Notowania

resort finansów
23.07.2014 10:56

Afera taśmowa. Szczurek: MF nie rezygnuje ze zmian w NBP

Rząd pracując nad projektem ustawy weźmie pod uwagę wspólny komunikat RPP i zarządu NBP - powiedział minister.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Resort finansów nie zmieni tekstu nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim, a w pracach uwzględni lipcowy komunikat zarządu NBP i Rady Polityki Pieniężnej - poinformował minister finansów.

_ Nie rezygnujemy z tekstu nowelizacji ustawy o NBP. Rząd pracując nad projektem ustawy weźmie pod uwagę wspólny komunikat RPP i zarządu NBP _ - powiedział dziennikarzom Szczurek.

_ Ostateczny kształt zmian w procesie powoływania członków RPP będzie zależał od momentu wejścia w życie ustawy. Mechanizm wprowadzenia rotacyjności kadencji członków RPP będzie musiał być dostosowany do momentu wejścia w życie ustawy _ - dodał.

W opublikowanym 11 lipca komunikacie Rada Polityki Pieniężnej (RPP) oraz zarząd NBP poinformowały, że w związku z przyjętym przez Radę Ministrów projektem założeń do nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim, Rada Polityki Pieniężnej i zarząd NBP wypracują wspólne stanowisko wobec proponowanych zmian, które zostanie przedłożone Rządowemu Centrum Legislacji.

W komunikacie zaznaczono, że zarówno procedury dokonywania zmian legislacyjnych odnoszących się do Narodowego Banku Polskiego, jak i ich treść muszą być zgodne z zasadą niezależności NBP, a projektowane zmiany nie mogą ograniczać uprawnień Rady Polityki Pieniężnej, ani też zmieniać trybu jej powoływania i liczebności.

Jednocześnie Rada Polityki Pieniężnej i zarząd NBP stwierdzają, że konstytucyjny zakaz finansowania przez NBP deficytu budżetowego musi być zachowany w przygotowanym projekcie ustawy i w pełni respektowany w praktyce.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: resort finansów, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz