Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apel byłych ministrów: gospodarka traci przez złe prawo

0
Podziel się:

Leszek Balcerowicz wskazuje wady wymiaru sprawiedliwości.

Apel byłych ministrów: gospodarka traci przez złe prawo
(Krzysztof Białoskórski/orka.sejm.gov.pl)

Polska gospodarka ponosi ogromne straty przez nieprawidłowe działanie wymiaru sprawiedliwości - uważają prof.Leszek Balcerowiczi były minister gospodarki Janusz Steinhoff.

_ - Wiele rzeczy udało nam się przez 20 lat przestawić na zupełnie inne tory, natomiast jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości odnoszę wrażenie, że mamy regres _ - powiedział Steinhoff.

W opinii byłego szefa resortu gospodarki wielu prokuratorów, urzędników i sędziów zamiast _ w zaciszu gabinetów _ zbierać dowody przestępstw gospodarczych i przygotowywać akty oskarżenia, _ aktywizuje się w mediach _ i zbija polityczny kapitał.

Wyjaśnił, że proces Bernarda Madoffa, który dopuścił się miliardowych nadużyć, trwał w Stanach Zjednoczonych pół roku i zakończył się udowodnieniem winy i skazaniem go na 150 lat więzienia.

Tymczasem były minister przekształceń własnościowych Janusz Lewandowski był podejrzany o działanie na szkodę skarbu państwa przez 17 lat, a były minister skarbuEmil Wąsacz_ z piętnem podejrzanego chodzi już 10 lat _.

Zdaniem Balcerowicza niewydolność systemu wymiaru sprawiedliwości nie jest spowodowana brakiem środków finansowych, bo z badań wynika, że Polska przekazuje na ten cel większy procent PKB niż np. Niemcy.

W naszym kraju pracuje też więcej prokuratorów niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Balcerowicz uważa, że przyczyną niewydolności jest marnotrawstwo i zła organizacja pracy. _ - Tam gdzie jest mało pracy, jest dużo pracowników, a tam gdzie pracy jest dużo, pracowników brakuje _ - wyjaśniał.

Dodał, że urzędnicy, prokuratorzy i sędziowie nie mają wiedzy ekonomicznej, która przystawałaby do obecnych realiów gospodarki rynkowej. Zdaniem Balcerowicza prywatyzacja jest traktowana przez nich jako potencjalne przestępstwo.

Według Steinhoffa średni czas czekania na wyrok sądu gospodarczego to w Polsce 2,5 roku. Dodał, że straty spowodowane przez długie procedury, czy aresztowanie tymczasowe przedsiębiorcy bez aktu oskarżenia są ogromne.

ZOBACZ TAKŻE:

gospodarka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)