Notowania

świat
26.09.2016 19:50

Arabia Saudyjska planuje cięcia wydatków i pensji ministrów

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK)

- Arabia Saudyjska, największy eksporter ropy na świecie, przeżywa trudności związane z niskimi cenami surowca i planuje cięcia wydatków; w poniedziałek stacja Ekhbariya TV podała, że pensje ministrów będą zredukowane o 20 proc., a deputowanych o 15 proc.

Deficyt budżetowy Rijadu wyniósł w 2015 roku rekordowe 98 mld dol. Już wtedy rząd zapowiedział znaczące ograniczenie wydatków, redukcję wynagrodzeń w sektorze publicznym oraz obniżenie hojnych subwencji na paliwa i wodę.

Najważniejszym powodem kłopotów finansowych Arabii Saudyjskiej jest niska cena ropy, która od blisko dwóch lat utrzymuje się na niskim poziomie ze względu na nadpodaż surowca.

Królestwo ponosi też kolosalne koszty związane z walką o pozycję regionalnego hegemona; zaangażowało się w wojnę w Jemenie, koalicję walczącą z Państwem Islamskim (IS), wspiera też finansowo regionalne rządy wedle swoich upodobań.

Dochody z ropy to 80 proc. dochodów budżetowych Rijadu i 45 proc. PKB. Deficyt budżetowy sprawił jednak w końcu, że król Arabii Saudyjskiej Salman wezwał pod koniec ubiegłego roku ministerstwo finansów do przeprowadzenia reform strukturalnych, a także do wdrożenia projektów, które pozwolą przyśpieszyć rozwój gospodarczy kraju i zróżnicować źródła dochodów państwa, zmniejszając ich uzależnienie od cen ropy.

Jak dotąd rządzący ród Saudów gwarantował sobie spokój społeczny za pomocą hojnych wydatków rządu, subwencji i gwarancji zatrudnienia w rozbudowanym sektorze publicznym.

Tagi: świat, arabia saudyjska, paliwa, finanse, pap, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-09-2016

gupeki tak długo to trwało, mieli szczęście że znajdują się na plamie czarnej maźi, ale idzie czs że petrozłoto staje się niepotrzebne a wręcz … Czytaj całość

26-09-2016

u7Stado pastuchów którym powoli kończy się epoka !! Zielona energia zakończy żywot muzułmańskim pastuchom i wrócą do swoich osiołków oraz koziołków, … Czytaj całość

27-09-2016

superSuper przynajmniej maja miej kasy na sponsorowanie isis i budowe wahabickich meczetow w europie.Gdzie sa wysylani wahabiccy imami.Nawolujacy do … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)