Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Gigantyczna inwestycja Anwilu. Firma urośnie o połowę

2
Podziel się:

Anwil chce zwiększyć skalę działania. I to aż o połowę. Dzięki ponad miliardowej inwestycji za trzy lata będzie produkować prawie półtora miliona ton nawozów.

Ponad miliard złotych popłynie na zwiększenie mocy produkcyjnych
Ponad miliard złotych popłynie na zwiększenie mocy produkcyjnych (Anwil SA / materiały prasowe)

Walne zgromadzenie Anwilu, spółki zależnej od PKN Orlen, wyraziło zgodę na realizację inwestycji o wartości 1,3 mld zł. Zakończenie inwestycji nastąpi do końca 2021 r.

- Projekt zakłada wzrost zdolności produkcyjnych nawozów Anwil o 495 tys. ton rocznie, czyli do 1 461 tys. ton rocznie. Szacowany całkowity koszt inwestycji wynosi ok. 1,3 mld zł. - podała spółka. - Szacuje się, że po zrealizowaniu projektu, tj. od początku 2022 roku zysk operacyjny EBITDA Anwil, może wzrosnąć o ok. 57 mln euro rocznie - dodano.

Zobacz też: Orlen w portfelu - propozycja dla inwestorów indywidualnych

- Anwil jest bardzo ważnym aktywem w Grupie Orlen. Wzmacnianie jego pozycji na konkurencyjnym rynku europejskim to jeden z naszych priorytetów - powiedział prezes Daniel Obajtek.

- Anwil stanie się jeszcze mocniejszym graczem na rynku nawozów. To kolejny krok w kierunku wydłużenia łańcucha wartości i poprawy bilansu przepływów produktowych w grupie. Na tej inwestycji finansowo skorzysta zarówno PKN Orlen, jego akcjonariusze, włocławska spółka i samorząd lokalny - dodał.

Więcej rodzajów nawozów

Uruchomienie trzeciej instalacji nawozowej spowoduje nie tylko zwiększenie zdolności produkcyjnych, ale i wzbogaci portfolio produktowe o saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli.

- Rozbudowa zdolności produkcyjnych Anwilu umożliwi zaspokojenie rosnącego popytu na nawozy azotowe w kraju. W tej chwili jesteśmy ich jedynym polskim wytwórcą, dysponującym potencjałem do zwiększenia produkcji - powiedziała prezes Anwilu Agnieszka Żyro.

Anwil opiera swoją działalność biznesową na dwóch filarach - produkcji PCW oraz nawozów azotowych, których - pod względem mocy wytwórczych - jest drugim producentem w kraju i trzynastym w Europie. Obecnie zatrudnia ponad 1 300 osób, a liczba ta zwiększy się po zrealizowaniu inwestycji nawozowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Piotr
5 lata temu
Prezes Obajtek to sztandarowy przykład psucia firmy
Realista
5 lata temu
Super, rządy PiS pod względem gospodarczym są świetne Spółki Skarbu Państwa przynoszą astronomiczne zyski. Gospodarka nigdy w naszej historii nie była w lepszej sytuacji