Notowania

alicja w krainie czarów
01.06.2016 07:21

"Alicja w krainie czarów" za 2 miliony dolarów? Niezwykła licytacja

Książka pochodzi z pierwszego, wycofanego wydania słynnej powieści.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lewis Carroll)

Niecodzienny egzemplarz "Alicji w krainie czarów" Lewisa Carrolla trafi wkrótce na licytację w Nowym Jorku. Książka pochodzi z pierwszego, wycofanego wydania słynnej powieści. Prawdopodobnie osiągnie cenę ponad 2 milionów dolarów.

Pierwszy nakład "Alicji w krainie czarów" został wydrukowany w 1865 roku. Okazało się jednak, że autor ilustracji John Tenniel był niezadowolony z jakości druku i zażądał wycofania książki.

Lewis Carroll zgodził się na przedruk powieści i pierwsze 2 tysiące egzemplarzy przeznaczono na makulaturę. Do wydawcy nie wróciła jednak część z 50 egzemplarzy, które wcześniej trafiły do autora. Do dziś przetrwały zaledwie 22 egzemplarze pierwszego wydania. 16 z nich znajduje się w bibliotekach a 6 w posiadaniu prywatnych

kolekcjonerów. Wystawiony na aukcję egzemplarz Lewis Carroll przekazał swemu znajomemu, George'owi Williamowi Kitchinowi. Ten oddał go córce Alexandrze, która w roku 1925 roku sprzedała książkę na licytacji. Potem "Alicja" trafiała do kolejnych prywatnych właścicieli aż nabył ją badacz twórczości Carrolla i bibliotekarz Jon Lindseth.

Do oferowanej na licytacji w domu aukcyjnym Christie's "Alicji w Krainie Czarów" dołączono zdjęcie Alexandra Kitchin, wykonane przez samego Carrolla. Organizatorzy liczą na 2-3 miliony dolarów.

Tagi: alicja w krainie czarów, wiadomości, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz