Notowania

prawo
08.12.2018 12:09

Alimenty natychmiastowe. Wiceminister zapowiada szybkie rozwiązania

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzenie do polskich przepisów tzw. alimentów natychmiastowych. To rozwiązanie, które ma uruchomić możliwie szybką wypłatę pieniędzy w oparciu o uproszczoną procedurę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Karolina Misztal/REPORTER)
Dziś postępowania sądowe ws. alimentów liczone są nawet w latach

- Wypracowaliśmy nowe rozwiązanie, które w najbliższych dniach zostanie przedstawione rządowi. Chodzi o wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych – zapowiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Wójcik.

Chodzi o minimalne wsparcie finansowe dla dziecka, w oparciu o złożony wniosek, które przyznawane miałoby być w kilka dni, a nie, jak dotąd, po długich postępowaniach sądowych liczonych w miesiącach, a czasem latach.

Jak tłumaczyliśmy w money.pl,ubiegający się o alimenty rodzice będą mogli składać pozew na prostym formularzu dostępnym w internecie. Dodatkowo alimentacyjne nakazy zapłaty o natychmiastowej wykonalności będą mogli wydawać nawet referendarze, a to zdecydowanie przyspieszy procedurę i usprawni pracę sądów.

Wysokość alimentów natychmiastowych ma być ustalana według jednej uniwersalnej zasady - o czym pisaliśmy w money.pl. Co roku będzie ogłaszana kwota przeliczeniowa (zależna m.in. od minimalnego wynagrodzenia netto i współczynnika dzietności), która pozwoli precyzyjnie ustalić świadczenie w zależności od liczby dzieci w danej rodzinie.

- Mamy pełną świadomość potrzeby zmiany i przekonanie do reformy jest pełne. Przeprowadziliśmy analizy, mamy gotowe projekty, które były szeroko konsultowane i mają poparcie Sądu Najwyższego, organizacji społecznych i samorządów prawniczych – podkreślił wiceminister Wójcik na łamach "Rz".

Oczywiście otrzymanie alimentów natychmiastowych nie będzie wykluczać możliwości ubiegania się o wyższą kwotę w normalnym postępowaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo, alimenty natychmiastowe, alimenty, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-12-2018

AdwokatI potem się dziwią ludzie ze tyle rozwodów. Przy takim prawie i sfeminizowanych sądach rodzinnych łatwiej faceta na śmietnik wyrzucić i o alimenty … Czytaj całość

08-12-2018

mmm345Będzie mniej małżeństw i mniej dzieci. Alimenty to podatek, którego wielkość może doprowadzić człowieka do bankructwa. Nic dziwnego, że lepiej nie … Czytaj całość

08-12-2018

półżyda kiedy zajmiecie się alienacją dzieci od rodziców, którzy mają ustalone widzenia i mimo obecności kuratorów dzieci nie widzą lub widzą przez chwilę … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (23)