Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Andrzej Duda chce podwojenia wymiany handlowej z USA. Otworzył Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy

22
Podziel się:

- To cel ambitny, ale sądzę, że zupełnie realny - ocenił prezydent.

Andrzej Duda zaapelował o niebudowanie nowych barier w dostępie do rynków.
Andrzej Duda zaapelował o niebudowanie nowych barier w dostępie do rynków. (PAP/Jacek Turczyk)
bETlvfFN

- Jesteśmy partnerami w bezpieczeństwie. Jesteśmy partnerami w biznesie. A czasami jesteśmy partnerami w biznesie bezpieczeństwa- powiedział prezydent, otwierając Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy w Warszawie.

- Od początku mojej prezydentury, jako jeden z priorytetów aktywności międzynarodowej uznałem promowanie polskich interesów gospodarczych na świecie i pozyskiwanie dla naszej gospodarki zagranicznych partnerów - mówił Duda.

- Odnotujmy z dumą, że ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o obrót towarowy Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Zwiększył się on o prawie 22 proc. - podkreślił prezydent. - Imponująco wzrósł, co nas szczególnie cieszy, eksport polskich towarów do USA - dodał.

bETlvfFP
Zobacz także: Wideo: Andrzej Duda o interwencji w Syrii: byliśmy informowani

Prezydent stwierdził, że poziom wymiany handlowej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi jest niewystarczający. - Obecna skala wymiany handlowej między Polską a USA nie odpowiada naszym ambicjom i naszym oczekiwaniom - stwierdził.

- Biorąc pod uwagę szybko rosnący potencjał gospodarczy Polski, uważam, że naszym celem powinno być co najmniej podwojenie w najbliższych latach obecnej skali obrotów handlowych - powiedział. - To cel ambitny, ale sądzę, że zupełnie realny - dodał.

bETlvfFV

Bezpłatne wejściówki na Impact'18 - wystarczy się zarejestrować

- Aby go osiągnąć, konieczne jest jednak eliminowanie istniejących barier w dostępie do rynków i nietworzenie i niebudowanie nowych. Andrzej Duda odniósł się w ten sposób do wprowadzanych w ostatnich tygodniach przez USA ceł ochronnych.

- Rozumiem troskę pana prezydenta Donalda Trumpa o miejsca pracy i zaniepokojenie nierównowagą w handlu z wieloma krajami. Jestem jednocześnie przekonany, że pogłębianie współpracy pomiędzy USA a Polską nie będzie źródłem problemów, a jedynie źródłem wzajemnych korzyści i przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy po obu stronach Atlantyku.

Z raportu firmy konsultingowej KPMG i Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce wynika, że wymiana handlowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi w 2016 roku przekroczyła 43 mld zł. Z kolei wartość amerykańskich inwestycji w Polsce według AmCham wynosi 130 mld zł.

bETlvfFW

Andrzej Duda mówił też o polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. - Polska bardzo sobie ceni współpracę energetyczną z USA, a jej dalsze wzmacnianie jest jednym z priorytetów polskich władz. Musimy kontynuować nasze wysiłki, aby region stał się wolny od wpływów monopolisty ze Wschodu - ocenił.

- W dziedzinie energetyki Stany Zjednoczone i Polskę łączy krytyczna ocena projektu Nord Stream 2, jako projektu, który politycznie podważa energetyczną solidarność Europy i zwiększa i tak już silną pozycję rynkową jednego dostawcy na rynku europejskim - podkreślił prezydent.

Oprócz prezydenta w szczycie weźmie także udział premier Mateusz Morawiecki, a także Elizabeth Erin Walsh z Departamentu Handlu USA. Swoją obecność zapowiedzieli przedstawiciele środowisk biznesowych z obu krajów. Łącznie w wydarzeniu tym ma wziąć udział 350 osób.

bETlvfFX

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETlvfGq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
miki
4 lata temu
Rząd Zdrady Narodowej milcząc poparł interes Izraela - czytajcie !!!!!
suveren
4 lata temu
NIE będę już nigdy głosować na PiS
hulio69
4 lata temu
Tak jest, oddajmy im GetBack i weźmy Appla
bETlvfGr
kumboj
4 lata temu
Szczególnie w energii wiatrowej ,gratulacje ! Poszedłby chłop na ryby nakopał glist i posiedział w przyrodzie ,pomyślał nad tym całym syfem do którego nas wprowadzili i może wyciągną jakie ludzkie wnioski . Ale chyba to zbyt wiele dla polityków, to zbyt ludzkie aby było możliwe.
zenek
4 lata temu
ja chcę potrojenia. I też mogę szczytować. zresztą po zakupie Patriotów to wymiana wzrośnie z 10 razy. Szkoda tylko że w jedną stronę.
...
Następna strona