Notowania

akcyza na tytoń
17.10.2013 15:55

Akcyza w Polsce. IBnGR: o 530 mln zł niższe wpływy z wyrobów tytoniowych

Aby zwiększyć wpływy budżetowe przy jednoczesnym zachowaniu równowagi rynkowej, Instytut rekomenduje, by rząd obniżył stawkę procentową podatku akcyzowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(16 Miles of String/CC/Flickr)

W pierwszych ośmiu miesiącach br. wpływy budżetu z tytułu akcyzy od wyrobów tytoniowych były o ponad 530 mln zł niższe w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego - wynika z raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Zgodnie z raportem _ Podatek akcyzowy w przemyśle tytoniowym - studium efektywności systemu _, jeżeli dotychczasowa tendencja się utrzyma, spadek wpływów z akcyzy w porównaniu z rokiem poprzednim sięgnie blisko 800 mln zł.

W raporcie napisano, że z symulacji Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wynika, iż zmiana struktury podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych w latach 2014-2015 polegająca na obniżeniu stawki procentowej i podwyższeniu stawki kwotowej spowoduje mniejszy wzrost cen papierosów na rynku (również najtańszych). Następstwem tego będą: ograniczenie nielegalnego handlu oraz wyższe, niż przy obecnej strukturze akcyzy, wpływy do budżetu państwa.

Aby zwiększyć wpływy budżetowe przy jednoczesnym zachowaniu równowagi rynkowej, Instytut rekomenduje, by rząd obniżył stawkę procentową podatku akcyzowego do 25 proc. w 2014 r. oraz 10 proc. w 2015 r., a także odpowiednio podwyższył stawkę kwotową akcyzy. Zmiana ta przyniesie w tym okresie do budżetu ok. 160 mln zł.

Według Instytutu ceny papierosów w Polsce osiągnęły poziom, który istotnie przyczynia się do spadku legalnej sprzedaży. _ Utrzymanie prowadzonej obecnie polityki władz fiskalnych - coroczny 5-procentowy wzrost akcyzy na papierosy - będzie powodować dalszy spadek dochodów budżetu państwa z tego tytułu. Zmiana struktury opodatkowania akcyzą wyrobów tytoniowych w latach 2014-2015 może złagodzić niekorzystne dla budżetu tendencje i ograniczyć spadek wpływów do budżetu państwa _ - czytamy informacji prasowej o raporcie przesłanej w czwartek PAP.

Instytut zauważa, że obniżanie stawki procentowej i odpowiednie podwyższanie stawki kwotowej w strukturze podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe to kierunek obserwowany w Unii Europejskiej, gdzie 20 krajów zdecydowało się na przeprowadzenie podobnych zmian w ostatnich trzech latach. Kraje, które zmieniły strukturę akcyzy, np. Grecja, Niemcy, odnotowały wyższe wpływy z akcyzy.

Zadaniem IBnGR mniejsze wpływy z akcyzy spowodowane są również wzrostem popularności e-papierosów.

_ Wpływy z podatku akcyzowego, w tym z akcyzy na wyroby tytoniowe, są w Polsce od wielu lat ważnym elementem strony dochodowej budżetu. Istotne jest, aby system naliczania tego podatku był możliwie jak najbardziej efektywny. Z naszych analiz wynika, że zmiana struktury akcyzy polegająca na podwyższeniu części kwotowej i obniżeniu procentowej spowoduje mniejsze podwyżki cen w segmencie papierosów najtańszych, które stanowią pod względem ilościowym ponad połowę rynku w Polsce _ - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Bohdan Wyżnikiewicz.

Ministerstwo Finansów chce zwiększyć akcyzę od 1 stycznia 2014 r. na wyroby tytoniowe o 5 proc. Budżet z tytułu podwyżki akcyzy na papierosy może uzyskać ok. 345 mln zł dodatkowych wpływów w skali roku.

Stawka akcyzy na papierosy ma charakter mieszany. Z jednej strony ustala się akcyzę przyjmując określony procent od tzw. maksymalnej ceny detalicznej, jednocześnie podatek nalicza się od każdego tysiąca sztuk papierosów stosując stawkę kwotową. W tym roku stawka kwotowa akcyzy za każde 1000 sztuk wynosi 188 zł, a stawka procentowa 31,41 proc. maksymalnej ceny detalicznej. Planowana przez rząd podwyżka akcyzy w przyszłym roku obejmuje stawkę kwotową, która ma wzrosnąć do 206,76 zł za 1000 sztuk. Stawka procentowa ma pozostać na obecnym poziomie.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: akcyza na tytoń, akcyza na wyroby tytoniowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz