Notowania

zamieszki w syrii
15.04.2011 06:39

Asad zwalnia uczestników protestów

Syryjska telewizja państwowa nie sprecyzowała jednak, ile osób wyjdzie na wolność.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Syrii Baszar el-Asad utworzył w czwartek nowy rząd i nakazał zwolnienie wszystkich osób zatrzymanych ostatnio w następstwie antyrządowych demonstracji, oprócz tych, które popełniły przestępstwa _ przeciwko narodowi i obywatelom _.

Ogłaszając tę decyzję, telewizja państwowa nie sprecyzowała, ile osób wyjdzie na wolność. Według państwowej agencji SANA, Asad podjął decyzję o zwolnieniu zatrzymanych po spotkaniu m.in. z przedstawicielami środowisk religijnych.

Wcześniej w czwartek telewizja państwowa podała, że Asad utworzył nowy rząd. Poprzedni gabinet Mohammeda Nadżiego el-Otariego podał się do dymisji 29 marca br.

Nowym premierem został minister rolnictwa i reformy rolnej w poprzednim gabinecie, Adil Safar. Teki zachowali szefowie głównych resortów: obrony, spraw zagranicznych, ds. ropy naftowej i bogactw naturalnych oraz ds. nawadniania. Ministrem spraw wewnętrznych został generał Mohammed Ibrahim al-Szar.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t87694.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;zamieszkach;w;syrii;zginely;juz;123;osoby,150,0,806806.html) W zamieszkach w Syrii zginęły już 123 osoby
Rząd Safara ma przeprowadzić program reform, zakładający m.in. zniesienie stanu wyjątkowego, który obowiązuje od 1963 r., liberalizację prasy i wprowadzanie pluralizmu politycznego. Przeprowadzenia tych reform domagają się uczestnicy protestów.

W Syrii rząd ma niewielki wpływ na bieg spraw państwowych, gdyż rzeczywista władza skupia się w rękach Asada, jego klanu oraz aparatu bezpieczeństwa.

Zdaniem agencji Reutera, syryjski prezydent próbuje zmniejszyć napięcie w ogarniętym protestami kraju.

W Syrii od połowy marca trwają demonstracje przeciwko autorytarnym rządom prezydenta.

Protesty były krwawo tłumione przez siły bezpieczeństwa, które zdaniem obrońców praw człowieka zabiły ponad 100 osób. Władze o strzelanie do protestujących i sił bezpieczeństwa oskarżają _ uzbrojone bandy _ i _ przestępców _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t136297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/manifestacje;w;syrii;beda;kolejne,135,0,805511.html) Manifestacje w Syrii. Będą kolejne Tysiące Syryjczyków wznosiło w niedzielę w mieście Duma pod Damaszkiem hasła wolnościowe podczas pogrzebu ośmiu uczestników demonstracji prodemokratycznych zabitych w piątek przez siły bezpieczeństwa - podały agencje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/199/t136135.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syryjscy;studenci;zadaja;swobod;politycznych,71,0,811847.html) Syryjscy studenci żądają swobód politycznych Ok. 500 studentów protestowało w środę w mieście Halab, na północnym zachodzie Syrii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t137374.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/protest;kobiet;w;syrii;blokuja;droge,79,0,811599.html) Protest kobiet w Syrii. Blokują drogę Domagają się zwolnienia aresztowanych przez władze mężczyzn - informują obrońcy praw człowieka.
Tagi: zamieszki w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz