Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
amerykańskie sankcje
29.07.2014 21:48

Amerykańskie sankcje na Rosję. Banki, energetyka...

Barack Obama oskarżył Moskwę, że nie podejmuje działań zmierzających do zakończenia konfliktu na Ukrainie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Prezydent Barack Obama ogłosił zaostrzenie amerykańskich sankcji wobec Rosji. Uderzą one w rosyjski sektor energetyczny, finansowy oraz zbrojeniowy. Podobne kroki ogłosiła też Unia Europejska.

Barack Obama oskarżył Rosję, że nie podejmuje działań zmierzających do zakończenia konfliktu na Ukrainie. - _ Rosja kontynuuje wspieranie separatystów: zachęca ich, szkoli ich i dostarcza im uzbrojenie. Nasze zdjęcia satelitarne dowodzą, że siły zlokalizowane na terytorium Rosji przeprowadziły ostrzał artyleryjski terytorium Ukrainy. To kolejne naruszenie suwerenności Ukrainy _ - powiedział amerykański prezydent.

Obama dodał, że zgodnie z zapowiedziami, wobec braku woli zakończenia konfliktu przez Moskwę, nakłada na Rosję ostrzejsze sankcje. - _ Blokujemy eksport pewnych produktów i technologii dla rosyjskiego sektora energetycznego, rozszerzamy sankcje na dodatkowe rosyjskie banki i firmy zbrojeniowe a także zawieszamy kredyt na finansowanie wzrostu eksportu do Rosji i projektów gospodarczych w Rosji _ - wyliczał.

Wcześniej amerykańskie ministerstwo finansów poinformowało, że Stany Zjednoczone dodały trzy banki do listy rosyjskich banków objętych sankcjami.

Na ogłoszonej liście znalazły się: drugi bank Rosji WTB (VTB), zależny od niego Bank Moskwy i Rosyjski Bank Rolny (Rossielchozbank) - pierwszy pożyczkodawca w rolnictwie.

Amerykańskie sankcje objęły także Zjednoczoną Korporację Stoczniową z siedzibą w Petersburgu - poinformowano. Zamrożono wszelkie aktywa, jakie przedsiębiorstwo może posiadać w USA, i zakazano prowadzenia z nim wszelkich transakcji.

Sankcje wobec tych trzech banków nakładają na obywateli USA lub firmy zakaz zawierania z nimi transakcji dotyczących papierów dłużnych, których zapadalność przekracza 90 dni, lub transakcji dotyczących nowych aktywów.

Najnowsza decyzja oznacza, że na amerykańskiej czarnej liście znalazły się niemal wszystkie największe rosyjskie banki, z udziałem państwa powyżej 50 proc. - z wyjątkiem Sbierbanku.

Czytaj więcej w Money.pl
John Kerry: Moskwa wspiera separatystów. Są dowody - _ Stany Zjednoczone nie mają nawet skrawka dowodu na to, że Rosja chce zakończyć rozlew krwi _ - oświadczył Kerry.
Odpowiedź Rosji? Zakaże eksportu naszej... _ - W czasie kontroli produktów pochodzących z Polski odkryto wciornastka zachodniego _- poinformowała służba nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego.
Unia uderza w rosyjską gospodarkę. Kto za to zapłaci? Co z polskim przemysłem? Restrykcje obejmują embargo na broń, ograniczenia przepływu kapitału, technologii i sprzętu podwójnego zastosowania. Eksperci oceniają, że to duży cios dla Moskwy, który może zaszkodzić relacjom polsko-rosyjskim.
Tagi: amerykańskie sankcje, sankcje dla rosji, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz