Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera spalinowa. Volkswagen zapłaci miliardy dolarów odszkodowań?

20
Podziel się:

Niemiecki koncern zgodził się przeznaczyć 10,3 miliarda dolarów na odkupienie feralnych aut od właścicieli po cenach sprzed wybuchu skandalu oraz prawie 5 mld na rekompensaty dla klientów.

Afera spalinowa. Volkswagen zapłaci miliardy dolarów odszkodowań?
(Volkswagen USA)

15 miliardów dolarów - tyle będzie kosztować niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen ugoda w sprawie fałszowania pomiarów emisji spalin w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie, którzy kupili feralne auta otrzymają rekompensaty.

Volkswagen został przyłapany na instalowaniu w autach z silnikami diesla oprogramowania fałszującego wyniki pomiarów zanieczyszczeń. W rzeczywistości ilość spalin emitowanych przez te auta nawet 40-krotnie przekraczała dopuszczalne normy.

Przeciwko Volkswagenowi wystąpili do sądu prawnicy reprezentujący klientów oraz rząd USA. Ostatecznie niemiecki koncern zgodził się przeznaczyć 10,3 miliarda dolarów na odkupienie feralnych aut od właścicieli po cenach sprzed wybuchu skandalu oraz prawie 5 miliardów na rekompensaty dla klientów. Ich wysokość wyniesie od 5100 do 10 000 dolarów, w zależności od modelu i rocznika.

Odszkodowania otrzymają nie tylko obecni, ale również pierwotni nabywcy samochodów produkowanych przez Volkswagena, choć ci ostatni w kwocie o połowę mniejszej. Kierowcy będą też mieli możliwość modyfikacji aut tak by spełniały normy ochrony środowiska. Wtedy jednak muszą się liczyć z obniżeniem mocy silników i większym zużyciem paliwa.

Ugoda obejmuje 475 tysięcy Volkswagenów i Audi z silnikiem diesla sprzedanych na amerykańskim rynku. Na całym świecie Volkswagen sprzedał 11 milionów samochodów z oprogramowaniem fałszującym wyniki pomiarów zanieczyszczeń.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
kierowNIK
8 lat temu
...w hameryce odszkodowania a w POLSCE pismaku nie napisałeś?????
qwass
8 lat temu
Chetnie kupię za połowę ceny...mam gdzieś ekologie...
kirsky
8 lat temu
hehe amerykanom wypłacają odszkodowania za auta, a Polakom za 2 wojnę światową już nie mogą, co za po..bany kraj... i niemcy i my, że o to nie walczymy.
dobrobyt
8 lat temu
Kiedy Polaka w Polsce bedzie stać na auto dla ludu?
Greg
8 lat temu
Może będzie VW+ Sprzedadzą je nam + taki, że pewnie będą nierozbite.