Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apteki mogą sprzedawać leki bez recepty przez internet

7
Podziel się:

Apteki mogą sprzedawać leki bez recepty także przez internet - orzekł Sąd Okręgowy w Katowicach. Oddalił powództwo Śląskiej Izby Aptekarskiej (ŚIA) przeciwko spółce Salexim z Mysłowic, która prowadzi taką działalność.

Apteki mogą sprzedawać leki bez recepty także przez internet - orzekł Sąd Okręgowy w Katowicach. Oddalił powództwo Śląskiej Izby Aptekarskiej (ŚIA) przeciwko spółce Salexim z Mysłowic, która prowadzi taką działalność.

W orzeczeniu sąd powołał się na przepisy Unii Europejskiej, które zezwalają na sprzedaż leków przez internet. Obie strony sporu uważają rozstrzygniecie za precedensowe. Wyrok jest nieprawomocny. ŚIA się z nim nie zgadza i nie wyklucza apelacji.

Izba aptekarzy pozwała mysłowicką spółkę Salexim, do której należy kilka śląskich aptek, zarzucając jej nieuczciwą konkurencję. Przedstawiciele Izby uważają za bezprawne używanie słowa "apteka" w sprzedaży przez internet. Sąd uznał, że Salexim nie przekroczył prawa. Zgodnie z wyrokiem, powód ma zwrócić tej spółce 1575 zł kosztów procesu.

Sędzia Maria Witoszyńska przyznała w ustnym uzasadnieniu wyroku, że polskie prawo farmaceutyczne zabrania wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych w ramach obrotu detalicznego. "Należy jednak uwzględnić, że przepisy krajowe państw członkowskich Unii Europejskiej nie mogą pozostawać w sprzeczności z prawem wspólnotowym. Wynika to z zasady bezpośredniości, pierwszeństwa i prymatu prawa wspólnotowego" - podkreśliła.

_ Izba aptekarzy pozwała mysłowicką spółkę Salexim, do której należy kilka śląskich aptek, zarzucając jej nieuczciwą konkurencję. Przedstawiciele Izby uważają za bezprawne używanie słowa "apteka" w sprzedaży przez internet. _Tym samym - dodała sędzia - jeżeli dochodzi do sprzeczności pomiędzy przepisami krajowymi a ogólnoeuropejskimi - pierwszeństwo ma prawo wspólnotowe. Zgodnie z nim, sprzedaż lekarstw, które nie są sprzedawane na receptę za pośrednictwem internetu, jest dopuszczalna. Sędzia przypomniała o orzeczeniu w tej sprawie, które wydał przed kilkoma laty Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Zaznaczyła, że Salexim ma koncesję na prowadzenie apteki, pod której szyldem sprzedaje leki przez internet. Na stronie internetowej zamieszczono informację o możliwości konsultacji on- line z farmaceutą, o sprzedaży przez aptekę internetową leków bez recepty, kosmetyków i innych artykułów; wysyłkę leków, które nie wymagają recepty i specjalnego przechowywania, prowadzą farmaceuci i technicy farmacji - wyliczała sędzia.

Wprawdzie nazwa "apteka" została zastrzeżona dla konkretnego miejsca, w którym sprzedaje się leki, udziela informacji i świadczy inne usługi farmaceutyczne, to jednak sprzedając leki przez internet pozwany świadczy jedną z tych usług i to w niepełnym zakresie, a sprzedaż odbywa się w ramach apteki - uznał sąd.

_ Sprzedaż przez internet jest zatem jedynie częścią dystrybucji leków, którą prowadzi apteka - dodała sędzia. _"Użycie nazwy apteka na stronie internetowej nie wprowadza także w błąd potencjalnych klientów, bowiem osoba, korzystająca z internetu, ma możliwość uzyskania informacji, że przez internet świadczona jest jedynie część usług apteki ogólnodostępnej i wskazany tam jest adres tej apteki, która świadczy pełny zakres usług farmaceutycznych" - dodała Witoszyńska.

"Bardzo się cieszę z tego wyroku. Myślę, że to krok w przyszłość, jeśli chodzi o dobro pacjentów i myślę, że to będzie sukces dla wszystkich aptek internetowych" - powiedział dziennikarzom po wyroku szef firmy Selexim Bartłomiej Chodań. Chodań jest także członkiem ŚIA. Mówi, że skierowanie pozwu było do sądu dla niego przykre.

Jego zdaniem, pozew trafił do sądu, ponieważ tradycyjne apteki boją się konkurencji aptek internetowych, tego że dzięki niższym cenom, nawet o 20 proc., zdominują one rynek.

"To jest walka starego z nowym" - ocenił Chodań. Jak mówił, dzięki aptekom internetowym klienci oszczędzają nie tylko pieniądze, ale i czas, mogą się poradzić farmaceuty i dokonywać zakupów w sposób dyskretny. Chodań mówi, że kolejnym krokiem będzie sprzedawanie przez internet także leków na receptę. Ułatwi to życie ludziom niepełnosprawnym i przewlekle chorym - tłumaczy.

_ "Nawet jeśli sprzedaż leków w internecie jest oparta o faktycznie istniejącą aptekę, to ta apteka nie posiada zezwolenia na aptekę internetową. Zezwolenie jest wydawane na ściśle określone miejsce, w którym prowadzona jest taka działalność" - powiedział Piechula. _Prezes ŚIA Stanisław Piechula nie krył zaskoczenia wyrokiem."Jeżeli to jest dodatkowy kanał dystrybucyjny, to czy ja - posiadając aptekę - mogę otworzyć w całym kraju kioski, w których będą przyjmowanie zamówienia na leki i wydawane" - pytał Piechula.

Podkreślił, że inspektorzy farmaceutyczni zabraniają wysyłkowej sprzedaży leków. Prezes Piechula nie zgadza się z zarzutem, że w sprawie chodzi przede wszystkim o pieniądze i o to, że tradycyjne apteki boją się konkurencji tych internetowych. "Ja uważam jednak, że my się kłócimy o pryncypia" - dodał Piechula.

wiadomości
gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
prazykwantel ...
2 lata temu
Sprzedam leki trudno dostępne deficytowe braki antybiotyki apteka tajska lek apteczny farmacja tajskie Sprowadzę z Tajlandii na zamówienie dowolne leki, których brakuje w Polsce i Europie. Proszę napisz nazwę, stężenie, przybliżoną ilość. Jan Krongboon massagelondon gmail com 0066994403698 whatsap telegram W Tajlandii większość leków jest bez recepty. Kupuje w hurtowni farmaceutycznej, która zaopatruje kliniki i szpitale, więc oprócz opakowań detalicznych, to są opakowania duże, zbiorowe, do 1000 tabletek. Będą to najnowsze partie produkcyjne, z wieloletnimi datami ważności, do 5 lat. W ostatnich tygodniach piszą do mnie lekarze i inni medycy, z zapytaniami o leki niedostępne lub trudno dostępne. Nawet oni, mając dostęp do recept, nie są w stanie znaleźć tych leków w potrzebnych ilościach. Dlatego właśnie rozszerzam swoją usługę. Sprowadzaniem braków leków zajmuję się od 5 lat. Mam w Polsce zapas 30 leków, ograniczony wybór i ilości. Wyślę bezpośrednio z Tajlandii przez pocztę rejestrowaną 40zł, idzie do Europy 2-3 tygodnie. Gwarantuję dotarcie paczki zatrzymanej przez celników - wysyłam bezpłatną paczkę zastępczą. Nie zajmuję się lekami odurzającymi, uzależniającymi, przeciwbólowymi, psychotropami. Proszę nie pytać mnie o takie leki. Dziękuję Janek Krongoon Podane niżej ceny są detaliczne. Przy zakupie hurtowym lub za większą sumę, mogą być znacznie niższe.
prazykwantel ...
2 lata temu
Metformina cukrzyca leki sprzedam covid sars nowotwor rak cytostatyk onkologia Oferuję metforminę 850mg pod nazwą metfor-850, ważna 05.2025. Producent Milimed, Tajlandia. Listki po 10 tabletek. Sprzedaję po 1zl tabletka, poczta 10zl. Mogę wysłać bezpośrednio z Tajlandii opakowanie 500 tabletek za 350zł, włącza koszt lotniczej poczty rejestrowanej (idzie 2-3 tygodnie). Według licznych badań metformina działa na covid, u pacjentów biorących ją stale zmniejszyła zgony w 70%, hospitalizację w 50-60%. Działa również przeciwrakowo, zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo. Sugerowane dawkowanie 2-3 tabletki dziennie. Nie powinno się przekraczać 3g dziennie. Jan Krongboon massagewarsaw gmail com 0066994403698 Mam tez inne leki: Ivermectin 6mg 30zl Tamiflu 75mg 15zl Chlorochina 250mg 3zl Chinina 300mg 2zl Deksametazon 0.5mg 1zl Kolchicyna 0.6mg 2zl Finasteryd 5mg 5zl Dutasteryd 0.5mg 8zl Budezonid 200mg 100zl Praziquantel 600mg 7.5zl Albendazole Zentel 400mg 10zl Metronidazole 400mg 3zl Tinidazole 500mg 1zl Mebendazole Vermox 100mg 1zl Niclosamid Yomesan 500mg 7.5zl Mam też antybiotyki: Doxycycline 100mg 1zl Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl Cyprofloksacin 500mg 3zl Azithromycin 250mg 5zl Trimesan Sulfametoksazol 960mg 2zl Moksyfloksacyna 400mg 14zl Klarytromycyna 500mg 7zl Klindamycyna 300mg 3zl Retromycyna 300mg 3zl Ospen 250k 50gr Przeciwgrzybicze: Itraconazole 100mg 4zl Ketokonazole 200mg 3zl Fluconazole 200mg 5zl Gryzeofulvin 500mg 2zl Nystatin 100k globulki 1zl and 500k 3zl Oraz inne leki Disulfiram 500mg 3zl Undestor 40mg 4zl Alfadiol alfacalcidol 0.5mcg 4zl
prazykwantel ...
4 lata temu
Klarytromycyna antybiotyk sprzedam leki Klabion Klabiotic Klacid Klarmin Lekoklar Apiclar Fromilid Taclar Sprzedaje lek pod nazwą Fascar 500 po 7zł tabletka. Listki po 10 tabletek. Przy wysyłce bezpośrednio z Tajlandii po 6zł. Poczta 10z i przelew PKO lub Paypal daje prawa konsumenckie, jak karta kredytowa.  Ważny 06.2022Producent Unison Laboratories, Tajlandia.  Jan Krongboon massagewarsaw gmail com 0066994403698    Stosowany jest:  zakażenia górnych dróg oddechowych (np. zapalenie gardła wywołane przez paciorkowce, zapalenie zatok) • zakażenia dolnych dróg oddechowych (np. zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc) • ostre zapalenie ucha środkowego • zakażenia skóry i tkanek miękkich (np. liszajec zakaźny, zapalenie mieszków włosowych, zapalenie tkanki łącznej, ropnie) • zakażenia zębów i jamy ustnej (np. ropień okołowierzchołkowy, zapalenie ozębnej) • rozsiane lub zlokalizowane zakażenia wywołane przez mykobakterie • zapobieganie rozsianym zakażeniom wywołanym przez mykobakterie (przez kompleks MAC) u chorych zakażonych HIV (liczba limfocytów CD4 ≤100/mm3) • zakażenie Helicobacter pylori w przebiegu choroby wrzodowej dwunastnicy (w skojarzeniu z innymi lekami). Mam też antybiotyki: Doxycycline 100mg 2zl Streptomycin 5g 40zl Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl Rifampicin 600mg 2zl Amoxycyline 1000mg 4zl Cyprofloksacin 500mg 2zl Azithromycin 250mg 5zl  Trimesan Sulfametoksazol 400mg 1.5zl Moksyfloksacyna 400mg 12zl Oraz inne leki Ivermectin 6mg 25zl Praziquantel 600mg 2.5zl Albendazole Zentel 400mg 6zl Metronidazole 400mg 1zl Tinidazole 500mg 1zl Mebendazole Vermox 100mg 1zl Niclosamid Yomesan 500mg 2zl Disulfiram 500mg 2zl Vitamin C injection 500mg 3zl Itraconazole 100mg 3.5zl Ketokonazole 200mg 2zl Fluconazole 200mg 3zl Gryzeofulvin 500mg 3zl Nystatin 100k and 500k 2zl Amphotericin B 10g 80zl
tamiflu sprze...
4 lata temu
Oseltamiwir Tamiflu Oseltamivir Wuhan wirus SARS MERS grypa sprzedam leki Lek przeciwwirusowy, jest stosowany w leczeniu i profilaktyce grypy A i B. Był również skutecznie stosowany w leczeniu ptasiej grypy, SARS i MERS. Kapsułka Oseltamiwir 75mg jest w listkach po 10.Ważny 09.2024.Numer serii produkcyjnej K625373  Liczę po 20zł kapsułka, a bezpośrednio z Tajlandii po 15zł.Poczta Polska 10zł lub paczka rejestrowana z Tajlandii 20zł (idzie 2-3 tygodnie).  Mam go pod nazwa GPO-A-Flu.GPO jest skrótem od nazwy producenta - The Government Pharmaceutical Organisation. Producent ten zaopatruje w Tajlandii szpitale. Dawkowanie u osób dorosłych w leczeniu grypy wynosi 75 mg Oseltamiwiru 2 razy dziennie przez 5 dni. Powinien być podany w przeciągu 48 h od pierwszych objawów. Profilaktycznie 1 tabletka dziennie przez 10 dni po ekspozycji na wirus lub przez cały czas kontaktu z pacjentami zakażonymi. Jan Krongboon massagewarsaw gmail com0066994403698 Mam też antybiotyki: Doxycycline 100mg 2zl Streptomycin 5g 40zl Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl Rifampicin 600mg 2zl Amoxycyline 1000mg 4zl Cyprofloksacin 500mg 2zl Azithromycin 250mg 5zl  Oraz inne leki Ivermectin 6mg 25zl Praziquantel 600mg 2.5zl Albendazole Zentel 400mg 6zl Metronidazole 400mg 1zl Tinidazole 500mg 1zl Mebendazole Vermox 100mg 1zl Niclosamid Yomesan 500mg 2zl Disulfiram 500mg 2zl Vitamin C injection 500mg 3zl Itraconazole 100mg 3.5zl Ketokonazole 200mg 2zl Fluconazole 200mg 3zl Gryzeofulvin 500mg 3zl Nystatin 100k and 500k 2zl Amphotericin B 10g 80zl
prazykwanel s...
5 lata temu
Sprzedam Ivermectin Praziquantel Albendazole Metronidazole Mebendazole Niclosamid Tinidazole sell medicines leki Medicines from Thailand: Ivermectin 6mg 25zl Praziquantel 600mg 2.5zl Albendazole Zentel 400mg 6zl Metronidazole 400mg 1zl Tinidazole 500mg 1zl Mebendazole Vermox 100mg 1zl Niclosamid Yomesan 500mg 2zl Doxycycline 100mg 2zl Streptomycin 5g 40zl Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl Rifampicin 600mg 2zl Amoxycyline 1000mg 4zl Disulfiram 500mg 2zl Vitamin C injection 500mg 3zl Itraconazole 100mg 3.5zl Ketokonazole 200mg 2zl Fluconazole 200mg 3zl Gryzeofulvin 500mg 3zl Nystatin 100k and 500k 2zl Amphotericin B 10g 80zl Long expiry date. Send worldwide airmail recorded delivery, 2-3 weeks, for 20zl. With orders over 300zl free postage. Take payments by paypal or Barclays. I can try to find any other medicine similar to listed above. Leki te są również już w Polsce, do wysyłki w krajach Unii Europejskiej, które mają ścisłą kontrolę celną, np Niemcy, Szwecja, Szwajcaria, Norwegia. Wysyłka pocztowa 10zl lub osobiście koło Warszawy. Ceny leków wysyłanych z Polski może być wyższa, od podanych, w związku z prowizją. Jan Krongboon massagewarsaw gmail com 0066994403698