatariusze ACTA będą chronić nasze prawa na arenie międzynarodowej _ - uznał prezes Europejskiej Konfederacji Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego EURATEX Alberto Paccanelli.

Tagi: acta, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, e-biznes, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz