Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Trump w Polsce. Duda: chciałbym, aby firma z USA zapewniła dostawy gazu

10
Podziel się:

- Chciałbym, żeby w perspektywie była długofalowa umowa z jakąś amerykańską firmą, która zapewni dostawy gazu skroplonego do Polski - powiedział w czwartek w Polskim Radiu prezydent Andrzej Duda.

Trump w Polsce. Duda: chciałbym, aby firma z USA zapewniła dostawy gazu
(WITOLD ROZBICKI/REPORTER)

- Poza kwestiami związanymi z bezpieczeństwem militarnym sensu stricto, my będziemy przede wszystkim rozmawiali o sprawach gospodarczych i to jest właśnie choćby to bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo gazowe - powiedział prezydent, odnosząc się do czwartkowych rozmów z prezydentem USA Donaldem Trumpem i delegacją amerykańską.

Prezydent przypominając, że w czerwcu miała miejsce pierwsza dostawa gazu skroplonego z USA, stwierdził, że "wszystko przebiegło sprawnie, udało się, okazało się, że jest to możliwe, że nie ma z tym żadnego problemu".

- Chciałbym, żeby w perspektywie była długofalowa umowa z jakąś amerykańską firmą, która te dostawy gazu skroplonego zapewni - powiedział prezydent. - Czy to będzie win-win? Oczywiście, bo Stany Zjednoczone będą ten gaz sprzedawały, a więc jakaś firma w USA będzie na tym zarabiała - dodał.

Zobacz także: Wszytko co chcielibyście wiedzieć o Donaldzie Trumpie, ale boicie się zapytać

Duda pytany był też, dlaczego Polska sama nie wydobywa gazu z łupków. - To jest kwestia warunków geologicznych, jakie są i kosztów wydobycia w relacji do cen gazu - zaznaczył prezydent. - Mnie eksperci zapewniali, że mamy po prostu inne warunki geologiczne niż są w Stanach Zjednoczonych. Wydobycie jest znacznie trudniejsze a w związku z tym droższe i dzisiejsza cena gazu powoduje, że nie ma tutaj opłacalności tego wydobycia i tu jest problem - dodał.

- Jest problem tego, żebyśmy mieli dobrą ceną i żebyśmy w ten sposób dokonali dywersyfikacji dostaw do Polski tak, żebyśmy mieli swobodę wyboru kontrahenta i to się dla nas liczy i bardzo dobrym kontrahentem są tutaj Stany Zjednoczone - podkreślił.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Feliks D.
7 lat temu
Drogi pseudoredaktorze nie Duda tylko dla Ciebie pan prezydent Andrzej Duda.Nie sadze byście byli kolegami.
ZAPYTEK
7 lat temu
PO kiego Nam gaz z hameryki ,skoro mamy z Rosji ?
PYTAJĄCY w SP...
7 lat temu
Ile będzie Nas kosztował gaz z transportem łącznie z wyładunkiem w Świnoujściu ?
i co ?
7 lat temu
A gdzie przetarg, kto sprzeda taniej to wygrywa.
Bry
7 lat temu
Trump poleciał do KSA i nagle zaczęła się blokada Kataru od którego niby mamy kupować gaz i już nie musimy bo mamy amerykański. Nic ze pewnie mniej opłacalny ale wcisnęli. Brawo Trump