Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Sztabki złota znalezione w domu byłego prezesa PKP. Nowe fakty w aferze Sensus Group

274
Podziel się:

Przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie zarząd PKP SA zawarł umowę ochroną antyterrorystyczną dworców z firmą, która nie miała ani siedziby, ani wpisu do KRS

Sztabki złota znalezione w domu byłego prezesa PKP. Nowe fakty w aferze Sensus Group
(PKP)

Sztabki złota inwestycyjnego "o znacznej wartości" znaleźli śledczy w domu Mirosława P., byłego prezesa PKP. Zwolniony dyscyplinarnie w marcu szef państwowej spółki kolejowej ma zarzuty prokuratorskie w związku z aferą korupcyjną związaną z ochroną Światowych Dni Młodzieży.
O zabezpieczeniu sztabek złota w domu Mirosława P. poinformował Onet. Informację portalu potwierdził rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Michał Dziekański, ale odmówił udzielenia szczegółów.

Wypowiedzi na ten temat odmówił także sam zainteresowany.

Afera wybuchła, gdy okazało się, że przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie zarząd PKP SA zawarł umowę o ochronę antyterrorystyczną dworców z firmą, która nie miała ani siedziby, ani wpisu do KRS. Kontrakt ze spółką Sensus Group opiewał na niemal 2 mln zł.

Kiedy sprawa wyciekła do mediów, Ministerstwo Infrastruktury zwróciło się o zbadanie sprawy do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Na początku marca CBA weszło do siedziby PKP i zatrzymało pięć osób. Wkrótce prokuratura postawiła całemu czteroosobowemu zarządowi firmy zarzuty karne działania na niekorzyść spółki. Jeszcze tego samego dnia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zdymisjonował zarząd PKP.

Mirosławowi P. prokuratura postawiła zarzut karalnej niegospodarności i nieumyślnego wyrządzenia szkody wielkiej wartości.

Jeszcze na początku marca resort infrastruktury informował, że gdy pojawiły się wątpliwości dotyczące umowy, minister Adamczyk polecił prezesowi PKP SA wstrzymanie wypłat z tytułu umowy z Sensus Group. Tym samym - jak twierdził resort - nie wypłacono 70 proc. wartości zamówienia.

Okazuje się jednak, że to nieprawda. Jak bowiem ustaliła "Rzeczpospolita", pieniądze mimo zakazu ministra i tak trafiały do Sensus Group. W efekcie firma dostała nie niecałą jedną trzecią wynagrodzenia, jak ogłaszało ministerstwo, ale niemal całe.

Informacja te potwierdził nowy prezes PKP Krzysztof Mamiński. - Minister Adamczyk otrzymał ode mnie pełną i prawdziwą informację, dotyczącą wynagrodzenia dla Sensus Group. Poprzedni zarząd wprowadzał go w tej sprawie w błąd - powiedział.

Mamiński nie zdradził jednak, ile dokładnie PKP przelało na konta Sensus Group. Wyjaśnił jedynie, że wynagrodzenie było podzielone na cztery transze, z czego z PKP SA nie wyszła tylko jedna.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(274)
Romeo2017
7 lat temu
Szukali, szukali i nie znaleźli. A tu proszę, prezes PKP trzyma w domu złoty pociąg.
HK
7 lat temu
Jakby tu napisać. Za Tuska Prezes PKP w obliczu zagrożenia że afera ujrzy światło dzienne, , może byłby poproszony, żeby złożyć dymisje, a media odtrąbiłyby, że od dawna miał inne plany i dymisję złożył już miesiąc wcześniej.
Jacek
7 lat temu
Na bruk z takimi i do łopaty.
Jacek
7 lat temu
Koledzy z peło mówili ze można kraść na potęgę bo oni beda wiecznie rządzić, choćby pod inna nazwa. Coś poszło nie tak.
jp
7 lat temu
To nie komuna, złoto każdy kupić może.
...
Następna strona