Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gigantyczna inwestycja Anwilu. Firma urośnie o połowę

Anwil chce zwiększyć skalę działania. I to aż o połowę. Dzięki ponad miliardowej inwestycji za trzy lata będzie produkować prawie półtora miliona ton nawozów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anwil SA / materiały prasowe)
Ponad miliard złotych popłynie na zwiększenie mocy produkcyjnych

Walne zgromadzenie Anwilu, spółki zależnej od PKN Orlen, wyraziło zgodę na realizację inwestycji o wartości 1,3 mld zł. Zakończenie inwestycji nastąpi do końca 2021 r.

- Projekt zakłada wzrost zdolności produkcyjnych nawozów Anwil o 495 tys. ton rocznie, czyli do 1 461 tys. ton rocznie. Szacowany całkowity koszt inwestycji wynosi ok. 1,3 mld zł. - podała spółka. - Szacuje się, że po zrealizowaniu projektu, tj. od początku 2022 roku zysk operacyjny EBITDA Anwil, może wzrosnąć o ok. 57 mln euro rocznie - dodano.

Zobacz też: Orlen w portfelu - propozycja dla inwestorów indywidualnych

- Anwil jest bardzo ważnym aktywem w Grupie Orlen. Wzmacnianie jego pozycji na konkurencyjnym rynku europejskim to jeden z naszych priorytetów - powiedział prezes Daniel Obajtek.

- Anwil stanie się jeszcze mocniejszym graczem na rynku nawozów. To kolejny krok w kierunku wydłużenia łańcucha wartości i poprawy bilansu przepływów produktowych w grupie. Na tej inwestycji finansowo skorzysta zarówno PKN Orlen, jego akcjonariusze, włocławska spółka i samorząd lokalny - dodał.

Więcej rodzajów nawozów

Uruchomienie trzeciej instalacji nawozowej spowoduje nie tylko zwiększenie zdolności produkcyjnych, ale i wzbogaci portfolio produktowe o saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli.

- Rozbudowa zdolności produkcyjnych Anwilu umożliwi zaspokojenie rosnącego popytu na nawozy azotowe w kraju. W tej chwili jesteśmy ich jedynym polskim wytwórcą, dysponującym potencjałem do zwiększenia produkcji - powiedziała prezes Anwilu Agnieszka Żyro.

Anwil opiera swoją działalność biznesową na dwóch filarach - produkcji PCW oraz nawozów azotowych, których - pod względem mocy wytwórczych - jest drugim producentem w kraju i trzynastym w Europie. Obecnie zatrudnia ponad 1 300 osób, a liczba ta zwiększy się po zrealizowaniu inwestycji nawozowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: chemia, nawozy sztuczne, anwil, pkn, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-12-2018

RealistaSuper, rządy PiS pod względem gospodarczym są świetne Spółki Skarbu Państwa przynoszą astronomiczne zyski. Gospodarka nigdy w naszej historii nie była … Czytaj całość

14-12-2018

PiotrPrezes Obajtek to sztandarowy przykład psucia firmy

Rozwiń komentarze (2)