Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Argentyna łagodzi ograniczenia w nabywaniu dolarów

0
Podziel się:

W ciągu ubiegłych 12 miesięcy tamtejsze rezerwy dewizowe spadły o 40 proc., osiągając poziom najniższy od siedmiu lat.

Argentyna łagodzi ograniczenia w nabywaniu dolarów
(PAP/EPA)

Argentyna ogłosiła, że złagodzi ograniczenia w nabywaniu dolarów USA po tym, gdy krajowa waluta peso doznała największego spadku kursu od czasu załamania gospodarczego w 2002 roku.

Od poniedziałku Argentyńczycy będą mogli swobodnie nabywać dolary w charakterze aktywów oszczędnościowych i środków na podróże zagraniczne, co oznacza cofnięcie ograniczeń wprowadzonych w 2012 roku.

Jednak krótkie oświadczenie, jakie wydał na ten temat szef urzędu prezydenckiego Jorge Capitanich, nie wspomina o wielu innych restrykcjach, jakie zarządzono w ciągu ubiegłych trzech lat - w tym tych, które utrudniają przedsiębiorcom import zaopatrzeniowy i transferowanie zysków przez granicę.

Restrykcje te miały zahamować wypływ dolarów z kraju, ale zdaniem wielu ekonomistów podważyły zaufanie do peso.

W ciągu ubiegłych 12 miesięcy rezerwy dewizowe Argentyny spadły o 40 proc., osiągając poziom najniższy od siedmiu lat. Skłoniło to rząd do zmniejszenia w środę i czwartek kwoty obcych walut przeznaczonej na podtrzymywanie oficjalnego kursu waluty krajowej. W rezultacie kurs peso wobec dolara obniżył się o 16 proc., do około 8 do 1.

Po oświadczeniu Capitanicha czarnorynkowa cena dolara spadła z 13 peso do 12, podczas gdy kurs oficjalny pozostał względnie stabilny,

Wspierany przez znaczne wydatki budżetowe wzrost gospodarczy Argentyny utrzymywał się przez szereg ubiegłych lat na poziomie około 7 proc. Według oficjalnych szacunków w ubiegłym roku sięgnął 5,1 proc., ale zdaniem niezależnych analityków w rzeczywistości było to mniej niż 3 proc.

Argentyńczykom będzie jednak nadal wolno kupować tylko tyle dolarów, na ile pozwalają im dochody, zgłoszone w deklaracji podatkowej.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)