Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Agencja Moody's obniżyła rating ośmiu greckich banków

0
Podziel się:

Zdegradowane banki mają w portfelach greckie obligacje skarbowe.

Agencja Moody's obniżyła rating ośmiu greckich banków
(Mendhak/CC/Flickr)
bFenEfAR

Agencja ratingowa Moody's obniżyła ocenę ośmiu banków w Grecji ze względu na posiadanie przez nie greckich obligacji skarbowych i pogarszającą się sytuację gospodarczą w kraju.

Moody's obniżyła rating Narodowego Banku Grecji, EFG Eurobank Ergasias, Alpha Banku, Piraeus Banku, ATEbank oraz Attica Banku z CAA2 do B3. Pogorszyła też ocenę Emporiki Banku, w którym większościowe udziały ma francuski Credit Agricole, i Geniki Banku, którego właścicielem jest inny francuski bank Societe Generale, z B1 do B3.

Agencja tłumaczy swoją decyzję _ spodziewanym wpływem pogarszającego się otoczenia gospodarczego w kraju na zagrożone kredyty _ oraz _ zmniejszeniem podstawy depozytów i wciąż delikatną pozycję płynności _.

bFenEfAT
Zobacz także: Grecy boją się o przyszłość (CCTV, ang.):

Na wiadomość o obniżeniu ratingu banków giełda w Atenach zareagowała spadkami - główny indeks spadł o prawie 3 proc.

GRECJA BANKRUTEM?

bFenEfAZ

Grecja w 2010 roku skorzystała z międzynarodowej pomocy finansowej w wysokości 110 mld euro, jednak potrzebuje kolejnego wsparcia. Jak pisze Associated Press, kraj ten niepokoi swoich wierzycieli, gdyż nie realizuje na czas podjętych zobowiązań do przeprowadzenia reform. Jednocześnie wprowadzone przez rząd w Atenach oszczędności budzą niezadowolenie greckiego społeczeństwa.

Dziś w stolicy Grecji strajkowali pracownicy metra, kolei i tramwajów. W przyszłym tygodniu 48-godzinny strajk planują taksówkarze i pracowni całego transportu publicznego.

bFenEfBa

Sąd w Atenach orzekł, że 24-godzinny strajk kontrolerów ruchu lotniczego zaplanowany na niedzielę jest nielegalny co oznacza, że loty będą się odbywały normalnie. Ogólnokrajowy strajk generalny jest zaplanowany na 19 października.

Czytaj więcej o kryzysie w Grecji
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t94164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecja;robi;postepy;komisarze;jada;do;aten,6,0,917510.html) Mały sukces Grecji. Będzie na wypłaty? Bez kolejnej transzy pomocy pieniędzy wystarczy na wypłaty pensji tylko do października.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t94164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecy;czuja;sie;szantazowani;i;upokorzeni,8,0,916488.html) Upokorzeni i szantażowani. Negocjują pomoc - _ Grecja nie powinna być kozłem ofiarnym kryzysu _- uważa grecki minister finansów Evangelos Wenizelos.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t149015.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/premier;portugalii;ostrzega;przed;porzuceniem;grecji,3,0,916483.html) Bronią Grecji, bo sami toną w długach Szef rządu Portugalii Pedro Passos Coelho ostrzegł, że w wypadku wstrzymania pomocy dla Grecji, cała Unia Europejska będzie zagrożona.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t87498.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;ostrzegaja;grecje;na;powaznie,53,0,914485.html) Niemcy ostrzegają Grecję. Na poważnie Niemiecki minister finansów podkreśla, że Grecja powinna poważnie traktować zapowiedź, iż nie otrzyma kolejnej części pomocy finansowej.
bFenEfBu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)