Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amerykańskie F-16 od dzisiaj znowu Polsce

0
Podziel się:

Pozostaną do początku października i wezmą udział m.in. w największych w tym roku ćwiczeniach Wojska Polskiego - Anakonda-14.

Amerykańskie F-16 od dzisiaj znowu Polsce
(Jimwmurphy/CC/Wikipedia)

Siedem samolotów F-16 należących do sił powietrznych USA przyleci dzisiaj do bazy w Łasku koło Łodzi z bazy Aviano we Włoszech. Pozostaną w Polsce do początku października, wezmą udział m.in. w największych w tym roku ćwiczeniach Wojska Polskiego - Anakonda-14.

Rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Artur Goławski poinformował, że tego dnia do Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku przyleciał amerykański samolot transportowy C-130J Super Hercules, który przywiózł techników obsługujących samoloty. W piątek mają do nich dołączyć piloci i samoloty wielozadaniowe F-16.

_ - Amerykanie planują pozostać w Polsce z rotacyjnym komponentem lotniczym F-16 co najmniej do początku października 2014 roku. Wezmą udział w szkoleniach z polskimi lotnikami oraz pododdziałami innych rodzajów sił zbrojnych, a także w głównych tegorocznych manewrach Wojska Polskiego, wielonarodowym ćwiczeniu z wojskami Anakonda-14 _ - powiedział Goławski.

Dowódca generalny gen. broni Lech Majewski powiedział, że dzięki wspólnym treningom nasi piloci i technicy utrzymują regularny kontakt z Amerykanami, którzy znają F-16 od podszewki i mają największe doświadczenie w bojowym użyciu tych samolotów. _ - Obecność rotacyjnych pododdziałów USAF pozwala nam szybciej szkolić dowódców dużych ugrupowań, mamy możliwość wykonywania misji wielu statków powietrznych różnych typów i coraz ambitniejszych zadań, także we współdziałaniu z pododdziałami wszystkich rodzajów sił zbrojnych _ - wyjaśnił Majewski.

Generał podkreślił, że piloci bardzo cenią takie szkolenia, gdyż znakomicie weryfikują one codzienne procedury współdziałania. _ - Widzę, jak bardzo rozwijają umiejętności lotników, którzy niemal cały czas działają w systemie sojuszniczym _ - powiedział dowódca generalny.

Jego zdaniem podobnie działo się przez ostatnie pół roku podczas pobytu w Polsce kompanii amerykańskich spadochroniarzy, którzy szkolili się razem z Polakami na poligonie w Drawsku Pomorskim. _ - Jestem przekonany, że równie korzystne będą efekty ćwiczeń w Polsce żołnierzy z jednostek pancernych i zmechanizowanych ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii _ - powiedział Majewski. Amerykanie i Brytyjczycy mają przysłać do Polski swoje ciężkie pododdziały jesienią.

Poprzednim razem Amerykanie przylecieli do Łasku w połowie marca i przebywali tam do czerwca. USA zdecydowały wówczas o zwiększeniu - w związku z sytuacją na Ukrainie - pomocy militarnej dla swych sojuszników w NATO, w tym dla Polski i krajów bałtyckich.

Czytaj więcej w Money.pl
Za spłacanie F-16 odpowiada resort finansów Ta kwota 1,8 mld dolarów nie może być wliczona do limitu 1,95 proc. PKB przeznaczonego na obronność.
Konflikt w Afganistanie. NATO obiecuje wsparcie Sekretarz generalny powiedział, że z początkiem 2015 r. zmieni się charakter zaangażowania Sojuszu w tym kraju.
Zamiast bazy, dostaniemy od NATO dowództwo? Bogdan Klich sądzi, że wprawdzie nie uda nam się uzyskać zwiększonej stałej obecności wojsk Sojuszu w Polsce, ale mamy inne szanse.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)