Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
13.05.2005 15:53

Andrzej Czyżewski ujawnił przesłuchującym mapę spółek mafii paliwowej w Polsce

Andrzej Czyżewski ujawnił przesłuchującym go posłom i prokuratorom mapę spółek mafii paliwowej w Polsce. Poinformował o tym wiceprzewodniczacy sejmowej komisji śledczej do spraw PKN Orlen Zbigniew Wassermann w trakcie przesłuchania Czyżewskiego w Hamburgu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Poseł dodał, że Czyżewski przedstawiając "mapę" szczegółowo mówił działalności mafii, kierujacych nia osobach, mechanizmach działania.

Zbigniew Wassermann dodał, że Czyżewski mówił też o powiązaniach mafii paliwowej z urzędnikami państwowymi. Zdaniem posła te zeznania potwierdzają między innymi ostatnie zatrzymania policjantów, dokonane na polecenie krakowskiej prokuratury.

Jak relacjonował poseł, w tym wątku Andrzej Czyżewski miał wymienić nazwiska byłego ministra sprawiedliwości w rządzie AWS Stanisława Iwanickiego i prokuratora Ryszarda Rychlika, który zajmował się przestęczością zorganizowaną.

Czyżewski miał również podczas przesłuchania ujawnić kolejne propozycje korupcyjne, jakie miał otrzymać. Już wczoraj Czyżewski zeznał, że w latach 90. jako przedstawiciel firm zagranicznych otrzymał propozycje łapówki w zamian za wejście tych firm na polski rynek od Petrochemi Płockiej i CPN. Poseł Wasseramann powiedział, że dziś w tym kontekście świadek mówił o Rafinerii Gdańskiej.

(więcej):

Poseł dodał, że Czyżewski powiedział też o zdarzeniach korupcyjnych na szczytach władzy, ale szczegółów nie chciał wymienić.

Zbigniew Wassermann podkreślił, że zeznania Czyżewskiego znajdują potwierdzenie zarówno w dostarczonych przez niego dokumentach jak i w aktach, które przywieźli polscy prokuratorzy.

Posłowie Wassermann i Antoni Macierewicz mają zakończyć przesłuchania Czyżewskiego jeszcze dzisiaj, natomiast polscy prokuratorzy mają czas do przyszłego piątku.

Andrzej Czyżewski nie chce przyjechać do Polski, gdyż ściga go zielonogórska prokuratura.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz