Notowania

rynek pracy w usa
21.08.2011 09:04

Amerykanie bez samochodów kiepsko zarabiają

Amerykanie bez aut mają ogromnie ograniczone możliwości zarabiania na życie. Raport Brookings Institution wykazał, że 60 proc. gospodarstw domowych bez samochodów ma niskie dochody.

Podziel się
Dodaj komentarz
(francescomucio/CC/Flickr)

Prawie trzecia część Amerykanów niemających samochodów mieszka w rejonie metropolii nowojorskiej. Jednocześnie w USA pogarsza się transport publiczny.

Takie są spostrzeżenia wynikające z ogłoszonych w tym tygodniu badań zespołu ekspertów Brookings Institution. Opracowanie prestiżowego waszyngtońskiego think-tanku wykazuje związek między transportem publicznym a zatrudnieniem. Większość Amerykanów dojeżdża do pracy samochodem. Jeśli ich na to nie stać, korzystają z komunikacji publicznej, a w Nowym Jorku jest ona najbardziej rozbudowana. Metro działa 24 godziny na dobę.

W regionie tym jest blisko 2,1 mln gospodarstw domowych bez samochodów. Stawia to Nowy Jork pod tym względem na pierwszym miejscu w USA. Chicago zajmuje drugą pozycję, ale ma tylko niecałe 349 tysięcy takich domostw. W pierwszej piątce mieszczą się także Los Angeles, Filadelfia i Boston.

Jak podkreśla raport, około 700 tys. Amerykanów nie tylko nie ma własnych pojazdów, ale też nie ma dostępu do transportu publicznego.

_ Siedemset tysięcy gospodarstw domowych to więcej niż liczba ludności Columbus w stanie Ohio i San Antonio w Teksasie _ - zauważył Adie Tomer, autor badania zatytułowanego _ Transit Access and Zero-Vehicle Households _ (Dostęp do transportu publicznego i gospodarstwa domowe bez samochodu). Zwrócił on uwagę, że tacy ludzie mają ogromnie ograniczone możliwości zarabiania na życie, dotarcia do sklepu lub umieszczenia dzieci w przedszkolu.

Publikacja rezultatów badań Brookings Institution zbiega się z planami zmniejszenia przez rząd federalny funduszy na transport publiczny. Jednocześnie wobec problemów z budżetem wydatki na ten cel ograniczają także władze stanowe i miejskie.

Według American Public Transportation Association (APTA), czwarta część dużych systemów komunikacji publicznej już zmniejszyła zasięg swoich usług, a połowa zredukowała je w godzinach szczytu. Oznacza to długie kolejki i frustrację pasażerów.

Raport Brookings Institution wykazał, że większość (60 proc.) gospodarstw domowych bez samochodów ma niskie dochody. Ograniczenia w komunikacji publicznej lub podwyżki cen usług uderzają najbardziej w ubogich.

Inne informacje o Amerykanach znajdziesz w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t85786.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/amerykanie;pesymistami;przez;ceny;benzyny,110,0,817262.html) Amerykanie pesymistami? Przez ceny benzyny Według najnowszych sondaży, 57 procent Amerykanów nie aprobuje polityki ekonomicznej Obamy. Rekordowy odsetek, bo aż 70 proc. uważa, że państwo idzie w złym kierunku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t129796.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowy;jork;otwarty;dla;imigrantow,176,0,805552.html) Nowy Jork otwarty dla imigrantów Gubernator stanu Nowy Jork chce ułatwić życie emigrantom. Zabiega tak o przyszły elektorat?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t40449.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/amerykanie;znowu;szturmuja;sklepy,9,0,744713.html) Amerykanie znowu szturmują sklepy Sieci handlowe pozbywają się towarów, których nie udało się sprzedać przed świętami.
Tagi: rynek pracy w usa, samochody, pasażerowie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz