Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amber Gold to nie wszystko. Plichtowie mają nowy biznes

0
Podziel się:

Transport lotniczy, sprzątanie, sprzedaż dywanów - nowa spółka stawia na różnorodność. Tymczasem wokół szefa parabanku zaciska się pętla.

Amber Gold to nie wszystko. Plichtowie mają nowy biznes
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Transport lotniczy, wydawanie gazet, konserwacja maszyn, sprzątanie budynków, sprzedaż dywanów. Nowa spółka państwa Plichtów stawia na różnorodność. Tymczasem w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku został powołany specjalny zespół do prowadzenia spraw związanych z działalnością gdańskiej spółki Amber Gold.

Aktualizacja: 12:50

Katarzyna Plichta, żona prezesa Amber Gold, założyła spółkę PST S.A. Jak donosi TVN24, sama została jej prezesem, jej mąż zaś, Marcin Plichta - członkiem rady nadzorczej.

PST S.A. została założona 1 sierpnia, a swoją siedzibę ma w Gdańsku, przy ul. Długie Ogrody nr 8-14, czyli dokładnie tam, gdzie funkcjonuje centrala Amber Gold. Wysokość kapitału zakładowego wynosić ma 100 tys. złotych - podaje TVN24.

Według dokumentów z KRS, do których dotarła stacja, spółka PST SA ma 159 przedmiotów działalności. Może się ona zajmować np. wydawaniem książek i gazet, badaniem rynku i opinii publicznej, działalnością holdingów finansowych i agentów turystycznych, transportem lotniczym pasażerskim, sprzątaniem oraz sprzedażą detaliczną dywanów i wyrobów farmaceutycznych.

Nazwisko Plichty zaczęło pojawiać się w mediach przy okazji afery Amber Gold. To ta spółka była bowiem największym akcjonariuszem linii lotniczych OLT Express, które ostatecznie ogłosiły upadłość.

Dlaczego Plichta nie trafił za kraty? SprawdzająResort sprawiedliwości zwrócił się do gdańskiego sądu o wyjaśnienia w sprawie wyroków skazujących za oszustwa wobec szefa Amber Gold Marcina Plichty - podała rzeczniczka MS.

Jak powiedziała Patrycja Loose, ministerstwo chce wyjaśnień, czy nie doszło do nieprawidłowości "w postępowaniach dotyczących wykonania wyroków karnych skazujących pana Marcina Plichtę na kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania oraz obowiązków nałożonych na niego w okresie próby, w tym np. naprawienia szkody".

Pierwsze informacje prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku ma przedstawić na początku przyszłego tygodnia. "Po uzyskaniu informacji będą formułowane wnioski co do oceny prawidłowości sprawowania nadzoru administracyjnego nad sprawnością i terminowością działania sądu oraz ocena działalności kuratorskiej służby sądowej. W zależności od wyników będą podejmowane ewentualne dalsze kroki" - dodała Loose. Mogą to być np. wnioski o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych.

Loose podkreśliła, że resort sprawdza też, czy w innych sądach w Polsce trwały bądź toczą się procesy wobec Plichty. Media donosiły, że na Plichcie ciąży kilka wyroków w zawieszeniu za oszustwa.

Wczoraj prokurator generalny Andrzej Seremet zwrócił się do prokuratur apelacyjnych w całym kraju o informacje o śledztwach wobec parabanków. Do 20 sierpnia gdańska prokuratura okręgowa ma przedstawić Seremetowi informację o śledztwie dotyczącym Amber Gold.

Sprawa Amber Gold pod specjalnym nadzoremW Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku został powołany specjalny zespół do prowadzenia spraw związanych z działalnością gdańskiej spółki Amber Gold. Śledczy zajmują się zawiadomieniami: klientów spółki, Komisji Nadzoru Finansowego i BGŻ.

Wojciech Szelągowski z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku poinformował, że zespół został powołany ze względu na, jak to określił, _ skomplikowany charakter i wielowątkowość _ sprawy Amber Gold. W ramach tego postępowania prokuratorzy zajmują się zawiadomieniami klientów spółki oraz zawiadomieniami Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ).

Poinformował, że do piątku do prokuratury wpłynęło 41 zawiadomień od klientów spółki Amber Gold z całego kraju. Jak zaznaczył, dotyczą one podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Klienci uważają, że mogli paść ofiarą oszustwa.

Postępowanie dotyczące ewentualnych nieprawidłowości związanych z działalnością Amber Gold z zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi od początku lipca tego roku. W grudniu 2009 r. KNF zawiadomiła Prokuraturę Rejonową w Gdańsku, że Amber Gold może prowadzić działalność bankową bez odpowiedniej licencji.

Szelągowski wyjaśnił, że w ramach śledztwa dotyczącego Amber Gold prokuratura sprawdza też podejrzenie prania brudnych pieniędzy przez spółkę. Zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do prokuratury w połowie czerwca od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego za pośrednictwem BGŻ.

Jednocześnie Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi postępowanie sprawdzające ws. zawiadomienia złożonego w ubiegłym tygodniu przez prezesa Amber Gold Marcina Plichtę. Dotyczy ono _ podejrzenia popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy publicznych, pracowników Komisji Nadzoru Finansowego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego _.

W czwartek Amber Gold sp. z o.o. zapewniła, że od środy realizuje wypłaty z zakończonych lokat swoich klientów. Według wcześniejszych zapowiedzi Plichty, przelewanie pieniędzy na konta klientów miało się rozpocząć we wtorek.

Koordynator Biura Zarządu spółki Amber Gold Lucyna Górecka poinformowała, że _ spółka rozpoczęła realizację wypłat z zakończonych lokat, zgodnie z komunikatem z dnia 08.08.2012 r., podanym na stronie internetowej _. Wynikało z niego, że przelewanie pieniędzy na konta klientów miało ruszyć po godzinie 12. Jednak pracownicy Amber Gold w oddziałach w całym kraju nie byli w stanie tego dnia oficjalnie potwierdzić, że pieniądze faktycznie są przelewane.

Górecka zapewniła, że realizacja wypłat z zakończonych lokat potrwa do 3 dni roboczych. Komisja Nadzoru Finansowego umieściła Amber Gold na tzw. liście ostrzeżeń publicznych, ponieważ ma wątpliwości, czy spółka nie wykonuje czynności bankowych bez licencji.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła bardzo wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Amber Gold zacznie wypłacać pieniądze? Prezes oskarża - _ Czujemy się zaszczuci przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Komisję Nadzoru Finansowego _ - żali się Marcin Plichta.
Parabanki pod lupę. Tego żąda prokurator Nie są bankami, a oferują usługi dla nich zastrzeżone. Teraz prokurator generalny domaga się informacji o postępach śledztwa.
Klienci Amber Gold zostaną z niczym? Eksperci są zgodni w ocenie pomysłu rządu na rekompensaty.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)