Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Arabia Saudyjska planuje cięcia wydatków i pensji ministrów

8
Podziel się:
Arabia Saudyjska planuje cięcia wydatków i pensji ministrów
(AP/FOTOLINK)

- Arabia Saudyjska, największy eksporter ropy na świecie, przeżywa trudności związane z niskimi cenami surowca i planuje cięcia wydatków; w poniedziałek stacja Ekhbariya TV podała, że pensje ministrów będą zredukowane o 20 proc., a deputowanych o 15 proc.

Deficyt budżetowy Rijadu wyniósł w 2015 roku rekordowe 98 mld dol. Już wtedy rząd zapowiedział znaczące ograniczenie wydatków, redukcję wynagrodzeń w sektorze publicznym oraz obniżenie hojnych subwencji na paliwa i wodę.

Najważniejszym powodem kłopotów finansowych Arabii Saudyjskiej jest niska cena ropy, która od blisko dwóch lat utrzymuje się na niskim poziomie ze względu na nadpodaż surowca.

Królestwo ponosi też kolosalne koszty związane z walką o pozycję regionalnego hegemona; zaangażowało się w wojnę w Jemenie, koalicję walczącą z Państwem Islamskim (IS), wspiera też finansowo regionalne rządy wedle swoich upodobań.

Dochody z ropy to 80 proc. dochodów budżetowych Rijadu i 45 proc. PKB. Deficyt budżetowy sprawił jednak w końcu, że król Arabii Saudyjskiej Salman wezwał pod koniec ubiegłego roku ministerstwo finansów do przeprowadzenia reform strukturalnych, a także do wdrożenia projektów, które pozwolą przyśpieszyć rozwój gospodarczy kraju i zróżnicować źródła dochodów państwa, zmniejszając ich uzależnienie od cen ropy.

Jak dotąd rządzący ród Saudów gwarantował sobie spokój społeczny za pomocą hojnych wydatków rządu, subwencji i gwarancji zatrudnienia w rozbudowanym sektorze publicznym.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Daro
8 lat temu
Arabia Saudyjska jest jednym z największym krajem wydobywającym ropę naftową, konkuruje już tylko z Rosją (obecnie numer jeden w wydobyciu). Numer trzy, USA, z powodu niskich cen straciła pierwsze miejsce w 2014 w wydobyciu ropy naftowej. Niskie ceny ropy naftowej miały uderzyć w gospodarkę rosyjską wraz z sankcjami. Ale Putin podbił stawkę interwencja wojskową po stronie rządu w Syrii.
super
8 lat temu
Super przynajmniej maja miej kasy na sponsorowanie isis i budowe wahabickich meczetow w europie.Gdzie sa wysylani wahabiccy imami.Nawolujacy do zniszczenia zachodu.
Zxc
8 lat temu
HHO
kio--
8 lat temu
tylko nuklearna zagłada tego wahabbickiego kraju bandytów arabskich
gupek
8 lat temu
i tak długo to trwało, mieli szczęście że znajdują się na plamie czarnej maźi, ale idzie czs że petrozłoto staje się niepotrzebne a wręcz nieporządane, tylko dlaczego tak późno? samochód z napędem elektrycznym opracpwano prawie 200 lat temu