Notowania

sms
02.05.2009 10:20

Apel o likwidację podatku za charytatywne SMS-y

W ubiegłym roku fiskus zabrał ponad 4 miliony złotych z darowizn przekazanych telefonem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Dwadzieścia znanych organizacji pozarządowych apeluje o zwolnienie z podatku VAT SMS-ów wysyłanych na cele dobroczynne. Darowizny przesyłane w formie SMS-ów to jedna z najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych metod wspierania inicjatyw społecznych.

Jak piszą Autorzy inicjatywy _ Charytatywny SMS bez VAT _ - budzi moralny sprzeciw, że budżet państwa zarabia, pomniejszając o 1/4 prywatne środki, które indywidualni darczyńcy przekazują na cele służące dobru ogółu. Szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, że pieniądze zebrane w kampaniach SMS-owych w większości przeznaczane są na cele, które powinny być finansowane z budżetu państwa.

Z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z tej nowoczesnej i wygodnej formy przekazywania darowizn. W 2002 roku z metody tej korzystało 4proc., a w 2007 - 26,3 proc. darczyńców. Równocześnie coraz więcej osób korzystających z tej formy przekazywania wsparcia jest oburzonych faktem, że prawie 1/4 przekazanej przez nich darowizny zabierana jest przez skarb państwa, który obciąża wysłane SMS-y 22-procentową stawką podatku VAT. Przykładowo, jeżeli darczyńca za pomocą wysyłanego SMS-a przekazuje jakieś organizacji kwotę 5 zł, do obdarowanej organizacji trafia niecałe 4 zł, 1,1 zł darowizny w formie podatku VAT zabiera urząd skarbowy.

Na rzecz naszych organizacji tylko w ciągu jednego roku 2008 darczyńcy przekazali prawie 22,5 miliona zł, a z tej kwoty fiskus zabrał ponad 4 miliony.

W akcję włączyły się: Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową, Fundacja TVN _ Nie jesteś sam _, Forum Darczyńców, Polski Komitet Narodowy Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF, Fundacja POLSAT, Fundacja Ewy Błaszczyk _ Akogo? _, Amnesty International, WWF Polska, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, Fundacja Dzieciom _ Zdążyć z Pomocą _, Fundacja Świętego Mikołaja, Fundacja Grupy Telekomunikacji Polskiej, Federacja Polskich Banków Żywności, Fundacja PricewaterhouseCoopers _ Podaruj siebie _, Krajowe Centrum Kompetencji, Polski Czerwony Krzyż, Fundacja _ Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy _, Fundacja Hospicyjna oraz Fundacja Anny Dymnej _ Mimo Wszystko _.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: sms, wiadomości, gospodarka, telekomunikacja, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz