Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mieszkanie+
08.08.2018 11:06

Bykowe dla samotnych. Minister z pomysłem rodem z PRL

Samotni powinni płacić bykowe! Twierdzi wiceszef Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Pomysł rodem z PRL.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radek Pietruszka)
Podatek jak w PRL. Propozycja wiceszefa MIiR

Podatek od bezdzietności dla singli, czyli pomysł rodem z PRL. To propozycja wiceszefa resortu infrastruktury i rozwoju Artura Sobonia. On sam podkreśla: to prywatna opinia.

Taka nietypowa propozycja pojawiła się przy okazji rozmowy Sobonia z dziennikarzami „Faktu”. Pytali oni o plany dotyczące rozwoju programu Mieszkanie+.Soboń zapewnia, że do 2025 roku powstanie aż 177 tys. mieszkań objętych dofinansowaniem do czynszu. Pójdzie na to 6 mld zł.

O szansach na dopłaty czynszowe decyduje wysokość dochodu i świadczeń, w tym 500+. „Fakt” dopytał Sobonia, czy single mają szanse na dofinansowanie. Odpowiedź była dość zaskakująca, bo minister chciałby przywrócić relikt PRL-u.

- Prywatnie uważam, że takie osoby powinny płacić „bykowe”, bo to by skłoniło ich do założenia rodziny. Mówię pół żartem, pół serio, bo chciałbym, by Mieszkanie+ było przede wszystkim programem dla rodzin. W ustawie jednak ujęliśmy to w taki sposób, że dopłaty wypłacane będą nie tylko rodzinom w klasycznym tego słowa znaczeniu – stwierdził Soboń.

Minister do czasów PRL odniósł się jeszcze w innej kwestii, ale takiej, co do której trudno się nie zgodzić. - Chcemy nawiązać, w dobrym tego słowa znaczeniu, do projektów z okresu słusznie minionego. Wtedy projektowało się osiedle, obok szkołę, przedszkole, przystanek, komunikację publiczną, kawałek parku, boisko. Wszystko, co jest potrzebne do życia, poza powierzchnią użytkową mieszkania – dodał Artur Soboń.

Zobacz też: Pleśń w pierwszych rządowych mieszkaniach. "Dostarczaliśmy tylko pieniądze"

W czasach PRL bezdzietni musieli płacić podatek, potocznie nazywany bykowym. Na początku dotyczył on osób powyżej 21 lat, po 1973 roku granicę wieku podniesiono do 25 lat. Aż w końcu podatek zniesiono. Nie zniknął jednak z głów niektórych polityków. Zwolennicy bykowego uważają, że to dobry sposób na podniesienie dzietności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: mieszkanie+, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-08-2018

lechA księża też będą płacić bykowe?

08-08-2018

WnerwionaSingle płacą wysokie podatki i tak, bo nie mają tych wszystkich ulg które mają tak zwane rodziny, zwłaszcza wielodzietne, nie przysługuje im cały ten … Czytaj całość

08-08-2018

JjjjJestem singlem i już płacę na dzieciorobow którzy pobierają 500+ . Inflacja i podatki z których finansowany jest projekt zmusza mnie do zarabiania … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1131)