Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Sąsiada
Tomasz Sąsiada
|

Administracja podatkowa do zmiany. Koniec sprzecznych decyzji fiskusa

0
Podziel się:

Nowa ustawa z kierowanego przez Mateusza Szczurka Ministerstwa Finansów to krok w dobrą stronę. Oby nie okazała się bublem - oceniają eksperci.

Administracja podatkowa do zmiany. Koniec sprzecznych decyzji fiskusa
(Stanisław Kowalczuk / East News)

Kierowane przez Mateusza Szczurka (na zdjęciu) Ministerstwo Finansów chce ułatwić życie podatnikom, ale mu się to nie uda. Zapytani przez Money.pl eksperci doceniają w projekcie ustawy o administracji podatkowej fakt, że rząd nareszcie przestaje traktować przedsiębiorców jak złodziei. Obawiają się jednak, czy na dobrych chęciach się nie skończy i czy nowe prawo nie okaże się kolejnym rządowym bublem.

Ustawą o administracji podatkowej zajmie się we wtorek (31 marca) Rada Ministrów. Nowe prawo ma ujednolicić interpretację podatkową, umożliwić załatwienie sprawy w dowolnym urzędzie skarbowym i powołać do życia asystentów podatnika, którzy początkującym przedsiębiorcom będą doradzać, jak rozkręcić własny biznes.

To krok w dobrym kierunku, ale niewystarczający, oceniają dla *Money.pl *eksperci prawa podatkowego. - Wydaje się, że obecna ustawa o izbach i urzędach skarbowych przestała spełniać swoje zadania. Nie zawiera przepisów, które pozwoliłyby na sprawne funkcjonowanie administracji podatkowej. Stąd rząd chce wprowadzić nową ustawę. Tyle tylko, że brakuje w niej nowatorskich rozwiązań i całościowej wizji - ocenia Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP. - Skoro Ministerstwo Finansów chce stworzyć nową strukturę administracji podatkowej, powinno zaproponować więcej, niż kilka dobrze brzmiących pomysłów. Warto byłoby zastanowić się nad gruntownym przemodelowaniu struktur organów podatkowych, tak aby zaczęły funkcjonować w sposób bardziej skuteczny i prawidłowy.

Ile pieniędzy trafia do budżetu z podatków?

źródło: Money.pl/Ministerstwo Finansów

Zmiany w dobrym kierunku - tak projekt ustawy ocenia Michał Borowski, ekspert podatkowy z Business Centre Club. - Ministerstwo pod wodzą Mateusza Szczurka zauważa, że podatnik nie jest złodziejem, tylko przedsiębiorcą, który musi sobie radzić i z konkurencją, i z zawiłym systemem podatkowym. Niestety mam obawy, żeby po wdrożeniu w życie ta ustawa nie okazała się kolejnym rządowym bublem. Żeby ten projekt dobrze wyszedł i pomógł systemowi, to ministerstwo musi postarać się zmienić nastawienie przedsiębiorców do aparatu skarbowego. Bo w tej chwili nadal wielu podatników czuje się pokrzywdzonych przez państwo - uważa Borowski.

Jedna interpretacja w całym kraju

Ustawa ma wprowadzić system wydawania jednolitych interpretacji podatkowych. Dziś o tym, co jest zgodne z prawem decydują izby skarbowe. Poglądy na sprawy podatkowe poszczególnych izb są nierzadko sprzeczne. To, co w jednym mieście jest dozwolone, gdzie indziej jest niedopuszczalne. - Dochodzi nawet do takich patologii, że przedsiębiorcy rejestrują firmy tam, gdzie nie ma ryzyka, że ich działalność nie spodoba się kontroli podatkowej - tłumaczy Michał Borowski.

Dzięki nowej ustawie jednolite, obowiązujące w całym kraju interpretacje ma przygotowywać Biuro Krajowej Informacji Podatkowej. To krok w dobrym kierunku - ocenia Michał Borowski. Podobne zdanie wyraża także Mariusz Korzeb. Niemniej jednak wskazuje on na nieunormowane w pełnym zakresie zadania biura, dotyczące prowadzenia działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie prawa podatkowego. Chodzi o to, że - nie do końca wiadomo, w jaki sposób Biuro Krajowej Informacji Podatkowej ma wykonywać te zadania i jak będzie z tego rozliczane. Dlatego może się okazać, że zaproponowany nowy akt prawny nie przyczyni się do poprawy działań administracji podatkowej - uważa Mariusz Korzeb.

Asystent doradzi firmie, jak się rozliczyć

Kolejną nowością, budzącą największe kontrowersje, jest powołanie tak zwanych asystentów podatników. Mają oni doradzać mikroprzedsiębiorcom przez pierwsze 18 miesięcy od założenia firmy. Jak jednak podkreśla Mariusz Korzeb, już dziś można uzyskać pomoc, zwracając się po prostu do pracownika urzędu skarbowego. - Taki asystent nie ułatwi w znaczący sposób pracy niedoświadczonym przedsiębiorcom. Nie pomoże przecież choćby przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych, co najwyżej podzieli się informacjami o bieżących drukach i sposobie ich wypełniania - wyjaśnia ekspert.

źródło: Ministerstwo Finansów
pracownicy urzędów skarbowych pracownicy izb skarbowych razem
39 tysięcy 3,8 tysiąca 42,8 tysiąca

Michał Borowski ma inne zastrzeżenie. - A co, jeśli taki asystent źle doradzi? Czy przedsiębiorca, który posłuchał się takiego doradcy, będzie odpowiadał przed kontrolą skarbową za ewentualne błędy? Czy odpowiedzialność przejdzie na asystenta? - pyta ekspert.

Osobną sprawą jest fakt, że asystent - jak ocenia Michał Borowski - raczej nie doradzi początkującemu przedsiębiorcy, jak się rozliczyć z fiskusem oddając mu jak najmniejszą daninę. Postara się nim pokierować tak, aby odprowadzony podatek był jak najwyższy.

Do czego się przyda baza wiedzy podatkowej

Dzięki ustawie ma też powstać ogólnodostępna baza wiedzy dla podatnika i urzędnika. To dobry pomysł, ale budzi pewne zastrzeżenia - uważa Michał Borowski. - W wielu wypadkach interpretacja prawa przez ministerstwo finansów różni się od interpretacji sądów administracyjnych. Mamy kilkaset wyroków sądowych, które mówią, że podejście do sprawy resortu jest błędne. A mimo to minister finansów powtarza jak mantrę swoje stanowisko.

Zdaniem eksperta z BCC, ważne jest pytanie, co ta baza wiedzy będzie uwzględniała: czy tylko stanowisko resortu, czy także stanowisko polskich sądów administracyjnych. Bo jeśli tylko to pierwsze, to rodzą się wątpliwości, czy będzie obiektywna.

Swoje sprawy załatwisz w każdym urzędzie

Kolejną kwestią zapisaną w ustawie jest utworzenie centralnego systemu zbierania i przetwarzania danych o podatnikach. Dzięki niemu załatwimy swoją sprawę w każdym urzędzie skarbowym, a nie tylko w tym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/169/m333481.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ustawa-o-administracji-podatkowej-w-marcu,224,0,1712352.html) *Reforma administracji podatkowej już w marcu * Nowelizacja zakłada m. in. wprowadzenie asystenta podatkowego dla początkujących przedsiębiorców.
To bardzo dobry pomysł - ocenia Michał Borowski. Ma jednak zastrzeżenie. - Problem jest taki, że dziś, kiedy dane o podatniku analizuje jeden człowiek, to kontrolowanie tego wszystkiego nie jest efektywne. A scentralizowany system pozwoli na wykrywanie pewnych anomalii dużo wcześniej. Dziś do unikania płacenia VAT-u dochodzi właśnie ze względu na to, że fiskusowi bardzo długo zajmowało wykrycie niepłacących podatników, zanim się ktoś w ogóle zorientował, że coś jest nie w porządku - ocenia.

Zmiany w administracji podatkowej były zapowiadane w expose premier Ewy Kopacz. Z jednej strony - jak zapewnia minister finansów Mateusz Szczurek - mają one ułatwić relacje podatników z fiskusem, z drugiej - pomóc rządowi w ściąganiu podatków. Jest to o tyle potrzebne, że Unia Europejska wymaga od nas, by zmniejszyć deficyt finansów publicznych i usprawnić wydolność administracji podatkowej. Docelowo chodzi o utrzymanie deficytu na poziomie mniejszym niż trzy procent polskiego PKB.

Rzecznik prasowa resortu finansów Wiesława Dróżdż zapewniła Money.pl, że wprowadzenie reformy nie będzie wiązało się z zatrudnieniem dodatkowych osób w administracji publicznej.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)