Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amerykanie dostarczyli broń islamistom

0
Podziel się:

Pentagon potwierdził, że dwa pakiety dostaw wojskowych dla Kurdów broniących Kobane w Syrii przejęli atakujący miasto bojownicy Państwa
Islamskiego.

Amerykanie dostarczyli broń islamistom
(PAP/EPA)

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że amerykańskie zrzuty broni dla bojowników kurdyjskich broniących Kobane okazały się błędem. Pentagon potwierdził, że dwa pakiety dostaw wojskowych dla Kurdów broniących Kobane w Syrii przejęli atakujący miasto bojownicy Państwa Islamskiego. Jeden ze zrzutów udało się jednak zniszczyć w ostrzale lotniczym - powiedział rzecznik Steve Warren.

Na konferencji prasowej w Ankarze Erdogan powiedział, że zrzuty _ okazały się błędem _, ponieważ _ część tej broni zrzuconej z (samolotów) C-130, została przejęta przez Państwo Islamskie _. Dodał, że _ wszelka pomoc dostarczona PYD (Kurdyjskiej Partii Unii Demokratycznej - głównej kurdyjskiej partii w Syrii) będzie korzystna dla Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) _. PKK jest przez Ankarę uznawana za organizację terrorystyczną.

Pytany o zamiary Turcji dotyczące umożliwienia przejścia dla bojowników kurdyjskich z Iraku do Syrii, na pomoc oblężonemu Kobane, Erdogan powiedział, że on sam wysunął tę propozycję w rozmowie z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Agencja Reutera cytuje tureckiego dziennikarza zbliżonego do rządu, który powiedział w środę, że około 500 kurdyjskich bojowników ma w ciągu najbliższego weekendu przejść do Kobane.

Miasto Ajn al-Arab (kurdyjska nazwa - Kobane), położone w Syrii przy granicy z Turcją, od połowy września jest atakowane przez dżihadystów organizacji Państwo Islamskie. Odmowa zgody Ankary na przepuszczenie przez granicę Kurdów, w tym irackich, którzy chcieli iść z pomocą Kurdom w Kobane, doprowadziła na początku października do kurdyjskich protestów w Turcji. W wyniku starć z policją zginęło ponad 30 osób.

Napięcie zmalało, gdy szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu zapowiedział, że jego kraj ułatwi dotarcie irackim peszmergom (kurdyjskim bojownikom) z pomocą do Kobane.

Waszyngton przyznaje się do błędów

_ - Wczoraj ogłosiliśmy, że jeden pakiet z zaopatrzeniem zagubił się i został zniszczony. Następnie sprawdziliśmy jeszcze raz i ustaliliśmy, że drugi pakiet także zagubił się i prawdopodobnie wpadł w ręce wroga _ - powiedział płk Warren.

Wyjaśnił, że łącznie 26 pozostałych zrzutów dotarło do Kurdów w oblężonym Kobane.

Dodał, że koalicja międzynarodowa pod wodzą USA dokonała w ciągu ostatniej doby łącznie dwunastu ataków lotniczych przeciw Państwu Islamskiemu na terenie Iraku, w rejonie Mosulu. Ze swej strony centralne dowództwo sił zbrojnych USA (CENTCOM) podało, że w rejonie Kobane amerykańskie lotnictwo przeprowadziło łącznie sześć nalotów we wtorek i środę.

Miasto Ajn al-Arab (kurdyjska nazwa - Kobane), położone w Syrii przy granicy z Turcją, od połowy września jest atakowane przez dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie. Komentując utratę zrzutów dla broniących Kobane Kurdów, agencja AP przypomniała, że IS już dysponuje amerykańskim uzbrojeniem wartym miliony dolarów, przejętym od irackich sił zbrojnych na zagarniętych przez dżihadystów terenach.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)