Notowania

Afrykański pomór świń nie ustępuje. Jest kolejny przypadek

112. ognisko ASF w Polsce wykryto w podlaskiej gminie Giby - poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Straty będą duże, bo w gospodarstwie hodowano ponad 80 świń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MICHAL KOSC/REPORTER)
ASF to choroba śmiertela dla świń

112. ognisko ASF w Polsce wykryto w podlaskiej gminie Giby - poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Straty będą duże, bo w gospodarstwie hodowano ponad 80 świń.

Gospodarstwo znajduje się we wsi Białowierśnie w powiecie sejneńskim. Wcześniej na tym terenie już były notowane przypadki ASF.

Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach przeprowadził badanie 23 maja.

Jak informuje PAP to ósme w tym roku ognisko wirusa w Polsce. W ubiegłym było ich 81.

ASF wykryto w naszym kraju w lutym 2014 r. Pomór u świń odnotowano w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Ponadto wykryto już ponad 2 tys. przypadków zarażeń chorobą u dzików w województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

Afrykański pomór świń to szybko rozprzestrzeniająca się, zakaźna choroba wirusowa. Jest niebezpieczna dla świń i dzików. Ludzie są na nią odporni i nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia.

Powoduje jednak duże straty w gospodarstwach oraz wymusza przestrzeganie restrykcyjnych przepisów.

Rolnicy, którzy hodują trzodę muszą stosować się do zasad bioasekuracji, czyli m.in. odpowiednio ogrodzić gospodarstwa czy prowadzić dokładną dokumentację.

Czy tak faktycznie jest, sprawdzają od kwietnia w całym kraju inspektoraty weterynaryjne. 260 tysięcy gospodarstw musi przejść kontrolę.

Zobacz: Walka z ASF. "Można wybudować płot za 300 mln zł. Tylko co z tego?"

Tagi: afrykański pomór świń, asf, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-05-2018

ŁajdacyNiby rolnicy w ukryciu na pewno chowają na własny użytek. Teraz można robić co się chce, ponieważ przykład idzie z góry. Można kłamać szkalować … Czytaj całość

27-05-2018

mossoGMO jest dobre no i ceta też,warzywa w supermarketach są bardzo zdrowe , kiedy Polacy rozgonią ten cyrk na wiejskiej?, kiedy???

26-05-2018

GoscNajwiększy pomor jest w Warszawie na wiejskiej

Rozwiń komentarze (17)