Notowania

wojna w libii
08.04.2011 07:57

Amerykanie nie wierzą w sukces powstańców

Zdaniem szefa afrykańskiego dowództwa wojsk USA, jest mało prawdopodobne, aby usunęli Kaddafiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Szef Afrykańskiego Dowództwa wojsk USA, generał Carter Ham, który we wstępnej fazie kierował operacją lotniczą w Libii, wyraził opinię, że jest mało prawdopodobne, aby powstańcy opanowali Trypolis i usunęli Muammara Kaddafiego.

Pytany na przesłuchaniu w Senacie o taką możliwość, uznał ją za bardzo mało prawdopodobną. Jak pisze Reuters, Amerykanie zastanawiają się obecnie, jakie mają być dalsze kroki Zachodu w Libii. Prezydent Barack Obama wykluczył niedawno wysłanie sił lądowych do tego kraju.

Gen. Ham uważa, że obecnie w Libii panuje impas pomiędzy powstańcami a siłami wiernymi Kadafiemu. Podkreślił, że obecnie wojska dyktatora stosują nową taktykę utrudniającą ataki lotnicze, gdyż swój sprzęt bojowy i żołnierzy umieszczają na terenach, gdzie znajdują się obiekty cywilne, np. szkoły i meczety.

Dodał, że zła pogoda i zagrożenia ze strony libijskiego przenośnego systemu rakietowego ziemia-powietrze utrudniają wykorzystanie amerykańskiego sprzętu, takiego jak np. śmigłowiec bojowy AC-130, w celu wsparcia sił lądowych.

Gen. Ham uważa też, że USA nie powinny dostarczać broni rebeliantom, dopóki nie będą dysponowały rozpoznaniem, kim rebelianci są.

_ - Moja rekomendacja jest taka, że powinniśmy więcej wiedzieć o tym, kim oni są, zanim podejmiemy decyzję o ich dozbrojeniu _ - powiedział, wyrażając zaniepokojenie, że wśród rebeliantów znajdują się elementy ekstremistyczne.

Tymczasem rebelianci zarzucili siłom NATO, że w atakach powietrznych na czołgi pod Bregą zginęło co najmniej pięciu powstańców i kilku zostało rannych.

NATO poinformowało, że bada okoliczności zdarzenia, w którym, jak twierdzi, zginęło dwóch powstańców i kilku zostało rannych.

_ - Od wielu dni walki w tym sektorze były intensywne, sytuacja się zmienia i jest niejasna, gdyż ze wszystkich stron napływają czołgi _ - wyjaśniło dowództwo NATO w Neapolu.

Do podobnego zdarzenia doszło w piątek w tym samym rejonie na wschód od Bregi, gdy siły NATO zabiły przez pomyłkę dziewięciu rebeliantów i czterech cywilów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t135301.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaddafi;odciety;od;majatku;w;ameryce,41,0,808233.html) Kaddafi odcięty od majątku w Ameryce Stany Zjednoczone zamroziły aktywa dyktatora i jego rodziny. Ich wartość oszacowano na 34 mld dolarów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t136735.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nato;bombarduje;trypolis;i;okolice;misraty,29,0,807965.html) NATO bombarduje Trypolis i okolice Misraty Trwa zmasowany atak na siły wierne Muammarowi Kaddafiemu.
Tagi: wojna w libii, libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz