Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Adamczyk: jeśli znajdą się pieniądze, powstaną Koleje Dużych Prędkości

251
Podziel się:

Jeśli znajdą się pieniądze, w Polsce powstaną Koleje Dużych Prędkości - zapowiada minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Linia ma łączyć Warszawę z Łodzią, Kaliszem, Poznaniem i Wrocławiem. Pociągi rozwijałyby na trasie prędkość 350 kilometrów na godzinę.

Adamczyk: jeśli znajdą się pieniądze, powstaną Koleje Dużych Prędkości
(Bartosz Wawryszuk)

Jeśli znajdą się pieniądze, w Polsce powstaną Koleje Dużych Prędkości - zapowiada minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Linia ma łączyć Warszawę z Łodzią, Kaliszem, Poznaniem i Wrocławiem. Pociągi rozwijałyby na trasie prędkość 350 kilometrów na godzinę.

Zdaniem ministra, z technicznego punktu widzenia projekt jest realny. Zaznaczył, że nasi inżynierowie są w stanie stworzyć odpowiednie projekty, a firmy budowlane mogą je zrealizować. Minister przyznał jednak, że na razie nie ma źródeł finansowania inwestycji. Podkreślił, że jeśli się znajdą, projekt będzie można realizować.

O Kolejach Dużej Prędkości mówił już na początku listopada 2016 r. wicepremier Mateusz Morawiecki: - Ministerstwo infrastruktury pracuje nad tymi kolejami. Przed rokiem 2020 chcemy zaproponować pewien wariant ich rozwoju.

W 2008 roku Polskie Linie Kolejowe ogłosiły postępowanie na tak zwane studium wykonalności KDP. Pod koniec 2011 r. ówczesny minister transportu Sławomir Nowak zamroził wszelkie prace nad KDP do 2030 r., jednak trzy lata później Polska zgłosiła projekt Kolei Dużych Prędkości do planu inwestycyjnego Komisji Europejskiej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(251)
paul
6 lat temu
Wystarczą koleje o prędkości 200, 250 km/h, nie potrzeba takich kolei o ogromnych prędkościach, jak we Francji, bo to są ogromne koszty budowy linii i eksploatacji.
LK
6 lat temu
Szukałem, lecz nie znalazłem pieniędzy. Moze dodrukować?
J 23
6 lat temu
Premier Waldek Pawlak w kabarecie powiedział kiedys, ze dla powodzian pieniadze sie znajda ; kto znajdzie niech przyniesie.
Arek
6 lat temu
Pieniadze sie nie znajdują. Pieniadze trezba wypracować panie PiSozycie co masz za kołnierzem kasę z PKP.
stary cynik
6 lat temu
Polska nie jest taki dużym krajem aby musiał funkcjonować koleje poruszające się z prędkością 35km/h. Wystarczy jeżeli większość z jeżdżących już osiągnie prędkości rzędu 150 - 200 km/h. Taki pociąg jest w stanie przejechać z wybrzeża do Zakopanego w 3 - 4 godziny i moim zdanie to zupełnie wystarczy. Koleje dużych prędkości to są niewyobrażalne pieniądze.
...
Następna strona