Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Akcje charytatywne. Polacy przekazali już 600 tys. euro dla chrześcijan w Iraku

0
Podziel się

Pieniądze zostały przeznaczone na lekarstwa, żywność, namioty dla uchodźców w Erbilu i w innych miejscowościach Kurdystanu.

Akcje charytatywne. Polacy przekazali już 600 tys. euro dla chrześcijan w Iraku
(Bank Litewski / Flickr (CC BY-ND 2.0))
bDoxvNdx

Polacy, za pośrednictwem stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, przekazali 600 tys. euro prześladowanym chrześcijanom w Iraku. Środki te zostały przeznaczone na zakup żywności, kontenerów i najpilniejsze wydatki dla uchodźców w Erbilu i w innych miejscowościach.

W niedzielę do Polski wrócił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który od 3 lutego przebywał z wizytą w Iraku.

_ - Nasza wizyta w Iraku była związana z tym, co Kościół w Potrzebie robi dla tamtego regionu, także co Polacy przez swoją zbiórkę uczynili dla uchodźców chrześcijańskich w Iraku. Odwiedziliśmy Erbil w Kurdystanie oraz Bagdad _ - powiedział dziennikarzom po powrocie na warszawskim Lotnisku Chopina abp Gądecki.

bDoxvNdz

Przypomniał, że w odpowiedzi na apel papieża Franciszka oraz katolickiego Patriarchy Babilonii obrządku chaldejskiego, Louisa Raphaela I Sako, Konferencja Episkopatu Polski zwróciła się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc Irakijczykom. Dzięki przeprowadzonej w wielu diecezjach zbiórce, jak i wpłatom indywidualnym, Polacy, za pośrednictwem stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazali do Iraku 600 tysięcy euro. Środki te zostały przeznaczone na lekarstwa, żywność, namioty dla uchodźców w Erbilu i w innych miejscowościach Kurdystanu.

_ - Swoją obecnością chcieliśmy wyrazić naszą solidarności z tymi chrześcijanami, którzy cierpią w Iraku, wygnani i lądujący w obozach uchodźców. To jest sprawa niezwykle dramatyczna. I widok tego jest bardzo smutny. Dlatego, że ludzie poprzez działalność ISIS (Państwo Islamskie zostali wypchnięci ze swoich domów rodzinnych, pozbawieni swojej majętności, ziemi. Mieli do wyboru albo przejście na islam, albo płacenie podatków, albo śmierć _ - mówił abp Gądecki.

_ - To nie jest kwestia muzułmanów, to jest kwestia przewrotnego wykorzystania islamu dla celów politycznych _ - dodał.

Razem z abp. Gądeckim w Iraku był dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło. - _ Odwiedziliśmy m.in. kierowany przez chaldejskiego księdza Duglasa Dawooda obóz dla prześladowanych chrześcijan. Mieliśmy możliwości zobaczyć, jak ci ludzie sobie radzą w tych obozach _ - powiedział dziennikarzom Cisło.

bDoxvNdF

Poinformował, że łącznie międzynarodowe stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazało w 2014 roku Irakijczykom 4 mln euro, ze zbiórek dokonanych w 16 krajach.

_ - My, jako Polacy, przekazaliśmy do tej pory 600 tys. euro, a ksiądz biskup zawiózł teraz ostatnią transzę. Było miło zobaczyć, jak ci ludzie powoli - choć w trudnych warunkach - funkcjonują. Mają szkoły, kuchenki, wodę, mają się gdzie myć, mają także pralki. To zaczyna jakoś funkcjonować _ - powiedział.

Polscy kapłani mówili, że otrzymali wiele podziękowań za okazaną pomoc.

W Iraku od kilku miesięcy toczy się wojna z dżihadystami z IS - radykalnej sunnickiej organizacji zbrojnej - którzy na znacznych terenach kraju oraz sąsiadującej Syrii utworzyli kalifat. W Iraku na życzenie tamtejszego rządu trwają naloty na pozycje IS; w antyislamistyczną ofensywę zaangażowane są siły USA, Australii, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Jordanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

bDoxvNdG

W aktach przemocy w Iraku w 2014 roku zginęło ponad 15 tys. ludzi, a ponad 22 tys. odniosło obrażenia. Było to najkrwawsze 12 miesięcy od 2007 roku - wynika z danych opublikowanych na początku stycznia przez iracki rząd. W większości odpowiedzialność za te akty terroru brali na siebie dżihadyści z IS.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/m334436.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/walka-z-panstwem-islamskim-jordanskie-sily,35,0,1707555.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 56 nalotów na dżihadystów w trzy dni - _ Zniszczyliśmy centra logistyczne, składy broni i zaatakowaliśmy kryjówki ich bojowników _ - powiedział dowódca jordańskiego lotnictwa wojskowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/m308939.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/system-schengen-unia-usprawnia-kontrole-aby,81,0,1702225.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tak Unia chce walczyć z dżihadystami Straż graniczna, służby i organy ścigania krajów należących do strefy Schengen będą mogły szybciej i skuteczniej wymieniać się informacjami na temat podejrzanych o terroryzm.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/m319186.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/walka-z-terroryzmem-w-europie-wlosi-reaguja,153,0,1695641.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Włosi pozbywają się podejrzanych o terroryzm W piątek szef dyplomacji Paolo Gentiloni powiedział, że we Włoszech obowiązuje siódmy stopień alarmu w 10-punktowej skali.
bDoxvNea
Źródło:
KOMENTARZE
(0)