Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera na szczytach w Hiszpanii. Jest proces

0
Podziel się:

Chodzi o niejawne konta rządzącej w Hiszpanii Partii Ludowej. Za unikanie płacenia podatków przed sądem stanęło sześć osób.

Afera na szczytach w Hiszpanii. Jest proces
(imago stock&people/EAST NEWS)

Sędzia śledczy prowadzący dochodzenie w sprawie niejawnych kont rządzącej w Hiszpanii Partii Ludowej (PP) zarekomendował w poniedziałek, by przed sądem za unikanie płacenia podatków stanęło sześć osób, w tym dwaj byli skarbnicy PP.

Na zdjęciu szef PP, premier Hiszpanii Mariano Rajoy.

Sędzia Pablo Ruz oświadczył, że dysponuje dowodami na to, iż w latach 1990-2008 podejrzani, w tym byli skarbnicy PP Luis Barcenas i Alvaro Lapuerta, zarządzali systemem darowizn dla partii od firm, niezgłaszanych odpowiednim organom nadzorczym.

Ruz przyznał, że nie znalazł dowodów świadczących o nielegalnym finansowaniu partii, podkreślił jednak, że pieniądze otrzymane od tych przedsiębiorstw - równowartość 1,6 mln euro - zostały wykorzystane na remont madryckiej siedziby PP.

Barcenas został aresztowany w czerwcu 2013 r. i oskarżony o prowadzenie przez 20 lat podwójnej księgowości: przyjmowanie nielegalnych, tajnych dotacji od przedsiębiorców i finansowanie z nich m.in. czołowych polityków PP.

Były już skarbnik twierdzi, że szef PP, premier Mariano Rajoy wiedział o niejawnych wpłatach. Szefa rządu, który odpiera te oskarżenia, nie ma wśród sześciu osób wskazanych w poniedziałek przez Ruza.

Z opublikowanych przez hiszpańskie media tajnych dokumentów Barcenasa wynika, że np. tylko w 2008 r. skarbnik PP przyjął nielegalnie ponad 1 mln euro od przedsiębiorców i banków. Ponadto - jak ustalono w śledztwie - na swoim prywatnym koncie w Szwajcarii Barcenas zgromadził 20-40 mln euro. Twierdził, że kwota ta pochodzi z jego działalności handlowej - sprzedaży obrazów - ale sąd udowodnił mu kłamstwo.

W listopadzie ub. roku skandal korupcyjny zmusił do dymisji minister zdrowia Anę Mato. W swym końcowym raporcie w sprawie korupcji sędzia Ruz zarzucił jej, że pośrednio była beneficjentką łapówek płaconych od lat przez firmy, które zapewniały sobie w ten sposób lukratywne kontrakty i zezwolenia budowlane w gminach rządzonych przez PP.

Pod koniec ub. roku aresztowano w Hiszpanii pod zarzutem korupcji 51 osób - kilku burmistrzów i byłych lokalnych działaczy PP, urzędników i przedsiębiorców. Dochodzeniami związanymi z aferami korupcyjnymi objętych jest w całym kraju 150 przedsiębiorstw.

Czytaj więcej w Money.pl
Hiszpania traci przez sankcje wobec Rosji Hiszpania, jak przypomina AFP, była jednym z ulubionych miejsc wyjazdów Rosjan przed załamaniem się kursu rubla.
Księgarnie przechodzą do historii W ponad 7 tysiącach hiszpańskich miast i gmin nie ma już ani jednej księgarni.
W Hiszpanii są największe różnice w płacach Związkowcy donoszą, że na dyskryminacji płacowej pracodawcy oszczędzają tam prawie 28 miliardów euro.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)