Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Ściągalność alimentów wzrosła o 100 proc. Zmniejszyła się też liczba uchylających się

87
Podziel się:

Zalegający z alimentami na kwotę równą lub przewyższającą trzymiesięczne zobowiązania, może zostać ukarany grzywną, albo nawet karą do roku więzienia.

"Utrzymanie dziecka i zapewnienie mu godnych warunków życia jest podstawowym obowiązkiem" - mówił Zbigniew Ziobro.
"Utrzymanie dziecka i zapewnienie mu godnych warunków życia jest podstawowym obowiązkiem" - mówił Zbigniew Ziobro. (ms.gov.pl)

Do Funduszu Alimentacyjnego w trzecim kwartale 2017 r. trafiło więcej pieniędzy. Ściągalność alimentów wzrosła z 13 proc. w 2015 roku do 26 w bieżącym. To efekt zmian w przepisach wprowadzonych z końcem maja.

Przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacja Kodeksu karnego oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, wprowadziła nowe zasady w egzekwowaniu obowiązku alimentacyjnego.

Zalegający z alimentami na kwotę równą lub przewyższającą trzymiesięczne zobowiązania, może zostać ukarany grzywną, albo nawet karą do roku więzienia. Wobec skazanych stosowany jest dozór elektroniczny. Mogą więc pracować i spłacać zobowiązania, a służby mają możliwość ich stałej kontroli.

Jak zaznacza jednak resort sprawiedliwości, nie chodzi o to, żeby od razu karać dłużników alimentacyjnych. Ci, którzy zalegają ze zobowiązaniami, są wzywani przez prokuraturę i pouczani o konsekwencjach. Unikają ich, jeśli w ciągu 30 dni spłacą zaległości.

- Polska do niedawna była na szarym końcu państw Unii Europejskiej pod względem liczby rodziców, którzy nie wywiązują się z zobowiązań alimentacyjnych. My postanowiliśmy to zmienić. Utrzymanie dziecka i zapewnienie mu godnych warunków życia jest bowiem podstawowym obowiązkiem miłości wobec własnego potomstwa – powiedziałpodczas konferencji minister Zbigniew Ziobro.

Zobacz także: Jeśli spadkodawca zalegał przez lata z alimentami, możesz odziedziczyć po nim spory dług:

Jak chwali się resort sprawiedliwości, ściągalność alimentów do Funduszu Alimentacyjnego w wzrosła o 100 proc. Podczas gdy jeszcze w 2015 r. wynosiła niecałe 13 proc., to już w trzecim kwartale 2017 r. osiąga 26 proc.

Wyraźnie zmniejszyła się również liczba uchylających się od obowiązku alimentacyjnego, którzy trafiają do Krajowego Rejestru Długów. O ile w marcu 2017 r. wpisano do rejestru prawie 2,5 tys. nowych dłużników alimentacyjnych, to we wrześniu było już ich tylko niespełna 600.

Spadkowi liczby rodziców unikających płacenia alimentów towarzyszy zmniejszanie się kwot długów. W pierwszej połowie roku dług nowych dłużników alimentacyjnych trafiających do Krajowego Rejestru Długów sięgał miesięcznie w sumie od 150 do 180 mln zł. W kolejnych miesiącach był już około dwa razy niższy – od 90 do 106 mln zł.

- Można mówić o wielkim sukcesie, bo ściągalność alimentów poszybowała. To twarde statystyki(...). Wystarczyło wprowadzenie prostych i jasnych zasad – podkreślał wiceminister Michał Woś.

Zbigniew Ziobro z kolei zapowiedział kolejne zmiany w prawie. Ich celem będzie przyśpieszenie procedury przyznawania alimentów. Nowe rozwiązania mają też dotyczyć problemu ojców, którzy wywiązują się ze swych obowiązków alimentacyjnych, a nie mają możliwości kontaktu z dzieckiem.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(87)
anastazja
6 lat temu
ŻENADA dwoje moich dzieci już na studiach a tatus jak nie płacił tak nie płaci ( jesteśmy w seperacji już 17 lat). na szczescie pomagają dziadkowie z mojej strony.Alimenty przyznane były po 200 zł na jedno dziecko ale nigdy nie zapłacił ani 1 złotówki.Dziadkowie odmawiają sobie od ust aby wnuki mogli coś skończyć i żeby było im w życiu lepiej .
zorro
6 lat temu
żeby jeszcze sady rozsądnie wyliczały te alimenty... ja boje się zrobić dziecko ...
malgos
6 lat temu
BZDURY..... !!!!!!!!!!!! chyba że dla funduszu alimentacyjnego ŚCIĄGALNOŚĆ DLA ZWYKŁEGO OBYWATELA 0% mało tego... gdy dziecko kończy naukę cała należność dla rodzica wychowującego dzieci... znika :( chociaż należało mi się prawie 100tys. komornik oznajmił mi że dzieci już dorosły więc NIC MI się nie należy a dłużnik (ojciec dzieci) śmieje się nam w twarz :(
lol
6 lat temu
Pomimo całej awersji jaką żywię do sposobu pojmowania zasady trójpodziału władzy, którym wykazuje się pan Ziobro... gratuluję. Każdy dysponujący pełnią praw obywatelskich mieszkaniec Polski musi brać odpowiedzialność za własne czyny. Niezależnie od płci;)
NICK
6 lat temu
Wystarczy , że tatuś oficjalnie nigdzie nie pracuje i mogą go cmoknąć.
...
Następna strona