Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afganistan otrzyma pomoc humanitarną od Polski

0
Podziel się:

Te przedmioty trafią do afgańskich organizacji.

Afganistan otrzyma pomoc humanitarną od Polski
(Anna Pawlak/isaf.wp.mil.pl)

Zamiast kosztownego transportu - pomoc humanitarna. Polscy żołnierze w Afganistanie przekazali miejscowym sprzęt. Przed planowanym na przyszły rok zakończeniem polskiej misji żołnierze rozpoczęli już porządki w bazie w Ghazni.

W ostatnich miesiącach do Polski wróciły już m.in. transportery Rosomak. Ale w bazie w Ghazni jest nie tylko broń, ale także sprzęt biurowy i medyczny. W lutym tego roku minister obrony zdecydował, że część wyposażenia bazy trafi do Afgańczyków jako pomoc humanitarna.

Od maja Polacy przekazali afgańskim organizacjom 23 tysiące różnego rodzaju sprzętów. _ - Wytypowano m.in. armaturę sanitarną, meble, ubrania, koce, stroje sportowe, termosy, wyposażenie siłowni i sali ćwiczeń, sprzęt medyczny, rehabilitacyjny a nawet sprzęt multimedialny _ - wylicza szef infrastruktury podpułkownik Witold Zakrzewski. Jak dodaje, cały przekazany sprzęt był w pełni sprawny, a czasem fabrycznie nowy.
26 kontenerów mienia trafiło do szkół, szpitali, afgańskich biur a nawet do więzienia w Ghazni. Polscy żołnierze podkreślają, że korzyść takiego rozwiązania jest podwójna, bo Afgańczycy otrzymali przydatny sprzęt, a Polacy nie będą dzięki temu płacić za transport mienia do kraju.

W Afganistanie służbę kończy właśnie 13. zmiana polskiego kontyngentu pod wodzą generała Marka Sokołowskiego. Do wyjazdu szykują się już zmiennicy. Polska misja w Afganistanie ma dobiec końca za rok.

Czytaj więcej w Money.pl

KOMENTARZE
(0)