Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera z Amber Gold. Posłowie się nią nie zajmą

0
Podziel się:

W Sejmie wrzało od rana. Posłowie zadawali pytania członkom rządu. Debata trwała 16 godzin.

Afera z Amber Gold. Posłowie się nią nie zajmą
(Adam Guz/Reporter)

Sejm zajął się projektem uchwały autorstwa PiS ws. powołania komisji śledczej ds. Amber Gold. Komisja miałaby zbadać prawidłowość działań organów skarbowych w odniesieniu do tej spółki. Wniosek PiS został odrzucony głosami PSL i PO.

Głosowanie odbyło się o północy. Projekt PiS został odrzucony w pierwszym głosowaniu przewagą 15 głosów. Za powołaniem Komisji głosowało 220 posłów opozycji, a przeciw 235 posłów rządzącej koalicji.

Wcześniej posłowie wysłuchali informacji premiera Donalda Tuska i pokuratora generalnego Andrzeja Seremeta na temat Amber Gold. Głos zabrali także ministrowie: finansów Jacek Rostowski i sprawiedliwości Jarosław Gowin. Sejm zajmował się sprawą Amber Gold blisko 16 godzin.

Jak wynika z projektu PiS, 9-osobowa komisja śledcza miała zbadać prawidłowość działań organów skarbowych w odniesieniu do spółki Amber Gold; wyjaśnić, czy działalność spółki była przedmiotem zainteresowania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz czy ABW przekazywała innym organom państwa jakieś sygnały o nieprawidłowościach w działalności spółki, a jeśli tak, to jaka była reakcja na te sygnały.

Do zadań komisji miało należeć również: zbadanie, czy i jaką wiedzę na temat działalności spółki miał premier Donald Tusk i czy jego reakcja na tę wiedzę była prawidłowa i właściwa. Oprócz tego sejmowi śledczy mieliby sprawdzić okoliczności zawiadomienia o podejrzeniu przestępstwa złożonego w 2009 r. przez Komisję Nadzoru Finansowego i wyjaśnić przyczyny odmowy wszczęcia postępowania przez prokuraturę.

Komisja miałaby wreszcie zająć się sprawdzeniem prawidłowości postępowań prokuratury w sprawach karnych przeciwko prezesowi spółki Amber Gold, Marcinowi P., a w szczególności oceną prawidłowości składanych w tych sprawach wniosków o wymiar kary oraz środków odwoławczych.

Przedmiotem zainteresowania śledczych miało być też zbadanie i ocena prawidłowości działań administracyjnych sądów w zakresie wykonania kar orzeczonych wobec prezesa spółki Amber Gold.

W uzasadnieniu wniosku PiS napisano, że w sprawie spółki Marcina P. _ państwo polskie ze swoimi instytucjami okazało się słabe, niezdolne do uchronienia ludzi przed krzywdą mającą cechy jawnego oszustwa _. _ Wobec spółki Amber Gold państwo w tej roli kompletnie zawiodło _ - czytamy.

Czytaj więcej w Money.pl
"Marcin P. nie może sparaliżować sądów" Jarosław Gowin przekonuje, że działalność _ aferzysty i przestępcy _ nie może prowadzić do absurdalnych decyzji.
Tusk szuka winnych w sprawie Amber Gold _ Z tego punktu widzenia, wszystko w sprawie Amber Gold zostało zrealizowane _.
Polecą głowy za Amber Gold? Premier wskazuje winnych Donald Tusk odniósł się do współpracy swego syna Michała z liniami lotniczymi OLT Express.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)