Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Mikołajewska
|

Ruszył proces grupowy klientów Amber Gold. Skarb Państwa odpowie za zaniechania prokuratury?

20
Podziel się:

W piątek w warszawskim sądzie zaczął się zbiorowy proces cywilny klientów Amber Gold. Oszukani w głośnej aferze skarżą Skarb Państwa o zaniechania prokuratury w ich sprawie. Roszczenia odszkodowawcze zgłasza 246 podmiotów, w tym małżeństw - więc osób jest faktycznie więcej.

Ponad 200 klientów Amber Gold bierze udział w procesie zbiorowym.
Ponad 200 klientów Amber Gold bierze udział w procesie zbiorowym. (REPORTER)

W piątek w warszawskim sądzie zaczął się zbiorowy proces cywilny klientów Amber Gold. Oszukani w głośnej aferze skarżą Skarb Państwa o zaniechania prokuratury w ich sprawie. Roszczenia odszkodowawcze zgłasza 246 podmiotów, wśród których są też małżeństwa - poszkodowanych więc osób jest faktycznie więcej.

Klienci Amber Gold długo czekali na ten dzień. Łączna wartość dochodzonych przez 246 podmiotów roszczeń wynosi 26,6 mln zł. W piątek proces cywilny w końcu ruszył. Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił wniosek o przesłuchanie jako świadka w procesie Marcina P. - szefa Amber Gold.

Zobacz także: Komisja ds. Amber Gold. Burzliwe przesłuchanie Marcina P.

Amber Gold powstała w 2009 r i obiecywała swoim klientom wysokie oprocentowanie inwestycji. Firma miała inwestować w złoto i kruszce. W 2011 r. firma zainwestowała też w linie lotnicze - OLT Express, które funkcjonowały przez kilka miesięcy 2012 r. Likwidację Amber Gold ogłoszono w 2012 r. Poszkodowanych w ramach piramidy finansowej zostało prawie 19 tys. osób.

Szef Amber Gold Marcin P. został zatrzymany i trafił do aresztu w sierpniu 2012 r., a jego żona Katarzyna została aresztowana w kwietniu 2013 r.

O aferze Amber Gold pisaliśmy w money.pl. Przypomnijmy, że podczas przesłuchań w czerwcu Marcin P. uznał, że jego klientom nie należy się odszkodowanie. Powiedział też, że jego przedsiębiorstwo nie było piramidą finansową. - Było to przedsiębiorstwo, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, nie była to piramida finansowa, żaden wyrok prawomocny w tej sprawie nie zapadł - stwierdził Marcin P. Oświadczył też, że działalność jego spółki była "zorganizowana, bardzo przejrzysta, jasna i klarowna".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
echo
6 lat temu
a dlaczego to z naszych podatków mamy płacić za matactwa i zaniechania prokuratury , policji , służb i kogo tam jeszcze --ci co zaniechali albo mataczyli niech teraz odpowiedzą zarówno stanowiskiem jak i finansowo!
NOICO
7 lat temu
KTO NORMALNY WCHODZI W TAKIE SZEMRANE INWESTYCJE. DLACZEGO TERAZ WSZYSCY MAMY PŁACIĆ ZA PAZERNOŚĆ KILKU CWANIAKÓW I TYCH CO IM UWIERZYLI . PRZECIEŻ TO ŚMIERDZIAŁO Z DALEKA. A TERAZ PŁACZ. ŻENADA
mikolaj
7 lat temu
jest pięknie będzie można legalnie obciążyć finansowo PO I PSL za przymykanie oka na szwindle jeśli te 850 milonów będą musieli oddać to już się nie dzwigną
ania
7 lat temu
jak czytam niektóre komentarze to wstyd mi że jestem Polką. Pozew jest przeciwko Skarbowi Państwa o zaniechanie działań prokuratury, która o wszystkim wiedziała ale nic nie zrobiła aby w porę zlikwidować te piramidę finansową. To jest pozew przeciwko tekturowemu państwu, w którym takie instytucje jak UOKiK, KNF, NBP, prokuratura generalna i niestety coraz częściej policja to atrapy. Jak prokurator umorzy śledztwo w sprawie w której jesteś pokrzywdzonym/ofiarą i istnieją niepodważalne dowody, to skarżysz prokuraturę i występujesz o odszkodowanie, tak czy nie??? i masz w nosie że ew. odszkodowanie będzie pochodziło z kieszeni podatników
zapobiegliwy
7 lat temu
Polakomili się na szybki zysk to tylko ich wina mogli oszczędności ulokować w normalnym banku a nie w jakimś Amber Gold to teraz niech cierpią głupi i chytry dwa razy traci.