Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Alimenty natychmiastowe. Wiceminister zapowiada szybkie rozwiązania

23
Podziel się:

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzenie do polskich przepisów tzw. alimentów natychmiastowych. To rozwiązanie, które ma uruchomić możliwie szybką wypłatę pieniędzy w oparciu o uproszczoną procedurę.

Dziś postępowania sądowe ws. alimentów liczone są nawet w latach
Dziś postępowania sądowe ws. alimentów liczone są nawet w latach (Karolina Misztal/REPORTER)
bELgCpCJ

- Wypracowaliśmy nowe rozwiązanie, które w najbliższych dniach zostanie przedstawione rządowi. Chodzi o wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych – zapowiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Wójcik.

Chodzi o minimalne wsparcie finansowe dla dziecka, w oparciu o złożony wniosek, które przyznawane miałoby być w kilka dni, a nie, jak dotąd, po długich postępowaniach sądowych liczonych w miesiącach, a czasem latach.

bELgCpCL

Jak tłumaczyliśmy w money.pl,ubiegający się o alimenty rodzice będą mogli składać pozew na prostym formularzu dostępnym w internecie. Dodatkowo alimentacyjne nakazy zapłaty o natychmiastowej wykonalności będą mogli wydawać nawet referendarze, a to zdecydowanie przyspieszy procedurę i usprawni pracę sądów.

Wysokość alimentów natychmiastowych ma być ustalana według jednej uniwersalnej zasady - o czym pisaliśmy w money.pl. Co roku będzie ogłaszana kwota przeliczeniowa (zależna m.in. od minimalnego wynagrodzenia netto i współczynnika dzietności), która pozwoli precyzyjnie ustalić świadczenie w zależności od liczby dzieci w danej rodzinie.

- Mamy pełną świadomość potrzeby zmiany i przekonanie do reformy jest pełne. Przeprowadziliśmy analizy, mamy gotowe projekty, które były szeroko konsultowane i mają poparcie Sądu Najwyższego, organizacji społecznych i samorządów prawniczych – podkreślił wiceminister Wójcik na łamach "Rz".

bELgCpCR

Oczywiście otrzymanie alimentów natychmiastowych nie będzie wykluczać możliwości ubiegania się o wyższą kwotę w normalnym postępowaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELgCpDm
KOMENTARZE
(23)
hderg
3 lata temu
he, he, reforma...... Akurat. Najzwyczajniej wprowadzaja przepisy unijne. Tak jest np. w niemczech. Tylko kwoty alimentow rozna sie w krajach unii
no to pijawy
3 lata temu
i ich bezrobotni konkubenci alkoholicy będą próbowali ograbić porządnych facetów ,niedoczekanie , nic nieroby nie dostaną, wybory niedługo
skorpion
3 lata temu
Najpierw posłowie i senatorowie niech zaczną płacić alimenty na swoje dzieci to może z czasem ustanowią prawo,które będzie rzeczywiście brało pod uwagę potrzeby dzieci.To co teraz funkcjonuje to ściema połączona z głupotą.O opowiastki Ministra Sprawiedliwości to gadka do obrazu.
bELgCpDn
ayna
3 lata temu
należy dyscyplinować sądy aby sprawniej działały i to droga w dobrym kierunku.
matka
3 lata temu
No to pijawy beda jeszcze bardziej nogi rozkladac.
...
Następna strona