Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Afera taśmowa w Polsce. Problem dla USA to nie treść nagrań

0
Podziel się:

Ryszard Schnepf, ambasador Polski w USA tłumaczy w rozmowie z Money.pl, co tak naprawdę wzbudziło niepokój za Oceanem.

Afera taśmowa w Polsce. Problem dla USA to nie treść nagrań
(WP.TV)

Ryszard Schnepf, ambasador Polski w USA, tłumaczy w rozmowie z Money.pl, że konsekwencji dla dyplomacji nie będzie. Niepokój za oceanem wzbudziło coś zupełnie innego niż to, o czym rozmawiali politycy czy dymisje w naszym rządzie.

Polski ambasador w Stanach Zjednoczonych jest przekonany, że afera taśmowa, która doprowadziła do odejścia trzech ministrów i marszałka Sejmu, nie będzie miała wpływu na stosunki polsko-amerykańskie.

- Wracamy do sytuacji sprzed jakiegoś czasu. Nie odnotowałem, by środowiska polityczne w Stanach Zjednoczonych przywiązywały do tego wagę - tłumaczy Ryszard Schnepf w rozmowie z portalem Money.pl podczas Wrocław Global Forum.

Zdaniem polskiego dyplomaty, za oceanem większe zaniepokojenie niż wulgarne słowa ówczesnego ministra spraw zagranicznych na temat kontaktów polsko-amerykańskich, budzi fakt, że takie praktyki, jak podsłuchiwanie członków rządu, mają miejsce.

- Jednak nie rzutowało to na nasze relacje. One są zbudowane na zupełnie innych podstawach - twierdzi ambasador Schnepf. - Jesteśmy krajem, który należy do wąskiego grona najbliższych i najbardziej przyjaznych Ameryce.

Po tym, jak we wtorek w internecie opublikowane zostały akta z prowadzonego przez prokuraturę śledztwa w sprawie "afery taśmowej", czyli nagrywania w warszawskich restauracjach rozmów najważniejszych osób w państwie, do dymisji podali się ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, skarbu Włodzimierz Karpiński oraz sportu Andrzej Biernat. Z rządu odchodzą też wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski i gospodarki - Tomasz Tomczykiewicz. Ponadto marszałkiem Sejmu nie będzie już Radosław Sikorski, a Jan Vincent-Rostowski pożegnał się z funkcją szefa doradców premier Ewy Kopacz.

- Nie jest moją rolą komentowanie sytuacji wewnętrznej w Polsce - zastrzega w rozmowie z Money.pl ambasador Schnepf. - Jednak dla stosunków polsko-amerykańskich, które mają dużo szerszy zakres i dotyczą zupełnie innych problemów, nie ma to żadnego znaczenia.

_ Tegoroczne Wrocław Global Forum, organizowane od 11 do 13 czerwca obejmowało, tematyką najważniejsze problemy, przed którymi stoi dziś Europa, zarówno w nawiązaniu do kryzysu w strefie euro, jak i konfliktu na Ukrainie, polaryzacji politycznej w Europie oraz zwiększającego się wpływu gospodarek azjatyckich. Więcej informacji w serwisie specjalnym Wrocław Global Forum w Money.pl _.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)